Jump to content

Uzdržavanje, prelazak u punoljetnost


trc

Preporučene objave

Pozdrav,

Plaćam uzdržavanje za dijete koje je sad u 19oj godini, zadnja godina srednjoškolskog obrazovanja.

Odnosi su nam slabi, ali pretpostavljam da ce nastaviti obrazovanje. Da li se uzdržavanje nastavlja nekim automatizmom, ili radi punoljetnosti mora pokrenuti novi spor?  To je moja prva dvojba, druga je  što se događa ako ne upiše fakultet?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije potrebno pokretati nove postupke, jer postojeća odluka vrijedi dok se dijete redovno školuje, a najduže do njegove 26. godine života. Nadalje, punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje (znači, ako ne nastavi obrazovanje), a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati još 1. godinu nakon prestanka obrazovanja, ali samo ako dijete nije navršilo 26.godina života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , trc je napisao:

Da li se uzdržavanje nastavlja nekim automatizmom, ili radi punoljetnosti mora pokrenuti novi spor?  To je moja prva dvojba, druga je  što se događa ako ne upiše fakultet?

 

Ako Vam je dijete već punoljetno da li i dalje uplaćujete alimentaciju majci na račun ili ste tražili da se to promijeni, da uplaćujete izravno djetetu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Nije potrebno pokretati nove postupke, jer postojeća odluka vrijedi dok se dijete redovno školuje, a najduže do njegove 26. godine života. Nadalje, punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje (znači, ako ne nastavi obrazovanje), a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati još 1. godinu nakon prestanka obrazovanja, ali samo ako dijete nije navršilo 26.godina života.

Meni je to malo čudno. Obaveze  prema maloljetnom i punoljetnom nisu jednake. Štaviše s punoljetnošću ne plaćam više majci nego djetetu.

 

prije 14 sati , Perzephone je napisao:

Ako Vam je dijete već punoljetno da li i dalje uplaćujete alimentaciju majci na račun ili ste tražili da se to promijeni, da uplaćujete izravno djetetu? 

Nisam ništa poduzimao, jer sam očekivao da će doći do novog spora zbog promjene okolnosti, a onda bi sud svakako nalozio isplatu na djetetov račun.

 

 

Koja su vaša mišljenja, koliko je primjerena visina uzdržavanja ? Pročitao sam što zakon kaže o tome, i to je onako, prilično labavo. Nisam našao nit neke konkretne cifre. Više ili manje nego za maloljetno? 

 

uređeno: od trc
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , trc je napisao:

Meni je to malo čudno. 

Može Vam biti čudno, ali je u skladu s propisima. 

prije 5 sati , trc je napisao:

Obaveze  prema maloljetnom i punoljetnom nisu jednake.

Isto kao što se potrebe djeteta ne mijenjaju samim činom punoljetnosti, odnosno isto kao što je svaki slučaj individualan.

prije 5 sati , trc je napisao:

Štaviše s punoljetnošću ne plaćam više majci nego djetetu.

Vi ste i dalje dužni postupati sukladno odluci koju imate.

prije 5 sati , trc je napisao:

Nisam ništa poduzimao, jer sam očekivao da će doći do novog spora zbog promjene okolnosti,

Parnični postupak se pokreće tužbom, a ne automatizmom suda radi promijenjenih okolnosti, tako da ovako možete čekati dok ne prestanu okolnosti na temelju kojih dijete ima pravo na alimentaciju.

prije 5 sati , trc je napisao:

a onda bi sud svakako nalozio isplatu na djetetov račun.

Ne, nužno.

prije 5 sati , trc je napisao:

Koja su vaša mišljenja, koliko je primjerena visina uzdržavanja ? Pročitao sam što zakon kaže o tome, i to je onako, prilično labavo. Nisam našao nit neke konkretne cifre. Više ili manje nego za maloljetno?

Nema konkretnih iznosa, jer se svaki slučaj procjenjuje zasebno. Vi najbolje znate koje i kakve potrebe ima Vaše dijete, te kakve su Vaše financijske okolnosti, pa trebate procijeniti, da li ima osnove za pokretanje sudskog postupka tužbom radi smanjenja iznosa alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Mislim, pa jel barem dužno dostaviti sudu dokument da nastavlja školovanje? I šta ako ga ne nastavi? Mislim, meni se ionako neće ništa reći, kao što nije nit dosad. 

 

Dijete je dužno obavijestiti Vas kao roditelja o svom redovnom ispunjavanju obveza i to najkasnije do 1.11. za svaku školsku, akademsku godinu.  Ukoliko izostane ovako ponašanje, Vi kao roditelj imate pravo tražiti i dobiti ove podatke, kako od djeteta, tako i od nadležnog tijela (fakulteta) i pravne osobe (poslodavca, ako se zaposli). Tražite pisanim putem i pozovite se na čl. 290. Obiteljskog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija