Jump to content

Prava za vrijeme nezaposlenosti


Mokyl

Preporučene objave

Poštovani,
Planiram uskoro dati sporazumni otkaz u tvrtki u kojoj sam zaposlen 13 godina bez prekida.
Imam 15g ukupnog staža, status hrvatskog branitelja te imam mali OPG od 1,5ha registriran 2003.
Zanimalo bi me koja su mi općenito prava kao nezaposlene osobe, naročito što se tiče zdravstvenog osiguranja i da li ću biti obavezan sam plaćati mirovinsko i zdravstveno s obzirom da imam OPG?

Sam otkaz inače nema veze s poslom nego je iz osobnih razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na naknadu sa burze nemate jer ste samovoljno dali otkaz. Što se tiče doprinosa za nositelje OPG-a ne morate ih plaćati jer ste upisani u upisnik prije 1.11.2010 te kao takvi imate pravo biti na burzi kao nezaposlena osoba unatoč tome što imate OPG.

Kao nezaposlena osoba imate pravo zdravstveno osiguranje ali ste se dužni u roku od 30 dana od dana kada ste dali otkaz javiti se nadležnom urezu HZZO-a da vas osiguraju kao nezaposlenu osobu, besplatno dopunsko imate ako su vam prihodi po članu manji od 1600 kn ili 2000 kn ako ste samac (nema veze to što ste branitelj) od HZZO-a. Imate si još pravo plaćati produženo mirovinsko osiguranje koje košta oko 700 kn mjesečno, a računa vam se kao da ste radili iako ste nezaposleni. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija