Jump to content

Nasljedno pravo


kajima

Preporučene objave

Dobar dan

Ovako, 1991. g  mi je otac poginuo u  domovinskom ratu kao dragovoljac pa smo  majka brat i ja  dobili stan. U međuvremenu je majka upoznala očuha te  kroz godine  sa njim smo dobili polubrata i polusestru. Pošto mi je majka nedavno preminula zanima me dali polubrat i polusestra imaju pravo sa mnom i bratom na taj njezin dio kod nasljeđivanja?

Zahvaljujem

uređeno: od kajima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Tko je upisan kao vlasnik tog stana?

Upisani smo bili mama i ja ako sam ju ja dobro shvatio da nismo mogli biti svi troje upisani kao vlasnici(mama, brat i ja) ali da imamo svaki od nas 1/3 stana, tako je ona barem meni govorila ...

uređeno: od kajima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

A znate li zašto niste mogli biti upisani kao suvlasnici za te svoje 1/3? I da li je očuh živ?

Ja jesam upisan(barem mi je tako rekla) ali da brat nije - mislim da je govorila da nisu mogla biti u startu upisana 3 vlasnika na stanu ili tako nešto..( ne sjećam se pošto smo djeca bili) ali da u riješenju o stanu piše da majka, brat i ja nasljeđujemo jednake dijelove, je očuh je jos ziv..

uređeno: od kajima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Matrix je napisao:

Imaju ista nasljedna pravao kao i vi, pa čak i očuh, odnosno suprug preminule majke. 

Bez obzira sta je taj stan mama dobila ubiti radi toga sto je nas stari poginuo? Realno da stara nije imala mene i brata nebi stan nikada niti dobila? I kak onda ima netko prava na ne sto od mog oca osim mene i brata? Također mama i očuh se nisu nikada ženili nego su zivjeli u izvanbračnoj zajednici, ne znam dal' i to bitno sta

uređeno: od kajima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kajima je napisao:

kak onda ima netko prava na ne sto od mog oca osim mene i brata? Također mama i očuh se nisu nikada ženili nego su zivjeli u izvanbračnoj zajednici,

Izvod iz Zakona o nasljeđivanju

Članak 3.

(1) Nasljeđuje se zbog smrti fizičke osobe i u trenutku njezine smrti.

Članak 4.

(1) Umrlu fizičku osobu (ostavitelja) nasljeđuje onaj koji je njezinom smrću stekao nasljedno pravo (nasljednik).

Članak 5.

(1)............

(2) Ostaviteljevom smrću prelazi njegova ostavina na nasljednika, čime postaje njegovo nasljedstvo.

                  Članak 8. 

(1)................

(2) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuje i njegov izvanbračni drug koji je u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim. Izvanbračnom zajednicom u smislu ovoga Zakona smatra se životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme, a prestala ostaviteljevom smrću, pod uvjetom da su bile ispunjene pretpostavke koje se traže za valjanost braka.

Članak 9.

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

 

 

Izvanbračna zajednica

Čl. 11. Obiteljskog zakona

(1) Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenoga muškarca koja traje najmanje tri godine, a kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili ako je nastavljena sklapanjem braka.

Iz sudske prakse:

"Izvanbračnom zajednicom koja je trajala dulje vrijeme u smislu Zakona o nasljeđivanju smatra se ona izvanbračna zajednica koja je trajala najmanje tri godine u smislu Obiteljskog zakona." 

Vrhovni sud Republike Hrvatske Rev 783/2010-2 od 25.7.2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

Izvod iz Zakona o nasljeđivanju

Članak 3.

(1) Nasljeđuje se zbog smrti fizičke osobe i u trenutku njezine smrti.

Članak 4.

(1) Umrlu fizičku osobu (ostavitelja) nasljeđuje onaj koji je njezinom smrću stekao nasljedno pravo (nasljednik).

Članak 5.

(1)............

(2) Ostaviteljevom smrću prelazi njegova ostavina na nasljednika, čime postaje njegovo nasljedstvo.

                  Članak 8. 

(1)................

(2) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuje i njegov izvanbračni drug koji je u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim. Izvanbračnom zajednicom u smislu ovoga Zakona smatra se životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme, a prestala ostaviteljevom smrću, pod uvjetom da su bile ispunjene pretpostavke koje se traže za valjanost braka.

Članak 9.

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

 

 

Izvanbračna zajednica

Čl. 11. Obiteljskog zakona

(1) Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenoga muškarca koja traje najmanje tri godine, a kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili ako je nastavljena sklapanjem braka.

Iz sudske prakse:

"Izvanbračnom zajednicom koja je trajala dulje vrijeme u smislu Zakona o nasljeđivanju smatra se ona izvanbračna zajednica koja je trajala najmanje tri godine u smislu Obiteljskog zakona." 

Vrhovni sud Republike Hrvatske Rev 783/2010-2 od 25.7.2012.

Hvala, znaci po tome meni i burazu ostaju nase 1/3 stana, a od mame tu 1/3 djelimo brat, ocuh, polusestra ,polubrat i ja na 4 jednaka  djela ako sam dobro shvatio??

uređeno: od kajima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Tko je upisan kao vlasnik tog stana?

Dobar dan, ako moze pomoc posto sam istraživao i došao do toga da na stan nikada nitko nije bio upisan kao vlasnik (stvarno mi nije jasno zašto mama nas nije upisala) nego jedino sta imamo je ugovor od tog stana da smo ga pokojna majka , brat i ja otkupili po popustu od 100%,  pa me zanima dali to mijenja sta stvari.. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

Ako je samo majka bila upisana vlasnica, to dovodi do situacije da stan u cjelini nasljeđuju svi navedeni nasljednici.

Nije nitko nikada bio upisan, znaci imamo samo ugovor  iz 1998 da smo kupili stan po 100% snizenoj  cijeni majka ,brat i ja u jednakim dijelovima(svaki  1/3 stana) ali se majka nije nikad upisivala kao vlasnik niti je upisala mene i brata i tako stoji dan danas ( a zasto nije upisala sebe ili sve kao vlasnike stvarno nemam pojma)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija