Jump to content

Dokapitalizacija d.o.o.


zaira

Preporučene objave

Pozdrav.

 

U ponedjeljak namjeravam otvoriti trgovačko društvo (d.o.o.) s 5000 kn temeljnog kapitala. Ja ću bit vlasnik, osnivač i direktor.

Kako oćekujem skoro veći priljev novca u trgovačko društvo mislio sam napraviti dokapitalizaciju odmah s 5000kn na 20000kn od novca koji će bit u firmi.

Računovotkinja mi govori da nije sigurna kako to mogu napravit od firminog novca, već da to moram obavit kao fizička osoba. Predlaže mi da prodam laptop i radnu stanicu firmi za 15000 kn ili da unesem kao imovinu.

 

Mogu li od firminog novca napravit dokapitalizaciju s 5k na 20k ili da odmah uplatim 20k prilikom osnivanja? Za osnivanje ću koristit START platformu.

 

Što mi se najviše isplati? U svakom slučaju želim imat što više casha u novčaniku i imam paranoju od imanja puno novca u firmi, a malo kao fizička osoba.

 

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, zaira je napisao:

Pozdrav.

 

U ponedjeljak namjeravam otvoriti trgovačko društvo (d.o.o.) s 5000 kn temeljnog kapitala. Ja ću bit vlasnik, osnivač i direktor.

Kako oćekujem skoro veći priljev novca u trgovačko društvo mislio sam napraviti dokapitalizaciju odmah s 5000kn na 20000kn od novca koji će bit u firmi.

Računovotkinja mi govori da nije sigurna kako to mogu napravit od firminog novca, već da to moram obavit kao fizička osoba. Predlaže mi da prodam laptop i radnu stanicu firmi za 15000 kn ili da unesem kao imovinu.

 

Mogu li od firminog novca napravit dokapitalizaciju s 5k na 20k ili da odmah uplatim 20k prilikom osnivanja? Za osnivanje ću koristit START platformu.

 

Što mi se najviše isplati? U svakom slučaju želim imat što više casha u novčaniku i imam paranoju od imanja puno novca u firmi, a malo kao fizička osoba.

 

Hvala!

 

Posudite od firme potreban iznos na 12.mj. ( pozajmica ) i kad budete u mogućnosti isto vratite firmi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zaira je napisao:

Što mi se najviše isplati? U svakom slučaju želim imat što više casha u novčaniku i imam paranoju od imanja puno novca u firmi, a malo kao fizička osoba.

U startu uplatiti 20 tisuća temeljnog kapitala jer ako ćete uplaćivati 5 tisuća kn temeljnog kapitala onda ćete morati ovjeravati zadužnicu kod bilježnika pa istu nositi na trgovački sud kao garanciju da će biti uplaćeno tih ostalih 15.000 kn temeljnog kapitala. Naravno to povlači sa sobom dodatne troškove i gubitak vremena zbog čega to po meni nije isplativo raditi.

Bolje vam je da imate više novaca na računu jer vam onda BON 2 izgleda bolje, a ako vam zatreba novac uvijek možete uzeti pozajmicu od firme (naravno treba platiti kamate firmi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Miran89 je napisao:

U startu uplatiti 20 tisuća temeljnog kapitala jer ako ćete uplaćivati 5 tisuća kn temeljnog kapitala onda ćete morati ovjeravati zadužnicu kod bilježnika pa istu nositi na trgovački sud kao garanciju da će biti uplaćeno tih ostalih 15.000 kn temeljnog kapitala. Naravno to povlači sa sobom dodatne troškove i gubitak vremena zbog čega to po meni nije isplativo raditi.

Bolje vam je da imate više novaca na računu jer vam onda BON 2 izgleda bolje, a ako vam zatreba novac uvijek možete uzeti pozajmicu od firme (naravno treba platiti kamate firmi).

@Miran89 Od kad je moguće registrirati Doo sa 5.000.kn uplate i nošenja ovjerene zadužnice na trg. sud.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, zaira je napisao:

Od 2019

Iskreno, prvi put čujem za takvu mogućnost.
U sudskom rješenju piše : temeljni kapital u iznosu 20.000.kn.  uplaćen u cijelost = a nije.
Ovjerenu zadužnicu, nazivamo - sredstvo garancije = iza tog ovjerenog dokumenta ne postoji nikakva garancija.
Ovjerena zadužnica, je u stvarnosti - ovjereno obećanje - jer ista iza sebe nema nikakvu čvrstu garanciju - imovina osnivača
ili garancija banke.
Šta se dešava sa firmom ili vlasnikom firme ako se trg. sudu u dogovorenom roku ne uplati preostali iznos temeljnog kapitala.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno neznam kakva je zadužnica potrebna.

Bile su izmjene i dopune zakona 2019, mislim da su sad dva zakona, a prije je bio jedan. 

Zakon o trgovačkim društvima, Zakon o sudskom registru.

Mada sam davno na faksu slušao jedan semestar Trgovačko pravo, zakoni su mi dosta nejasni. Inženjer sam, kad mi nešto nije jasno pitam.

Uglavnom odlučio sam uplatit 20k casha.

 

Ty

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 7 sati , kira je napisao:

Molim iskustva i Vaše komentare,.dakle posudba pravnoj osobi od strane osnivača vlasnika,.što kada posudba padne u zastaru,

h

 

Pozajmica praktično ne može otići u zastaru jer se većinom daje do kraja poslovne godine, i kao takva prenosi se novim 
ugovorom u novu poslovnu godinu,
Ako se ugovor ne bih obnovio, a sredstva ne bi bila vraćena  ista bi ušla u financijski prihod firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , frenki zg je napisao:

Pozajmica praktično ne može otići u zastaru jer se većinom daje do kraja poslovne godine, i kao takva prenosi se novim 
ugovorom u novu poslovnu godinu,
Ako se ugovor ne bih obnovio, a sredstva ne bi bila vraćena  ista bi ušla u financijski prihod firme.

Osim ako je pozajmica od osnivača društva, po HSFI, koja pozajmica se evidentira u kapitalne pričuve, mada je dvojbeno da pozajmica vlasnika padne u zastaru,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija