Jump to content

Ugovor na neodređeno vrijeme


ABZ

Preporučene objave

Poštovani,

Od druge polovice 2015 godine u konstantnom sam radnom odnosu u jednoj tvrtci.
(Barem tako mislim, jer moram provjeriti u Regostu kontinuitet plaćenih doprinosa kroz plaću).

Naime, od druge polovice 2015 godine svakih 6 mjeseci sam obnavljao-potpisivao ugovor na određeno vrijeme.
Tako je išlo sve do kraja 2018 godine, pri čemu sam skupio 3.5 godine neprekinutog radnog odnosa, a čime sam, vjerujem po zakonu, stekao pravo na ugovor na neodređeno vrijeme.
Konstantno sam to napominjao direktoru, da sam već stari radnik, i da po zakonu slijedeći ugovor trebamo napisati na neodređeno.
Direktor, odnosno vlasnik tvrke se konstantno oglušivao, i mi od 01.01.2019. nemamo nikakav ovjeren ugovor do današenjeg dana (09.12.2021)..a ja konstantno radim u tvrtci i primam plaću.
S vremenom sam i ja odustao tražiti taj ugovor, vjerujući da se radi o nemaru vlasnika, ali i pomalo umiren činjenicom da sam već u području automatskog stalnog radnog odnosa.
I tako danas, vlasnik / direktor zahtijeva da ćemo potpisati 2 ugovora; jedan na određeno vrijeme (za period kad nismo imali dokument, 01.01.2019.-30.11.2020.), a ugovor na neodređeno vrijeme da potpišemo tek od 01.12.2021., dakle, da sam u stalnom radnom odnosu tek otprije 8 dana.
To mi je bilo nekako čudno, jer ja već 3.5 godine prema zakonu imam status stalno zaposlenog, a on mi to uskraćuje i to stavlja u klasu 'na određeno radno vrijeme'...i evo, nakon 7 godina osjećam se kao novajlija u toj firmi.
Vlasnik je naveo kao da ima platiti neke kazne, te da ja moram retroaktivno potpisati ugovor, što mi je jasno. Ali ne znam, zašto inzistira da svih 6 i pol godina našeg radnog odnosa stavi pod 'određeno radno vrijeme', i da me tek odnedavno primi u stalni radni odnos.
To mi je jednostavno neshatljivo, i pitam se zašto ne ovjerim ugovor na neodređeno sa danom 01.01.2019., nego tek sad.
I usput, vlasnik hoće pošto poto da mu već za vikend skeniram i mejlam oba ovjerena ugovora...iako je on meni dao neovjerene primjerke.
A u primjerku ugovora na neodređeno radno vrijeme nije niti uklonio, recimo, članak o probnom radu (bjanko polje).
Osjećam da to nije u redu, i molim upućene da mi pomognu s informacijama što ovo sve skupa znači, i što da radim??
Iskreno, dok ne dobijem sve detaljne informacije, nemam namjeru ništa potpisivati.

Hvala na čitanju i evenutalnoj pomoći.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , ABZ je napisao:

Tako je išlo sve do kraja 2018 godine, pri čemu sam skupio 3.5 godine neprekinutog radnog odnosa, a čime sam, vjerujem po zakonu, stekao pravo na ugovor na neodređeno vrijeme.

Moguće i da niste, ako su radni odnosi zasnivani zbog privremenog povećanog obujma posla?

prije 22 sati , ABZ je napisao:

tako danas, vlasnik / direktor zahtijeva da ćemo potpisati 2 ugovora; jedan na određeno vrijeme (za period kad nismo imali dokument, 01.01.2019.-30.11.2020.), a ugovor na neodređeno vrijeme da potpišemo tek od 01.12.2021., dakle, da sam u stalnom radnom odnosu tek otprije 8 dana.

Sve ovo retroaktivno potpisivanje je protuzakonito. Ajde provjerite pri HZMO-e kako ste se kod njih vodili cijelo ovo vrijeme.

prije 22 sati , ABZ je napisao:

To mi je jednostavno neshatljivo, i pitam se zašto ne ovjerim ugovor na neodređeno sa danom 01.01.2019., nego tek sad.

Imate manja prava u slučaju otkaza npr. kod otpremnine, otkaznog roka itd.

prije 22 sati , ABZ je napisao:

A u primjerku ugovora na neodređeno radno vrijeme nije niti uklonio, recimo, članak o probnom radu (bjanko polje).

Pa Vi fino u njega stavite ˝/˝, da se ne može naknadno dopuniti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana-i,

Hvala na odgovoru i informacijama!

Radni odnos je zasnovan da se posao stvori i unaprijeđuje, bez nekih posebnih naznaka...i jednostavno je prošlo skoro 7 godina, posao se radio, i uredno se radi, vjerujem.
Glede manjih prava koje navodite u slučaju otkaza, hm, da...dobio sam različite informacije, ali Vaš odgovor mi ima najviše logike.
Ob naknadno nadopunjavanje ugovora - nemam namjeru, jer želim da ugovor teče od dana kad je posljednji istekao..a to je bilo prije 3 i pol godine, a ne sada, počevši sa krajem ove godine.

Naime, ispitavo sam stvar u inspekciji rada, i više manje razlozi koje poslodavac navodi su neopravdani i u neku ruku nejasni.
Kakav god ishod bio, prekršaj je napravljen, i ono što mi je savjetovano je da inzistiram na ugovoru koji mi zakonski presdtoji, a to je onaj na neodređeno vrijeme...bez puno uvijanja.

Hvala još jednom na informacijama!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija