Jump to content

Nekretnina u Njemackoj kao hrvatski porezni rezident


zele_mm

Preporučene objave

Bok svima,

imam pitanje vezano za nekretninu u Njemackoj te na koji nacin se to manifestira kada je osoba porezni rezident u RH. Situacija je sljedeca:

- osoba je porezni rezident Njemacke te tamo kupi nekretninu koju iznajmljuje. Nakon toga osoba se preseli u RH kako bi tamo radila i centar zivotnih interesa se preseli u RH te samim time i postane porezni rezident RH. Prihod od iznajmljivanja nekretnine iz Njemacke i dalje postoji. Proucavajuci ovaj dokument Clanak 23. (1): https://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/15/in2.vuk2019.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1443 cini mi se da cu porez na iznajmljivanje odnosno bilo kakve porezne stvari placati samo u Njemackoj, dok u Hrvatskoj to ne igra nikakvu ulogu.

 

Molim Vas za pomoc odnosno potvrdu ili demantij mog navoda. Ne bih zelio da me doceka uplatnica jednog dana :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno - u Njemačkoj će te nastaviti plaćati porez na najam nekretnine - u Hrvatskoj sa tim, nema te ništa.
Ne znam koliki je porez na najam nekretnine u Njemačkoj, u HR - je 10% na ugovoreni iznos.- godišnje.
Ali, to se odnosi - kad Fizička osoba iznajmljuje.
-----------------------
Ali, ako iznajmljuje Firma, a objekt napravljen u sustavu PDV -a, onda firma svaki mjesec, šalje Račun  po ugovoru,
Dogovorena cijena + PDV.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , zele_mm je napisao:

Hvala Vam lijepa na konkretnom odgovoru.

Kada govorimo o fizickim osobama, u Njemackoj se prihod od iznajmljivanja oporezuje porezom na dohodak, sto ovisno o dohotku je (ne)povoljno.

 

 

Kod nas, ako iznajmi te stan plača te 10% - tako da je iznos poreza ovisan o ugovorenom iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija