Jump to content

porez na darivanje


fantazista

Preporučene objave

Koliko shvaćam zakon propisuje da se na darove plaća porez od 4 % ali se on npr ne plaća za darivanje pokretnine do 50k kuna ili kad npr otac poklanja sinu novac. Isti taj zakon ne propisuje makimalni iznos za koji su ljudi oslobođni plaćanja istog tog poreza na darivanje gotovine prema trećim osobama. Znam da to nitko ne prijavljuje, ali postoji li neki drugi zakon koji iste te ljude oslobađa od plaćanja poreza kada dobiju npr 100 eura za svadbu ili "ispod jastuka" za rođenje dijeteta ili hrpa ljudi živi u nekoj vrsti prekršaja koji se tolerira jer sam po nema smisla i teško je dokaziv?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , fantazista je napisao:

Našao sam ovaj zanimljiv pdf od porezne s hrpom primjera ali niti jedan ne odgovara baš na moje pitanje da li u teoriji je potrebno prijaviti i poklon male vrijednosti od 300 kuna

https://www.racunovodstvo-porezi.hr/sites/default/files/privici/ripup11-06-082.pdf

 

Čemu prijavljivati poklon Djetetu, u koju svrhu.?
Na šta konkretno mislite, - poklon u vidu predmeta ili novca, sa računa na račun ?
Državni funkcioneri - Saborski zastupnici - Ministri itd - mogu primiti poklon do 500.kn  - preko tog iznosa 
to moraju prijaviti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@frenki zg možda sam se malo nejasno izrazio. 

Zamislimo situaciju da ste vi meni jako simpatični i želim vam pokloniti novac odnosno 100 000 kuna. Nevezano za to da li to da li vam to dajem gotovinom ili s računa na račun vi bi trebali platiti 5 posto poreza na taj iznos jer je to dar a nismo npr otac i sin. Jesam li u pravu?

Ako situaciju svedemo na niže iznose i ekstrem i ja vama poklonim 800 kuna, kada bi vi odlučili biti "štreber" i sve raditi po zakonu morali bi prijaviti i taj dar jer zakon ne oslobađa ljude za niže iznose. Jesam li u pravu?

Ako jesam znači li to da su svakodnevni pokloni koji nas okružuju poput npr. toga da prijatelju poklonimo 100 eura ispod jastuka kad dobije dijete neka vrsta sive/crne zone?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, fantazista je napisao:

Zamislimo situaciju da ste vi meni jako simpatični i želim vam pokloniti novac odnosno 100 000 kuna. Nevezano za to da li to da li vam to dajem gotovinom ili s računa na račun vi bi trebali platiti 5 posto poreza na taj iznos jer je to dar a nismo npr otac i sin. Jesam li u pravu?

Ako bi išla gotovina na ruke - nikom ništa.
Ako bi išlo na moj račun, ja bi na taj iznos na kraju godine morao platiti porez na prihod od nesamostalnog rada - 
jer mi u poreznoj ne bi  povjerovali da sam taj iznos dobio - na dar - jer je veliki iznos a darovatelj mi nije ni u srodstvu.

 

prije 17 minuta, fantazista je napisao:

Ako situaciju svedemo na niže iznose i ekstrem i ja vama poklonim 800 kuna, kada bi vi odlučili biti "štreber" i sve raditi po zakonu morali bi prijaviti i taj dar jer zakon ne oslobađa ljude za niže iznose. Jesam li u pravu?

To u ste u pravu.

 

prije 17 minuta, fantazista je napisao:

Ako jesam znači li to da su svakodnevni pokloni koji nas okružuju poput npr. toga da prijatelju poklonimo 100 eura ispod jastuka kad dobije dijete neka vrsta sive/crne zone?

I tu ste u pravu - Ali, kad Država uspije naplatiti porez na( zaboravio sam točan %)    svih mogućih poreza , oni to smatraju 100% uspješnost u naplati poreza. - ni u Americi, gdje je sve Neizvjesno i gdje su samo 2 stvari Izvjesne - da će te jednog 
morati umrijeti i platiti porez - takve stvari se dešavaju isto kao i kod nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , fantazista je napisao:

hvala @frenki zg na pojašnjnenju. Nisam pravnik al još uvijek mi je apsurdno da zakon ne propisuje da npr do 1500 kuna godišnje se može pokloniti bez poreza jer ovako je 90 posto ljudi koji idu na krizme, vjenčanja i vidjeti rođeno dijete u nekoj vrsti sive zone :)

To se kod nas smatra - Običaj - pa se držimo te tradicije..:cuga:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija