Jump to content

Nuzni dio


korisnik88

Preporučene objave

Pozdrav, moze li mi itko odgovoriti na slijedece- nakon smrti mog djeda uskoro slijedi ostavinska. Jos ne znamo postoji li oporuka ali mislimo da postoji. 

Moj otac i stric su jedini nasljednici. Mislimo da je djed u oporuci najveci dio ostavio stricu a mom ocu nesto minimalno. Na zemljisnim knjigama nema jos nikakve zabiljeske. 

Ono sto me zanima je- ukoliko je npr.moj djed npr. ostavio oporukom stricu 5 cestica, a mom ocu 1, ima li moj otac pravo na zalbu?

Sto je s onim da je 1/3 nuzni dio? 

Vrijedi li ta trecina na nuzni dio samo ukoliko u oporuci nema mog oca nigdje navedenog ili ukoliko je naveden da dobije samo tu jednu cesticu, ta jedna cestica iskljucuje potrazivanje za 1/3?

Znaci ukoliko je on naveden u oporuci da naslijedjuje 1 cesticu od ukupno 6, moze li se on zaliti jer to nije niti 1/3 kako bi trrbao dobiti nuznim dijelom?

Kako se uopce izracuna ta 1/3 nuznog dijela?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 07. 2021. at 15:52, ellen1234 je napisao:

Sto je s onim da je 1/3 nuzni dio? 

Kao prvo nužni dio u konkretnom slučaju iznosi 1/2-inu od zakonskog dijela, dakle postoje dva nasljednika pa bi nužni dio vašeg oca bio 1/4-ina.

 

Na 06. 07. 2021. at 15:52, ellen1234 je napisao:

mom ocu 1, ima li moj otac pravo na zalbu?

Na oporuku nije moguće izjavljivati nikakvu žalbu, već se može zahtijevati namirenje nužnog dijela iz imovine kojom se oporučno raspolagalo, naravno ako je nužni dio povrijeđen. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija