Jump to content

Omjer RAT-MIR


zoranp

Preporučene objave

Sada imam od 2016 ovo,

20% u vezi čl.2 st.2 ZOPHDR
60% -Bolest koja nije u svezi ZOPHDR
20%- Ozljeda izvan rada koja nije u svezi ZOPHDR

I da moram  to promijeniti da bih ostvario Braniteljsku.

U mirovinskom mi kaže da je to ustvari 20-80, a to je utvrđeno 2016 dok nisam imao Status Branitelja, dragovoljca i Borbeni sektor kao pripadnik Narodne Zaštite, a sada to imam.

I na osnovu toga sam u civilnoj mirovini, opća nesposobnost, 20 posto HRVI trajno, ranjavanje u NZ 1991.

Molio bih ako netko zna što dalje da radim?

Hvala

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zoranp je napisao:

Sada imam od 2016 ovo,

20% u vezi čl.2 st.2 ZOPHDR
60% -Bolest koja nije u svezi ZOPHDR
20%- Ozljeda izvan rada koja nije u svezi ZOPHDR

I da moram  to promijeniti da bih ostvario Braniteljsku.

U mirovinskom mi kaže da je to ustvari 20-80, a to je utvrđeno 2016 dok nisam imao Status Branitelja, dragovoljca i Borbeni sektor kao pripadnik Narodne Zaštite, a sada to imam.

I na osnovu toga sam u civilnoj mirovini, opća nesposobnost, 20 posto HRVI trajno, ranjavanje u NZ 1991.

Molio bih ako netko zna što dalje da radim?

Hvala

Sad b trebao na bolničko ( ako imaš i PTSP ), te to treba biti u nalazu da je došlo do pogoršanja stanja a time i obnova postupka za povećanje vojnog dijela.

E ako si samo ranjen i na to dobio 20%, ideš li na kontrole zbog ranjavanja ? Imaš li kakve posljedice od toga ?

Da bi išao na obnovu postupka mora biti evidentno pogoršanje stanja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ranjavanje sam dobio 20% ali ne idem na kontrole imam posljedice ali na kontroli nisam bio od 1994.

Imam PTSP ali mi to nepriznaju kao posljedicu rata i tu imam evidentno pogoršanje stanja i na to sam pokušao Braniteljsku mirovinu. Stalno idem na kontrole ali dugo nisam imao bolničko ležanje ili dnevnu bolnicu i prošle godine u 9 mjesecu bio na komisiji u Osijeku su tražili da mi se prizna PTSP kao posljedica rata ali Zagreb odbio.

Zato bih iduće godine probao ponovo na komisiju. 2016 su me odbili za Braniteljsku jer nisam imao Borbeni sektor a novi zakon o Braniteljima je to promijenio ali Mirovinskom to neigra ulogu jer je uzrok zbog kojega sam u mirovini ,ostao isti.

Znači da mi Borbeni sektor neznači ništa, da sam ga imao 2016 onda bi značio i dobio bih Braniteljsku mirovinu.

 

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zoranp je napisao:

Na ranjavanje sam dobio 20% ali ne idem na kontrole imam posljedice ali na kontroli nisam bio od 1994.

Imam PTSP ali mi to nepriznaju kao posljedicu rata i tu imam evidentno pogoršanje stanja i na to sam pokušao Braniteljsku mirovinu. Stalno idem na kontrole ali dugo nisam imao bolničko ležanje ili dnevnu bolnicu i prošle godine u 9 mjesecu bio na komisiji u Osijeku su tražili da mi se prizna PTSP kao posljedica rata ali Zagreb odbio.

Zato bih iduće godine probao ponovo na komisiju. 2016 su me odbili za Braniteljsku jer nisam imao Borbeni sektor a novi zakon o Braniteljima je to promijenio ali Mirovinskom to neigra ulogu jer je uzrok zbog kojega sam u mirovini ,ostao isti.

Znači da mi Borbeni sektor neznači ništa, da sam ga imao 2016 onda bi značio i dobio bih Braniteljsku mirovinu.

 

Ako si bio na komisji u Osijeku onda si dobio za ptsp manje od 20%.imaš pravo ponovno na komisiju ?

Sad mi je nejasno na koju bolest bi išao da bi dobio povećanje vojnog dijela.ranjen si a ne ideš na kontrole od `94. pomislo bi netko ( doktori) da nemaš više nikakve posljedice.a ptsp Ti nisu priznali kao posljedicu DR.

Jedina Ti je opcija da ako se od ptsp liječiš duže godina ( nisi naveo od kad počinje liječenje ), ideš na opću mirovinu.koeficijent je malo veći a i AVM pa bi i izračun trebao trebao biti veći.bolničko bi bilo poželjno prije izlaska na komisiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , buda2 je napisao:

Ako si bio na komisji u Osijeku onda si dobio za ptsp manje od 20%.imaš pravo ponovno na komisiju ?

Sad mi je nejasno na koju bolest bi išao da bi dobio povećanje vojnog dijela.ranjen si a ne ideš na kontrole od `94. pomislo bi netko ( doktori) da nemaš više nikakve posljedice.a ptsp Ti nisu priznali kao posljedicu DR.

Jedina Ti je opcija da ako se od ptsp liječiš duže godina ( nisi naveo od kad počinje liječenje ), ideš na opću mirovinu.koeficijent je malo veći a i AVM pa bi i izračun trebao trebao biti veći.bolničko bi bilo poželjno prije izlaska na komisiju.

PTSP liječim od 2007 godine, svaka 3-4 mjeseca idem na kontrolu i mislio sam ponovo ići na komisiju za PTSP jer za ranjavanje mi nevrijedi jer nisam išao na kontrole. Mislio sam da će Borbeni sektor biti dovoljan za Braniteljsku mirovinu ali sada znam da nije, da moram promijeniti uzrok, zbog kojega sam u civilnoj (opća nesposobnost) mirovini. Znam da su mi šanse nikakve. Prvo su mi rekli u mirovinskom da nemam status Branitelja kada to riješim da podnesem zahtjev za B.M,  i onda me odbiju jer nemam Borbeni sektor (2016 godine) kao pripadnik N.Z. da imam dobio bih Braniteljsku mirovinu, kada to riješim da ponovo pokrenem postupak, riješio i to prošle godine ( pripadnici Narodne zaštite dobili Borbeni sektor), podnio zahtjev i opet me odbiju jer mi se nije promijenio uzrok, kada to promijenim dobit ću Braniteljsku Mirovinu...

Nevjerojatno kako nađu razlog da me odbiju, ajde ono prije ali sada 2019-e, ništa mi nevrijedi Borbeni sektor.

Znači- Branitelj, Dragovoljac, 20 posto Hrv-i a imam civilnu mirovinu (1.300 kn), opća nesposobnost i nemam pravo na Braniteljsku.

Ispričavam se na podužem postu ali moram da objasnim kakva je moja situacija.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zoranp je napisao:

PTSP liječim od 2007 godine, svaka 3-4 mjeseca idem na kontrolu i mislio sam ponovo ići na komisiju za PTSP jer za ranjavanje mi nevrijedi jer nisam išao na kontrole. Mislio sam da će Borbeni sektor biti dovoljan za Braniteljsku mirovinu ali sada znam da nije, da moram promijeniti uzrok, zbog kojega sam u civilnoj (opća nesposobnost) mirovini. Znam da su mi šanse nikakve. Prvo su mi rekli u mirovinskom da nemam status Branitelja kada to riješim da podnesem zahtjev za B.M,  i onda me odpuše jer nemam Borbeni sektor (2016 godine) kao pripadnik N.Z. da imam dobio bih Braniteljsku mirovinu, kada to riješim da ponovo pokrenem postupak, riješio i to prošle godine ( pripadnici Narodne zaštite dobili Borbeni sektor), podnio zahtjev i opet me odj.... jer mi se nije promijenio uzrok, kada to promijenim dobit ću Braniteljsku Mirovinu...

Nevjerojatno kako nađu razlog da me otpuše, ajde ono prije ali sada 2019-e, ništa mi nevrijedi Borbeni sektor.

Znači- Branitelj, Dragovoljac, 20 posto Hrv-i a imam civilnu mirovinu (1.300 kn), opća nesposobnost i nemam pravo na Braniteljsku.

Ispričavam se na podužem postu ali moram da objasnim kakva je moja situacija.

 

 

Kako imaš status RVI i imaš civilnu mirovinu ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , buda2 je napisao:

Kako imaš status RVI i imaš civilnu mirovinu ??

2007 kada sam odlazio u mirovinu nisam imao status Branitelja, Borbeni sektor i  Status Dragovoljca jer sam bio pripadnik Narodne zaštite ( zbog ranjavanja nisam bio u HV), imam 20 posto HRVI trajno od 1994 ali to njima u mirovinskom neigra ulogu. I zato mi nije jasno kako me sada nemogu prebaciti iz civilne u braniteljsku kada sam sada ostvario sve uvjete 147 dana Borbenog sektora, već se drže toga da moram promijeniti uzrok 20-20-60 a to vjerojatno neću ostvariti. I zato ovaj novi zakon o Braniteljima je sranje jer nije napravljeno da svaki Branitelj ima najmanje, najnižu Braniteljsku mirovinu.

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zorane, čitam cijelo vrijeme i moram priznati da mi vaš slučaj ništa nije jasan. Uglavnom da li ste bili kod pravnog savjetnika MO u Osijeku, po meni vama se promijenilo činjenično stanje i vi bi trebali podnijeti zahtjev za ponovno određivanje mirovine. Moj savjet vam je da odete u mirovinski sa svim tim rješenjima od mirovine i vještačenja i da se javite pravnoj savjetnici Jadranki Radojević koja dosta zna o pravima branitelja i a vidite s njom u kojem smjeru da idete jer ova mirovina od 1300 kn definitivno nema smisla s trajnim HRVI od 20%. Sretno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zoranp je napisao:

2007 kada sam odlazio u mirovinu nisam imao status Branitelja, Borbeni sektor i  Status Dragovoljca jer sam bio pripadnik Narodne zaštite ( zbog ranjavanja nisam bio u HV), imam 20 posto HRVI trajno od 1994

Poštovani gospodine Zorane,

Pogledajte u Rješenje iz 1994. godine. U njemu bi trebalo pisati temeljem kojeg propisa i kojeg članka tog propisa ste stekli status HRVI.

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani zorane, čitam cijelo vrijeme i moram priznati da mi vaš slučaj ništa nije jasan. Uglavnom da li ste bili kod pravnog savjetnika MO u Osijeku, po meni vama se promijenilo činjenično stanje i vi bi trebali podnijeti zahtjev za ponovno određivanje mirovine. Moj savjet vam je da odete u mirovinski sa svim tim rješenjima od mirovine i vještačenja i da se javite pravnoj savjetnici Jadranki Radojević koja dosta zna o pravima branitelja i a vidite s njom u kojem smjeru da idete jer ova mirovina od 1300 kn definitivno nema smisla s trajnim HRVI od 20%. Sretno. 

Podnio sam zahtjev za ponovno određivanje mirovine u 7 mjesecu 2019, i to po preporuci Ministarstva Branitelja Osijek

Liječnik Obiteljske medicine je podnio prijedlog za ORS za određivanje kumulirane mirovine sukladno članku 30 ZOHBDR  (121/17)

To mi je doktorica i napisala, u 9 mjesecu bio u Osijeku na komisiji u tvrđi i oni su tražili da mi se PTSP prizna kao posljedica DR-a ( meni je 20% hrvi na ranjavanje u NZ), u Zagrebu su to  odbili i ovi u mirovinskom Osijek me odbijaju jer mi se nije promijenio UZROK 20-20-60, na osnovu kojega sam u civilnoj mirovini. Ali ja sam samo htio da me prebace civilna- vojna a nije mi nužno da mi ptsp priznaju kao posljadicu rata već da mi daju tu najnižu Braniteljsku.

Ja im stalno napominjem da se promijenilo ( kao što kažete Vi, činjenično stanje) ali neznam dali su glupi ili se prave glupi pa to neuzimaju u obzir.

Uglavnom pričajući sa Ivanom koja ima moj predmet, oni će me odbiti ( Mirovinsko u Osijeku) jer se nije promijenio uzrok ( i ako se to nepromijeni nemam pravo na Braniteljsku) i da su oni poslali u Zagreb (središnju službu hzzo-a) prije mjesec dana da oni još sve provjere, to sve traje u Mirovinskom Osijek od 3 mjeseca ove godine.

 

 

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjeruj nama ti nije sad lako pričati jer ne znamo ni mi sve, ali ako imaš HRVI 20 za stalno od 1994. i imaš to rješenje onda tu nešto ne štima. Idi tamo u mirovinski oni su sad tamo u prolazu iz Kapucinske gdje je bila Hypo banka pa pitaj za pravnu savjetnicu Jadranku Radojević ona surađuje s braniteljskim udrugama i dosta toga zna. Naravno  ponesi što imaš od dokumentacije to rješenje mirovine, rješenje HRVI itd. Pošaljem ti njen broj ako se treba najaviti sad zbog korone ne znam kako rade u ova vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Skywalker007 je napisao:

Vjeruj nama ti nije sad lako pričati jer ne znamo ni mi sve, ali ako imaš HRVI 20 za stalno od 1994. i imaš to rješenje onda tu nešto ne štima. Idi tamo u mirovinski oni su sad tamo u prolazu iz Kapucinske gdje je bila Hypo banka pa pitaj za pravnu savjetnicu Jadranku Radojević ona surađuje s braniteljskim udrugama i dosta toga zna. Naravno  ponesi što imaš od dokumentacije to rješenje mirovine, rješenje HRVI itd. Pošaljem ti njen broj ako se treba najaviti sad zbog korone ne znam kako rade u ova vremena.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Vjeruj nama ti nije sad lako pričati jer ne znamo ni mi sve, ali ako imaš HRVI 20 za stalno od 1994. i imaš to rješenje onda tu nešto ne štima.

Obzirom na ono što je zoranp  naveo, a činjenica je da u vrijeme stradavanja nije imao status branitelja, moguće je da je status HRVI stekao kao osoba koja je sudjelovala u oružanoj akciji zaštite ustavnog poretka, ili obrane Republike Hrvatske, ili u povodu te akcije.  Tome odgovara ranjavanje u NZ.

Već dosta dugo je propisano da branitelj stradavanjem (ili oboljenjem) može ostvariti status HRVI, ili prava HRVI. 

Status HRVI imaju osobe sa statusom branitelja, a prava HRVI osobe koje u vrijeme stradavanja nisu imale status branitelja, ali su postupale po nalogu tijela državne vlasti i stradali u radnji u svezi obrane suvereniteta RH. Točne definicije se mogu pronaći u odgovarajućem Zakonu.

Možda u postupku rješavanja zahtijeva zoranp, mirovinsko polazi od pretpostavke da on ima prava HRVI s obzirom na okolnosti stradavanja.

Osoba koja ima prava HRVI, sukladno regulativi, nema pravo na mirovinu po posebnom propisu (kolokvijalno, braniteljsku), nego samo po općem propisu ("standardnu").

Stoga bi prije svega trebalo razmotriti mogućnost obnove postupka za priznavanje statusa HRVI, ako su ispunjene sve pretpostavke, a tek onda zahtjev za mirovinu po posebnom propisu. Ovu mogućnost može razjasniti "ured za branitelje" na lokalnom nivou.

Možda griješim. Ako da, isprika svima na objavi (pisana je u dobroj namjeri), a admin je može slobodno obrisati da ne zbunjuje.

uređeno: od zis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, zis je napisao:

Obzirom na ono što je zoranp  naveo, a činjenica je da u vrijeme stradavanja nije imao status branitelja, moguće je da je status HRVI stekao kao osoba koja je sudjelovala u oružanoj akciji zaštite ustavnog poretka, ili obrane Republike Hrvatske, ili u povodu te akcije.  Tome odgovara ranjavanje u NZ.

Već dosta dugo je propisano da branitelj stradavanjem (ili oboljenjem) može ostvariti status HRVI, ili prava HRVI. 

Status HRVI imaju osobe sa statusom branitelja, a prava HRVI osobe koje u vrijeme stradavanja nisu imale status branitelja, ali su postupale po nalogu tijela državne vlasti i stradali u radnji u svezi obrane suvereniteta RH. Točne definicije se mogu pronaći u odgovarajućem Zakonu.

Možda u postupku rješavanja zahtijeva zoranp, mirovinsko polazi od pretpostavke da on ima prava HRVI s obzirom na okolnosti stradavanja.

Osoba koja ima prava HRVI, sukladno regulativi, nema pravo na mirovinu po posebnom propisu (kolokvijalno, braniteljsku), nego samo po općem propisu ("standardnu").

Stoga bi prije svega trebalo razmotriti mogućnost obnove postupka za priznavanje statusa HRVI, ako su ispunjene sve pretpostavke, a tek onda zahtjev za mirovinu po posebnom propisu. Ovu mogućnost može razjasniti "ured za branitelje" na lokalnom nivou.

Možda griješim. Ako da, isprika svima na objavi (pisana je u dobroj namjeri), a admin je može slobodno obrisati da ne zbunjuje.

Reci mi tko je u 9 mjesecu 1991 ( kada sam ranjen kao pripadnik N.Z) imao status Branitelja?

Kao što napisah, problem je po ovima iz Mirovinskog što nije promijenjen uzrok zbog kojega sam u civilnoj mirovini (nezanima ih promjena činjeničkog stanja), drže se onoga što je za njih povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, zoranp je napisao:

Reci mi tko je u 9 mjesecu 1991 ( kada sam ranjen kao pripadnik N.Z) imao status Branitelja?

Npr. ja...😃

Status branitelja imam od 1990. godine, detalji nebitni. Nisam bio djelatna osoba, niti pripadnik NZ.

 

uređeno: od zis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam nabrzinu pročitao jer sam imao telefonskih poziva, ti si zatražio najnižu braniteljsku mirovinu za koju vijerovatno nemaš dosta godina. Ne znam tko te to savjetovao a da nije pogledao u zakon koji su uvjeti za odlazak u najnižu braniteljsku mirovinu. Po meni ti si trebao podnijeti zahtjev za invalidsku mirovinu prema zakonu o braniteljima. Još pročitam detaljnije i sa više pažnje vaše rješenje kad se vratim iz grada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probat ću što kraće i jasnije.

2016 tražio Braniteljsku mirovinu  jer sam u  civilnoj-opća nesposobnost.

Odbili me jer nisam imao Borbeni sektor ( Branitelj, Dragovoljac, HRVI), rečeno da imam Borbeni sektor da bih ostvario Braniteljsku.

Sa zadnjim zakonom o Braniteljima (sada važečim) ostvarujem Borbeni sektor ( koji im je bio uvjet 2016) i podnosim opet zahtjev za najnižu Braniteljsku.

Odbijaju me zbog ovoga:520623835_puiona.thumb.jpg.a5bd044cc5a7c7f6a445c713c5194c1c.jpg

Znači 2016 me odbiju i onda se pozivaju na to iz 2016.

A još veće fora je ovo, jer su me prije odbijali a sada napišu da nemam temelja jer nisam ranije ostvario. Alan ford je nula za ovo.HA.thumb.jpg.1ea0548c66d5d7600939e10fabf10944.jpg

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MORAŠ ići na bolničko lječenje min 3 dana,ali savjetujem ti 2 mjeseca i više,tražiti da ti na neki papir napišu jasno da je došlo do pogoršanja,sakupiti čim više papira,pojačat terapiju(nažalost tako ide)pa onda ko doktora da te pošalje na komisiji,gdje im sve to opet usmeno objasniš i inzistiraš na povećanju rata zbog pogoršanja koje mora biti vidljivo iz papira..jako,jako,uporan i paziti da te ne navuku na razno razne Ljekove i onda imaš šanse,pripjetiš tužbom  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobih informaciju da po ovome novom zakonu o Braniteljima nije predviđeno prevođenje iz civilne u vojnu i da mogu samo ako mi se promijeni uzrok tj, da moram pokrenuti postupak da mi se PTSP prizna kao Hrvi. I da do 4-5 mjeseca će biti donesene dopune i izmjene zakona o Braniteljima ali je pitanje dali će se promijeniti i ovo što meni treba.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija