Jump to content

Gradnja kuće na zemljištu s više vlasnika


M.Gub

Preporučene objave

Lijep pozdrav, ako mi netko može pomoći, ovim bih ju/ga putem zamolio za pomoć.

Trenutno sam u fazi završetka glavnog projekta za izgradnju kuće. Parcela gdje bi se kuća nalazila trenutno je suvlasničkoj zajednici koja bi se kroz nekih pola godine trebala razvrgnut. Postoji dogovor oko podjele zemljišta i zemljište na kojem mislim graditi kuću bi trebalo po dogovoru pripasti meni. S obzirom da ćemo zahtjev za građevinskom predati ranije nego se podjela izvrši, a po svemu sudeći i gradilište ćemo otvoriti prije nego se podjela izvrši, mene zanima što moram poduzeti vezano uz gradnju i tu suvlasničku zajednicu?

Da li moram tražiti pisanu suglasnost ostalih suvlasnika? Da li se to definira ugovorom? Zapravo me zanima kako postupiti u ovoj situaciji.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građevinsku dozvolu ne možete dobiti ako niste jedini vlasnik građevinske parcele. Moj je odgovor da je to prvi korak u razrješenju vaše situacije obzirom da samo knjiženo vlasništvo može biti osnova za traženje dozvole za gradnju. Moguće je da postoji i više vlasnika, recimo supružnici, ali u tom slučaju moraju podnijeti zajednički zahtijev za dozvolu, te su i zajednički vlasnici objekta.

Neće vam pomoći  ni usmeni dogovori kojih se u vlasničkim odnosima treba kloniti jer pravno ništa ne znače, a  također ni potvrde da će to zemljište jednog dana biti vaše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za izdavanje građevinske dozvole se traži dokaz pravnog interesa, što bi u vašem slučaju bila pisana suglasnost ostalih suvlasnika, kojom su suglasni da vam se kao investitoru u postupku pred nadležnim tijelom graditeljstva izda građevinska dozvola. Građevinska dozvola nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na nekretnini za koju se izdaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, slavko1941 je napisao:

Građevinsku dozvolu ne možete dobiti ako niste jedini vlasnik građevinske parcele. Moj je odgovor da je to prvi korak u razrješenju vaše situacije obzirom da samo knjiženo vlasništvo može biti osnova za traženje dozvole za gradnju. Moguće je da postoji i više vlasnika, recimo supružnici, ali u tom slučaju moraju podnijeti zajednički zahtijev za dozvolu, te su i zajednički vlasnici objekta.

Neće vam pomoći  ni usmeni dogovori kojih se u vlasničkim odnosima treba kloniti jer pravno ništa ne znače, a  također ni potvrde da će to zemljište jednog dana biti vaše.

 

Prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Za izdavanje građevinske dozvole se traži dokaz pravnog interesa, što bi u vašem slučaju bila pisana suglasnost ostalih suvlasnika, kojom su suglasni da vam se kao investitoru u postupku pred nadležnim tijelom graditeljstva izda građevinska dozvola. Građevinska dozvola nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na nekretnini za koju se izdaje.

Hvala Vam na odgovorima. Koliko razumijem oni su nažalost u suprotnosti. Možda sam skočio pred rudo postavljanjem pitanja ovdje, no ipak, uvijek je točnije dobiti informaciju kada se izloži specifičan slučaj, nego kada se pročita nešto generalno ili slično.

Na stranicama Središnjeg državnog portala kod Građevinske dozvole: https://gov.hr/moja-uprava/stanovanje-i-okolis/izgradnja-i-obnova-kuce/gradjevinska-dozvola/338 stoji:

Citiraj

Pravni interes

Kako građevinska dozvola nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na nekretnini za koju je izdana i ne predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posjed nekretnine, za njeno izdavanje dovoljno je samo dokazati pravni interes.
 
Dokazom pravnog interesa smatra se:

  • izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi
  • predugovor, ugovor ili ugovor sklopljen pod uvjetom, na temelju kojeg je investitor stekao ili će steći pravo vlasništva ili pravo građenja
  • odluka nadležne vlasti na temelju koje je investitor stekao pravo vlasništva ili pravo građenja
  • ugovor o ortakluku sklopljen s vlasnikom nekretnine, čiji je cilj zajedničko građenje
  • pisana suglasnost vlasnika zemljišta, odnosno vlasnika postojeće građevine
  • pisana suglasnost fiducijarnog vlasnika dana dotadašnjem vlasniku nekretnine koji je investitor. 

Tako da sam ipak mišljenja da je Spitfire dao točan odgovor.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija