Jump to content

Komunalna naknada - zastara ovrhe


asusas

Preporučene objave

Nedavno sam od pročelnika Upravnog odjela jednog grada dobio odgovor vezan za zastaru pojedinih računa za komunalnu naknadu. U odgovoru piše da zastarni rokovi nisu predviđeni Zakonom o komunalnom gospodarstvu, nego se propisuju Općim poreznim zakonom, čl 108. U tom članku, stavak prvi, piše da zastara ide za 6 godina od dana kad je zastara počela teći. Nadalje, u odgovoru piše: Slijedom navedenog s danom 1.1.2021., zastara je nastupila za sva dugovanja do 31.12.2014. te dugovanja do tog datuma niste dužni platiti. 

Mene zanima da li je to stvarno tako ili oni to dugovanje do 2014. godine mogu prema nekom drugom propisu ponovno reaktivirati? Prema tome, od 1.1.2022. godina zastara na dugovanja bi se pomaknula na kraj 2015. godine. U očevidniku o dugovanjima na FINI postoje neka dugovanja za isti predmet iz 2012. godine - da li bi sukladno prethodnom odgovoru njihovo brisanje trebao zatražiti od FINE ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 30. 11. 2021. at 20:08, asusas je napisao:

Nedavno sam od pročelnika Upravnog odjela jednog grada dobio odgovor vezan za zastaru pojedinih računa za komunalnu naknadu. U odgovoru piše da zastarni rokovi nisu predviđeni Zakonom o komunalnom gospodarstvu, nego se propisuju Općim poreznim zakonom, čl 108. U tom članku, stavak prvi, piše da zastara ide za 6 godina od dana kad je zastara počela teći. Nadalje, u odgovoru piše: Slijedom navedenog s danom 1.1.2021., zastara je nastupila za sva dugovanja do 31.12.2014. te dugovanja do tog datuma niste dužni platiti. 

Mene zanima da li je to stvarno tako ili oni to dugovanje do 2014. godine mogu prema nekom drugom propisu ponovno reaktivirati? Prema tome, od 1.1.2022. godina zastara na dugovanja bi se pomaknula na kraj 2015. godine. U očevidniku o dugovanjima na FINI postoje neka dugovanja za isti predmet iz 2012. godine - da li bi sukladno prethodnom odgovoru njihovo brisanje trebao zatražiti od FINE ili?

Na ovom linku je odgovor Ministarstva financija iz svibnja ove godine, u kojem kažu da se zastara komunalne naknade vodi po Zakonu o obaveznim odnosima i da je 3 godine: https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19755

uređeno: od n.e.s.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija