Jump to content

Nametljivo ponašanje- kazna


ana.bab

Preporučene objave

Poštovani,

Kazneno djelo nametljivog ponašanja; malo detaljnije objašnjeno: krađa mojih osobnih kontakt podataka i višegodišnji pokušaji uspostavljanja neželjenog kontakta, unatoč višekratnim upozorenjima, vrijeđanje i omalovažavanje, uhođenje (osoba se odaje u porukama koje šalje), verbalni napadi uživo, čitanje mojih mailova upućenih bivšem na temu zajedničke djece i naravno miješanje u odluke oko djece... uglavnom, osoba je evidentno nestabilna, ali bih ovdje stala...

Zanima me što se traži obično u kaznenim prijavama, odnosno u privatnim tužbama koje se podnose za navedeno nedjelo? Kao tužitelj, prvenstveno želim testiranje psihološko-psihijatrijskog stanja osobe te dugoročni psihosocijalni tretman i naravno financijsku odštetu radi uznemiravanja a koje je utjecalo na moje zdravstveno stanje. Ne zanima me kazna zatvora jer osoba ima mllj dijete.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ana.bab je napisao:

Zanima me što se traži obično u kaznenim prijavama, odnosno u privatnim tužbama koje se podnose za navedeno nedjelo?

 Za takovo kazneno djelo koje se progoni po prijedlogu potrebno je da počinitelj radnju poduzima „ustrajno i kroz dulje vrijeme“, pod uvjetom da oba obilježja kaznenog djela moraju biti kumulativno ispunjena. Po pravnom shvaćanju drugostupanjskog suda Županijskog suda u Bjelovaru, Kž-131/2017,  to znači da počinjene radnje djela trebaju dosegnuti znatnu mjeru intenziteta i vremenskog trajanja, odnosno da se radi o većoj (znatnoj) frekvenciji normiranog protupravnog ponašanja.

prije 2 sati , ana.bab je napisao:

Kao tužitelj, prvenstveno želim testiranje psihološko-psihijatrijskog stanja osobe te dugoročni psihosocijalni tretman

Ukoliko pod time mislite prisilno liječenje smještajem u ustanovu, takova mjera nije moguća jer se mora raditi o kaznenom djelu za koje je propisana kazna u trajanju od najmanje 3 godine (ŽS Bjelovar Kž-181/2015).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sumnjate da je osoba počinila djelo u stanju neubrojivosti ili značajno smanjene ubrojivosti zbog duševne bolesti, duševnih smetnji itd., tada to naznačite u kaznenoj prijavi, te će se u tijeku provođenja izvida provesti medicinsko vještačenje radi utvrđivanja ubrojivosti, a ako se stvarno ispostavi da je osoba neubrojiva, postupak prema njoj se neće voditi prema odredbama Zakona o kaznenom postupku, već prema odredbama Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, gdje nije moguće kazniti osobu, jer neubrojiva osoba ne može biti kriva, već joj je moguće izreći mjeru liječenja na slobodi ili prisilni smještaj u psihijatrijsku ustanovu.

Međutim, ako se utvrdi da je u vrijeme počinjenja djela bila ubrojiva, tada ovo što Spitfire kaže - vodit će se kazneni postupak prema pravilima Zakona o kaznenom postupku, osoba može biti proglašena krivom, te joj može biti izrečena uz kaznu i sigurnosna mjera obveznog psihijatrijskog liječenja (na slobodi) ako je za kazneno djelo propisana kazna zatvora od 1 godine ili dulja, što nametljivo ponašanje nije, osim ako je riječ o bliskoj osobi. Obvezni psihosocijalni tretman također nije moguće izreći, jer se ne radi o nasilnom kaznenom djelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,
Hvala na iscrpnom odgovoru.

Dakle, pogrešno sam se izrazila kad sam pitala "što se traži". Željela sam doznati što se traži u smislu kazne, dakle osoba je posve ubrojiva ali pokazuje elemente poremećene strukture ličnosti, npr. pretjeranu potrebu za kontrolom te narcisoidnost. Svi uvjeti za predaju tužbe su ostvareni.
Kažem, ja osobu ne želim zatvoriti ni u kakvu instituciju, dakle ne tražim kaznu zatvora niti zatvaranje u psihijatrijsku ustanovu, već želim da joj bude izrečena mjera obveznog psihijatrijskog tretmana u trajanju xyz.

Ponavljam, za ljude koji su imali iskustva, bilo vlastitog bilo stručnog (poslovnog) sa takvim kaznenim djelom, što tužitelji traže u tužbama (kakvu kaznu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ana.bab je napisao:

Poštovani,
Hvala na iscrpnom odgovoru.

Dakle, pogrešno sam se izrazila kad sam pitala "što se traži". Željela sam doznati što se traži u smislu kazne, dakle osoba je posve ubrojiva ali pokazuje elemente poremećene strukture ličnosti, npr. pretjeranu potrebu za kontrolom te narcisoidnost. Svi uvjeti za predaju tužbe su ostvareni.
Kažem, ja osobu ne želim zatvoriti ni u kakvu instituciju, dakle ne tražim kaznu zatvora niti zatvaranje u psihijatrijsku ustanovu, već želim da joj bude izrečena mjera obveznog psihijatrijskog tretmana u trajanju xyz.

Ponavljam, za ljude koji su imali iskustva, bilo vlastitog bilo stručnog (poslovnog) sa takvim kaznenim djelom, što tužitelji traže u tužbama (kakvu kaznu)?

U pravilu uvjetnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija