Jump to content

Pravo plodouzivanja


Stdir

Preporučene objave

Molim ako mi netko moze tocno odgovoriti jer dobijam razne odgovore na ovo pitanje.

Zakonski sam vlasnik nekretnine (stana) u kojoj osoba ima pravo dozivotnog plodouzivanja na toj nekretnini i ta osoba trenutno sama zivi u tom stanu.

Na koji nacin i po kojem zakonu mogu koristiti svoje pravo vlasnistva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Svoje pravo vlasništva smijete izvršavati, ali samo ako s tim ne vrijeđate plodouživateljevo pravo.

 

Hvala puno na odgovoru, da li to znaci da ja mogu trazit sudski kljuc od tog stana i uci u stan ali da je bitno da tu osobu ne ometam u stanu?

bitno mi je jer bi sudski trazio kljuc od stana posto ga ovako ne mogu dobiti a ja sam na papiru vlasnik stana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je pravo plodouživanja osobna služnost koja nositelja toga prava ovlašćuje da se u svakom trenutku služi nečijom stvari a vlasnik to pravo mora trpjeti, te što se tiče opsega ovlaštenja pravo plodouživanja jednako je onome pravu koje pripada samom vlasniku uz ograničenje da ovlaštenik služnosti sačuva bit stvari tj., da čuva njezino sućanstvo.

Prema tome, možete vi tražiti ključ no pitanje je bi li sud ocijenio da time ne bi činili nešto što bi onemogućavalo ili bitno otećavali izvršavanje služnosti. Eventualno bi mogli odlučiti da ga dobijete s obvezom da nekretnini moćete pristupiti samo uz dogovor i dopuštenje ovlaštenika služnosti plodouživanja.

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija