Jump to content

Otkazni rok ako radnik daje otkaz


Visegrad45

Preporučene objave

Dobar dan,

molim vas info, koliko mi je otkazni rok (minimalni i maksimalni), ako ja kao radnik dajem otkaz? Može li to biti bilo koji dan dan u mjesecu, ili mora biti zadnji dan u mjesecu? Ne uspijevam sasvim razumjeti iz Zakona o radu.... :(

U ugovoru o radu mi piše da se primjenjuju zakonski rokovi. Radim tri mjeseca u toj firmi. Probni rok mi je prošao (trajao je svega jedan mjesec).

Unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma možete dati otkaz bilo koji dan u tjednu.

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine

Ako se pitate kako se to broji "dva tjedna", to vam znači ovako, da odmah na praktičnom primjeru objasnim:

Date otkaz 24.2.2021. (pisanim putem, naravno). Taj dan (srijeda) ste još radili. Rok teče od slijedećeg dana. E sad, ako radite inače od ponedjeljka do petka, vama otkazni rok ističe 10.02.2021. (uključujući i taj dan). Brojimo radne dane, pa u Vašem slučaju dva tjedna znači 10 radnih dana (zato u zakonu ne piše 14 dana otkaznog roka ili 14 dana godišnjeg odmora npr. jer tjedan ne znači isto za sve radnike).

Ako radite sve subote ili neku od tih, brojite u otkazni rok i taj dan.

Jasno je?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, u svakom slucaju hvala vam puno na trudu i informacijama. :)

ne vjerjujem niti da je poslodavac puno o tome razmisljao. uzet cu jednostavno dva kalendarska tjedna plus koji dan. bitno mi je samo napustiti tu smijuriju od firme cim prije i raditi opet normalno, a to ce biti vrlo blizu :)

uređeno: od Visegrad45
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...što je kod njega opet petak, odnosno nedjelja, ovisi kako će se poslodavcu prohtjeti odjaviti ga. Osim toga, ovo što si napisala stoji. Ali u slučaju kad radnik želi ostvariti neko za sebe povoljnije pravo, a ne obratno. Konkretno, može odraditi 8 dana uzastopno i otići i prije kraja dva kalendarska tjedna. No, napisao je što namjerava, pa je svejedno... 

Inače, može dati i izvanredni otkaz ako mu je povrijeđeno kakvo pravo iz ZOR-a (neisplata plaće, neiskorištenog godišnjeg, itd.) pa ne mora odrađivati ni dana više. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija