Jump to content

Kada u mirovinu


emka

Preporučene objave

Pokušati ću objasniti situaciju što jednostavnije.

Ukoliko imate cca 36 godina staža i dvije godine još plaćanja produženog , znači cca 38 godina staža na mirovinskom (stara sam 60 god i 2 mjeseca)

mi je rečeno da je bolje da idem ove godine u mirovinu sa 31.12., a ne sa 01.01. iduće godine. Tj. da je bolje da mi ne uđe ova 

godina u obračun jer će mi biti manja penalizacija za  3%. To mi nije nikako jasno jer mislim da bi mi ulaskom ove godine u obračun bila možda i veća mirovina i manja penalizacija.

Za brata koji je radio do 8 mjeseca i ostatak do kraja ove godine će biti na burzi je rečeno da je bolje da ide sa 01.01., jer je muško. Ništa mi nije jasno.Unaprijed hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eee emka, emka, kad ce konacno ta vasa mirovina...

Ako idete u mirovinu sa 31.12.2021.god. za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene potrebno je da imate 62 godine i 9 mjeseci starosti, vi cete imati na 31.12.2021.god. 60 godina i 2 mjeseca zivota.

Kako ce vama do "starosne mirovine" nedostajati 2 godine i 7 mjeseci penalizirat ce vas sa (31 mjesec x 0,2% = 6,2%) znaci 6,2% zbog odlaska u "prijevremenu starosnu mirovinu".

_________________________________________________________________________

Ako idete u mirovinu sa 01.01.2022.god. za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene potrebno je da imate 63 godine starosti, vi cete imati na 01.01.2022.god. 60 godina  2 mjeseca i 1 dan zivota.

Kako ce vama do "starosne mirovine" nedostajati 2 godine i 10 mjeseci penalizirat ce vas sa (34mjesec x 0,2% = 6,8%) znaci 6,8% zbog odlaska u "prijevremenu starosnu mirovinu".

________________________________________________________________________

Razlika u penalizaciji izmedju 31.12.21 i 01.01.22. vam je dodatnih 0,6%.

Ocito ste lapsusom 3 mjeseca potrebne dodatne starosti za "starosnu mirovinu" izmedju 2021 i 2022 zamjenili sa 3%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate uvjete i odlucili ste se otici u "prijevremenu starosnu mirovinu" onda vam je bolje da idete sa 31.12.2021.god., jer ce vas u tom slucaju penalizirati-umanjiti izracun mirovine za 6,2%, u odnosu na datum 01.01.2022.god. kad bi vas penalizirali-umanjili izracun mirovine za 6,8%.

To je razlika-vece umanjenje mirovine za 0,6% dozivotno.

Datum odlaska u "prijevremenu starosnu mirovinu" birate-unasate u obrazac koji ispunjavate i predajete mjesec dana prije od datuma kad imate uvjete i zelite otici u mirovinu.

https://www.mirovinsko.hr/hr/podnosenje-zahtjeva/180

________________________________________________________________________________________________________________

Sto se tice pitanja za vaseg brata, muski nemaju prijelazni period odlaska u mirovinu kao zene, pa se muskima penalizacija za prijevremeno umirovljenje racuna od 65 godina sto je uvjet za starosnu mirovinu.

Pitanje je dali je za njega bolje da ode sa 31.12.21 ili sa 01.01.22., to mu ovisi o primanjima u ovoj godini, ako su mu ona bila dosta veca nego prijasnjih godina onda vjerojatno da odlazak iza nove godine, ali ako su mu primanja bila manja onda mu je bolje do nove godine, kako mu primanja nebi rusila iznos "prosjecnog vrijednosnog boda - PVB".

Sve to treba staviti na papir i dobro izracunati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , malicovjek je napisao:

Eee emka, emka, kad ce konacno ta vasa mirovina...

Ako idete u mirovinu sa 31.12.2021.god. za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene potrebno je da imate 62 godine i 9 mjeseci starosti, vi cete imati na 31.12.2021.god. 60 godina i 2 mjeseca zivota.

Kako ce vama do "starosne mirovine" nedostajati 2 godine i 7 mjeseci penalizirat ce vas sa (31 mjesec x 0,2% = 6,2%) znaci 6,2% zbog odlaska u "prijevremenu starosnu mirovinu".

_________________________________________________________________________

Ako idete u mirovinu sa 01.01.2022.god. za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene potrebno je da imate 63 godine starosti, vi cete imati na 01.01.2022.god. 60 godina  2 mjeseca i 1 dan zivota.

Kako ce vama do "starosne mirovine" nedostajati 2 godine i 10 mjeseci penalizirat ce vas sa (34mjesec x 0,2% = 6,8%) znaci 6,8% zbog odlaska u "prijevremenu starosnu mirovinu".

________________________________________________________________________

Razlika u penalizaciji izmedju 31.12.21 i 01.01.22. vam je dodatnih 0,6%.

Ocito ste lapsusom 3 mjeseca potrebne dodatne starosti za "starosnu mirovinu" izmedju 2021 i 2022 zamjenili sa 3%.

Poštovana,

upravo ovako kako vam je napisao poštovani malicovjek, za vas povoljniji datum za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu je 31.12.2021.g.

Taj datum 31.12. svake godine je povoljniji za odlazak u prijevremenu starosnu ili starosnu mirovinu dok traje prijelazno razdoblje za žene.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija