Jump to content

Nasljedno pravo


LeeLu32

Preporučene objave

Pozdrav,

 

molim Vas za pomoć. Imam za riješiti ovaj slučaj;

Brat želi darovati svojoj sestri novac npr. iznad 50.000,00 kn. Isti taj novac je on naslijedio. Kako postupiti? Darovni ugovor? Plaća li se porez?

U trenutku darovanja novca sestra je prijavljena na biro-u rada i ima primanja od države nešto manje od 6 mjeseci. Brat je u normalnom radnom odnosu. Hvala. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, LeeLu32 je napisao:

Plaća li se porez?

Da, 4%. Koliko mi je poznato za naknadu sa burze se gleda samo prihod, ne i darovi osim ako se nešto nije promijenilo.

Ne morate pisati darovni ugovor i ovjeravati ga, dovoljno je da prebacite novac na račun i da stavite u opis dar sestri ali sestra mora otići u poreznu i prijaviti taj dar da joj razrežu porez. Ako pak želite možete napraviti ugovor, ovjeriti ga kod bilježnika koji ga onda po službenoj dužnosti prijavljuje poreznoj upravi.

Na vašem mjestu ja bih novac prebacio roditelju (ako ga imate), ostavio ga par dana na računu kod njega i onda prebacio sestri. Druga opcija stavio bih u opis plaćanja beskamatna pozajmica i prebacio sestri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

hvala Vam na brzom odgovoru i ispričavam se što se nisam prije javila. 

Dakle, ovo je svježe što sam našla na linku Središnji državni portal - Porez na nasljedstva i darove (gov.hr), iz datuma 22.04.2020.

 

Porez na nasljedstva i darove

Na naslijeđeni ili darovani novac i vrijednosnice plaćate četiri posto poreza ako ih niste dobili od članova najuže obitelji

Porez na nasljedstva i darove plaćate ako ste na dar dobili ili naslijedili:
  • gotov novac, novčane tražbine i vrijednosne papire
  • pokretnine ako im je pojedinačna tržišna vrijednost veća od 50.000 kuna na dan utvrđivanja porezne obveze.

Po ovoj gore rečenici (boldanoj) kada bi brat prebacio sestri novac (radi se o 10.000 €) ne bi se trebao platiti porez od 4%. Zatim ide članak po kojem ispada da bi se trebao platiti porez. U svakom hrvatskom zakonu uvjek nešto može pa ne može:-)

Pitali ste postoji li živući roditelj. Da, postoji.

, Miljko je napisao:

Na vašem mjestu ja bih novac prebacio roditelju (ako ga imate), ostavio ga par dana na računu kod njega i onda prebacio sestri. Druga opcija stavio bih u opis plaćanja beskamatna pozajmica i prebacio sestri.

Iz ovog Vašeg citata  dalje pitam:

Kada bi brat prebacio roditelju 10.000 € i roditelj sestri (svojoj kreći) prebacio tih 10.000 € bili itko od njih platio porez od 4%?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , LeeLu32 je napisao:

Kada bi brat prebacio roditelju 10.000 € i roditelj sestri (svojoj kreći) prebacio tih 10.000 € bili itko od njih platio porez od 4%?

Ne bi ali vam je pametno prebaciti roditelju na račun i ostaviti ga tamo par dana (po mogućnosti duže od 2 dana) jer ako prebacite odmah to vam je automatski priznanje da to radite samo da izbjegnete porez u očima porezne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija