Jump to content

Uknjižba i prijenos služnosti


anita3

Preporučene objave

Uzmimo situaciju da vlasnik poslužne parcele i vlasnik povlasne parcele o tome, tj. o služnosti, sklope pisani sporazum i uredno ga potpišu i ovjere. Sporazumom se ujedno daje i pravo uknjiženja služnosti.
Zanima me:
1. Ako vlasnik poslužne parcele proda svoju parcelu, da li time vlasnik povlasne parcele gubi pravo služnosti, odnosno da li se postojeće davanje služnosti prenosi i na novog vlasnika? Drugim riječima, veže li se služnost uz parcelu ili uz vlasnika?

2. Ako vlasnik povlasne parcele umre, da li njegovim nasljednicima ostaje pravo služnosti?

3. Da li za uknjiženje prava služnosti postoji zastara? Mogu li i nasljednici vlasnika povlasne parcele zatražiti i dobiti uknjiženje služnosti, ako ono već ranije nije provedeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , anita3 je napisao:

veže li se služnost uz parcelu ili uz vlasnika?

Uz parcelu

 

prije 22 sati , anita3 je napisao:

Ako vlasnik povlasne parcele umre, da li njegovim nasljednicima ostaje pravo služnosti?

Da

 

prije 22 sati , anita3 je napisao:

Da li za uknjiženje prava služnosti postoji zastara?

Ne

 

prije 22 sati , anita3 je napisao:

Mogu li i nasljednici vlasnika povlasne parcele zatražiti i dobiti uknjiženje služnosti, ako ono već ranije nije provedeno?

Ako je to mogao učiniti ovlaštenik služnosti za svog života, mogu i njegovi pravni sljednici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

molim Vas za odgovor...moje dvorište, kuća i pomoćne zgrade nalaze se na dvije kat.čestice...jedna od njih je bila moje i mamino vlasništo a drugu smo tek sada sredile(jer nismo ni znali da imamo sve to na dvije čestice) tako da su sada obadvije u vlasništvu meme i moje mame. Mene zanima da li je mogu dati sinu dio dvorišta (na kojemu je sada jedna pomoćna zgrada koja je legalizirana) i koji je postupak da bi nakon toga mogao zatražiti građevinsku dozvolu?

Unaprijed se zahvaljujem, 

l.p.Suzana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija