Jump to content

Darovni ugovor...problem


DStipic

Preporučene objave

Prije 5.5 godina otac se razbolio, kako je bio u teškom stanju, ali bez primanja i bez mogućnosti smještanja u dom, smjestila sam ga kod sebe, brat je rekao kako se on ne može brinuti o njemu. Otac je u svojem vlasništvu imao kuću, ali kako je imao dugove, odlučili smo da darovnim ugovorom prenese vlasništvo nad kućom na mene kako bi izbjegli moguće terete zbog dugova. Brat se s tim složio jer je ionako otac kod mene i samo se ja brinem o njemu. Nakon 3.5 god. se otac oporavio i otišao na stan. Tijekom svih tih godina ja sam plaćala sve režije i troškove za kuću iako nitko tamo ne živi jer je kuća u lošem stanju i bila je cijelo vrijeme na prodaju. Nedavno se pojavio kupac...ali sada se pojavio i brat... Dakle, meni je kuća darovana, otac je živ i zdrav, da li brat može osporiti darovni ugovor i kad (za života oca ili nakon smrti?) Ima pravo na nužni dio(nakon smrti oca?)? Koliko to iznosi, pola od onoga što bi mu pripalo nasljedstvom (1/2, dakle 1/4?)? I kako se izračuna vrijednost u ovom konkretnom slučaju, jer ja sad prodam kuću, kupac ju sruši, otac umre za xy godina, brat traži nužni dio...čega i koliko?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , DStipic je napisao:

da li brat može osporiti darovni ugovor i kad (za života oca ili nakon smrti?)

Nakon smrti oca

 

prije 12 sati , DStipic je napisao:

Ima pravo na nužni dio(nakon smrti oca?)? Koliko to iznosi, pola od onoga što bi mu pripalo nasljedstvom (1/2, dakle 1/4?)?

Tako kako ste i napisali

 

prije 12 sati , DStipic je napisao:

jer ja sad prodam kuću, kupac ju sruši, otac umre za xy godina, brat traži nužni dio...čega i koliko?!?

Može tražiti isplatu u protuvrijednosti nužnog dijela. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Matrix je napisao:

Nakon smrti oca

 

Tako kako ste i napisali

 

Može tražiti isplatu u protuvrijednosti nužnog dijela. 

Dobro, kako se utvrđuje vrijednost nužnog dijela. Jer sasvim je evidentno da te nekretnine vrlo vjerojatno nakon prodaje neće biti ( barem ne u takvom obliku i stanju). Vrijednost ide prema kupoprodajnom ugovoru ili se utvrđuje nekom procjenom, tablici vrijednosti ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija