Jump to content

Paušalni obrt uz stalno zaposlenje, prikriveni radni odnos?


hyrulelink16

Preporučene objave

Trenutno sam redovno zaposlen u jednoj firmi u ZG-u -> radim full remote. S obzirom na višak vremena, planirao sam otvoriti obrt i imati suradnju sa još jednom firmom.

U toj drugoj firmi bih trebao vj dolaziti u prostore firme, možda dobiti nešto opreme od njih. S obzirom da plaćam doprinose iz plaće sa svog redovnog posla, jel bi se taj obrt mogao asocirati kao prikriveni radni odnos i biti potencijalno kažnjiv? Jel uopće problematično to ili je taj prikriveni radni odnos ako samo imam obrt bez redovnog zaposlenja i odrađujem posao kod tog klijenta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , hyrulelink16 je napisao:

Trenutno sam redovno zaposlen u jednoj firmi u ZG-u -> radim full remote. S obzirom na višak vremena, planirao sam otvoriti obrt i imati suradnju sa još jednom firmom.

U toj drugoj firmi bih trebao vj dolaziti u prostore firme, možda dobiti nešto opreme od njih. S obzirom da plaćam doprinose iz plaće sa svog redovnog posla, jel bi se taj obrt mogao asocirati kao prikriveni radni odnos i biti potencijalno kažnjiv? Jel uopće problematično to ili je taj prikriveni radni odnos ako samo imam obrt bez redovnog zaposlenja i odrađujem posao kod tog klijenta?
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kad ste zaposleni - obrt ne možete otvoriti, jer otvaranje obrta se smatra zapošljavanjem, (a vi ste već zaposleni)  i obrt ima vaš osobni O.I.B.                                                                                                  Obrtnik  sebi ne isplaćuje plaču, (sva oporezovana dobit, je njegova plača ) ali mora plaćati doprinose državi.
Što nije slučaj, ako ste vlasnik firme - biti vlasnik, nije nužno u istoj biti i zaposlen .- možete biti zaposleni, gdje i sad radite - a, direktorsko mjesto vam je funkcija - ne radno mjesto - što ima i prednosti, - sve već napisano - lošija strana je - ne isplaćujete si plaču i na istu doprinose,
to je rashod od minimalno 100.000.kn. godišnje - koji ne možete knjigovodstveno pravdati .

 

uređeno: od frenki zg
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , frenki zg je napisao:

Kad ste zaposleni - obrt ne možete otvoriti, jer otvaranje obrta se smatra zapošljavanjem, (a vi ste već zaposleni)  i obrt ima vaš osobni O.I.B.                                                                                                  Obrtnik  sebi ne isplaćuje plaču, (sva oporezovana dobit, je njegova plača ) ali mora plaćati doprinose državi.
Što nije slučaj, ako ste vlasnik firme - biti vlasnik, nije nužno u istoj biti i zaposlen .- možete biti zaposleni, gdje i sad radite - a, direktorsko mjesto vam je funkcija - ne radno mjesto - što ima i prednosti, - sve već napisano - lošija strana je - ne isplaćujete si plaču i na istu doprinose,
to je rashod od minimalno 100.000.kn. godišnje - koji ne možete knjigovodstveno pravdati .

 

To znaci da je jedino moguce otvoriti firmu?

Jel za to moram pitati poslodavca (zbog one klauzule u ugovoru o natjecanju) jer se bavim istim podrucjem?

Jel se isplati uopce firmu otvarat ako bih recimo imao kojih 10k kuna primanja mjesecno? Koliko bih imao davanja drzavi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, hyrulelink16 je napisao:

To znaci da je jedino moguce otvoriti firmu?

Da.

prije 43 minuta, hyrulelink16 je napisao:

el za to moram pitati poslodavca (zbog one klauzule u ugovoru o natjecanju) jer se bavim istim podrucjem?

Da, ako ne želite da vam da otkaz, kad sazna.

prije 43 minuta, hyrulelink16 je napisao:

Jel se isplati uopce firmu otvarat ako bih recimo imao kojih 10k kuna primanja mjesecno? Koliko bih imao davanja drzavi?

>Primanja< je relativan pojam., kod firmi., se to naziva Prihod - svi troškovi , su - Rashod - 
i ostaje iznos na koji se na kraju godine plača - Porez na Dobit.
Ovisi koliki su vam mj. troškovi - ako imate prostor u najmu + režije + knjigovodstvo + sitni nameti - komorski doprinos +
porez na tvrtku + 
Ako ste mislili da bi svojim radom firma imala mjesečno - Prihodovala - 10.000.kn - na to ide PDV - 25% + Prirez lokalnoj upravi,, ovisno u kojem gradu živite + porez na dobit na kraju godine.
Moje mišljenje : Nemojte u to ulaziti - nećete se moči ,,pokriti,,- a, tad tek počinju problemi - mislim na zatvaranje firme.

uređeno: od frenki zg
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija