Jump to content

Soc. naknada+jedna nekretnina


alex555

Preporučene objave

Zbog nesređenih obiteljskih odnosa od rođenja (otac alkoholičar, sa "mamom" na "VI" + mojih nekih ovisnosti (sada bivših) ali i psihičkih problema (depresija, anksioznost, poremećaj prilagodbe i hrpa dijagnoza) ostao sam skoro na ulici ali "majka" mi je ustupila stan na korištenje pod uvjetom da plaćam režije (ona je u svom drugom mada glasi taj na tatu). Tata kronični alkoholičar prije 5 godina kupuje stan u ulici gdje sada živim, jedno 5 zgrada dalje od mene.  (+ diže kredit, stvara veći minus na kartici itd). Budući da ja nisam imao ni jednu nekretninu u posjedu, uspio sam barem ostvariti punu soc. naknadu (800kn). + plaćenih 400kn režija.  Nedavno je otac preminuo i sada ide ostavinska rasprava. Meni će pripasti taj stan (iste kvadrature 33 m3) 5 zgrada od mene. "Mama" će podmiriti minus i valjda dogovoriti mjesečnu otplatu kredita tako da smo uspjeli dogovoriti da njoj ide dvosoban stan a meni stan od 33m3.  Budući da je usmeno dogovoreno sa "mamom" da mogu ostati u stanu u kojem sam sada jer sam si ovaj stan uspio nekako srediti a njoj usmeno rečeno da radi sa tim stanom 5 zgrada od mene što hoće ( ne radi ništa ili sredi pa pokuša iznajmiti ili šta god hoće- osim prodavanja naravno ) mene zanima dali će Centar za Socijalnu skrb zahtijevati da preselim u taj stan?  (pokojnog oca). Tamo nije riješeno ni grijanje. Niti je ispravan kombi bojler za toplu vodu. Namještaj i dosta toga. 

Eto, nadam se da sam barem malo jasan jer tu se radi o 3 stana. 2 glase na tatu (jedan će sada na mene). A ovaj u kojem sam sada glasi na "mamu" -Roditelji nisu razvedeni služeno ( na papiru)  a zanima me dali će Centar tražiti preseljenje u taj stan pokojnog oca koji je u takvom stanju da i nije za živjeti. Pogotovo preko zime. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru mada se ipak brinem. 

Po zakonu imam pravo na jednu nekretninu i eto imat ću je. 

Jedino što oni mogu smatrati da ja tu nekretninu mogu prodati ili iznajmiti pa ostvariti prihod.  

To me brine.   A stan ide usmenim dogovorom na korištenje "mami" jer je ona preuzela na sebe i minuse i kredit i još taj stan nakon kupovine nije prebačen u zemljišne knjige i sada će platiti oko 1000kn još i za to.  Rekao sam neka ga slobodno koristi za što hoće. Neka ga ona sredi pa iznajmljuje ako hoće budući da je toliko je toliko potrošila nakon smrti oca i njegovih dugova. Bit će ih i još.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam zašto stavljate navodnike oko riječi "mama", je li Vam to biološka majka? Ako nisu razvedeni, zašto se ne odreknete nasljedstva, tako da taj stan pripadne majci, onda nema dileme oko stana, ako ste Vi jedini nasljednik iza oboje, ionako ćete nakon njezine smrti ponovno doći u obzir za nasljeđivanje istoga. Imate obvezu CZSS u roku od 8 dana od promjene imovinskog stanja dojaviti svaku promjenu svog imovinskog stanja radi ponovne ocjene podobnosti za zajamčenu minimalnu naknadu, tako da po mom mišljenju, ako navedeni stan možete prodati ili iznajmljivati da biste ostvarivali prihod, možda biste izgubili pravo na zajamčenu minimalnu naknadu, jer ste vlasnik imovine koju biste mogli prodati ili koristiti radi stjecanja prihoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ne znam zašto stavljate navodnike oko riječi "mama", je li Vam to biološka majka? Ako nisu razvedeni, zašto se ne odreknete nasljedstva, tako da taj stan pripadne majci, onda nema dileme oko stana, ako ste Vi jedini nasljednik iza oboje, ionako ćete nakon njezine smrti ponovno doći u obzir za nasljeđivanje istoga. Imate obvezu CZSS u roku od 8 dana od promjene imovinskog stanja dojaviti svaku promjenu svog imovinskog stanja radi ponovne ocjene podobnosti za zajamčenu minimalnu naknadu, tako da po mom mišljenju, ako navedeni stan možete prodati ili iznajmljivati da biste ostvarivali prihod, možda biste izgubili pravo na zajamčenu minimalnu naknadu, jer ste vlasnik imovine koju biste mogli prodati ili koristiti radi stjecanja prihoda. 

Mama stavljam pod navodnike jer nismo već godinama u normalnim odnosima.  Stalne svađe i policija na vratima...bolje da ne nabrajam.  Nisu razvedeni službeno na žalost tako da se imovina onda svakako dijeli. Bez obzira što ne funkcioniramo normalno znam da me ne bi zeznula ni u ničemu. Ipak je ostalo još malo ljudskosti u njoj. Ne smijem se odreći nekretnine u maminu korist tj u bilo čiju - barem sam tako shvatio zakon. (Kod podnošenja zahtjeva morao sam dokazati da se nisam odrekao imovine) , Što se tiče iznajmljivanja ja bi taj stan trebao onda dovesti u funkciju i opremiti barem nekako da bi ga iznajmljivao a za to nikako nemam novaca. Koliko košta samo jedan kombi bojler ako se još uopće mogu kupiti u HR.  Dakle koliko sam shvatio ne smijem se odreći iako bi tako bilo najjednostavnije a ja da ostanem gdje jesam. Eventualno neki darovni sporazum, ne znam jel postoji tako šta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Možete se odreći nasljedstva da mami pripadnu oba stana. Nakon njezine smrti, sva tri stana će pripasti Vama, to je moje rješenje. 

Ili neki darovni ugovor da ostanem tu gdje jesam tj da ona meni daruje ovaj stan.  Obadva su ionako iste kvadrature pa čak i u istoj ulici. Osim što je ovaj u funkciji a onaj baš i ne.  Sigurni ste da Centar neće praviti probleme zbog odricanja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raspitivao za odricanje nekretnine okolo, međutim nitko nije siguran. Znam samo da kod zahtjeva traže "dali sam se odrekao nekretnine zadnjih 6mj ili godinu dana" . 

Pitao bih još jedno pitanje da ne otvaram drugu temu: budući da sam korisnik soc. skrbi ne znam hoću li morati sada platiti javnog bilježnika ?  Editirano:  Oslobođeni: imatelji socijalnih iskaznica, na temelju odgovarajućih isprava kojima dokazuju svoj status i umirovljenici koji primaju zaštitni dodatak

uređeno: od alex555
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija