Jump to content

Ovrha na fini


asusas

Preporučene objave

Da li fina može zaprimati ovršne postupke protiv mene ako ja nemam otvoren račun u banci? Kratko pojašnjenje: Na blokadama fine piše da mi je račun neprekidno blokiran 10 godina. Ali ja ne znam koji račun, a ni u u fini mi nisu znali reći koji. U banci sam imao tekući račun do prije 7-8 godina, ali kažu mi u banci da on nije aktivan. Nisam niti od banke dobivao nikakve obavijesti da sam dužan za naknade vođenja računa, isteka kartice i slično  Zadnja ovrha na fini zaprimljena je 2020.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

Izvršena mi je ovrha putem Fine na mojem tekućem računu od strane HT-a, e sad, ja sam bio njihov pretplatnik prije nekih 20-tak godina. Pa ako je i postojao neki dug iz tog vremena, zar nije to u debeloj zastari???

Što mogu učiniti, kako se mogu pozvati na zastaru? Na e-građani nema takve opcije...

Unaprijed hvala za svaki savjet..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mora nužno biti zastara, jer je moguće da je zastarni rok prekinut. Trebate pribaviti ovršnu ispravu, te uložiti žalbu izvan roka u kojoj se pozivate na zastaru (čl. 50. st. 1. toč. 11. OZ-a). Žalbu šaljete na nadležni Općinski sud, a koji će Vas uputiti da u roku od 15 dana pokrenete tužbom sudski postupka, radi dokazivanja svojih navoda iz žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Borbena7 je napisao:

Ne mora nužno biti zastara, jer je moguće da je zastarni rok prekinut. Trebate pribaviti ovršnu ispravu, te uložiti žalbu izvan roka u kojoj se pozivate na zastaru (čl. 50. st. 1. toč. 11. OZ-a). Žalbu šaljete na nadležni Općinski sud, a koji će Vas uputiti da u roku od 15 dana pokrenete tužbom sudski postupka, radi dokazivanja svojih navoda iz žalbe.

Nisam pokrenuo još ništa, ovo je sve friško, tako da nisam se još pozivao ni na zastaru. Ne znam niti kad nastupa zastara, ali znam da 10 godina, a možda i više nemam nikakav kontakt sa HT-om, niti opemene niti račun. Stoga pretpostavljam da ako je nekakav dug i postojao, pitanje je gdje su bili do sad i po kojem važećem dokumentu su me mogli ovršiti.

Zanimljivo je i da je ovrha izvršena u siječnju i to bez bilokakve  obavijesti od Fine niti sam preko svojeg e-bankarstva imao uvid tko me ovršuje. Da bi jučer sav iznos koji mi je tada ovršen bio vračen na račun i ponovno ovršen s tim da sam na e-bankarstvu ovaj puta imao uvid tko me ovršuje, a obavjest od Fine dobio sam tek nakon što sam im poslao mail sa upitom o čemu se radi...

Pitam se gdje su ona vremena kad si poštom dobio Rješenje u kojem je sve bilo objašnjeno i postojao je rok za žalbu..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , D kao Damien je napisao:

 . Da bi jučer sav iznos koji mi je tada ovršen bio vračen na račun i ponovno ovršen s tim da sam na e-bankarstvu ovaj puta imao uvid tko me ovršuje, 

 

Normalna procedura, 60 ti dan od pristigle ovrhe novac se prebacje ovrhovoditelju i tada se to prikaže na računu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mogu podići kaznenu prijavu protiv HT-a ili Fine pošto su podnijeli zahtjev, odnosno izvršili ovrhu koja je otišla u zastaru?

Ja kao građanin moram imati nekakva prava, ako je predmet u zastari onda bi sva ova gospoda koja imaju i nekakvu pravnu službu trebali znati da je predmet čiča-mića gotova je priča.. :)

Ovo je čisti primjer zlouporaba ovlasti i položaja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, D kao Damien je napisao:

Da li mogu podići kaznenu prijavu protiv HT-a ili Fine pošto su podnijeli zahtjev, odnosno izvršili ovrhu koja je otišla u zastaru?

Ne, jer ovo nije kazneno djelo.

prije 1 sat, D kao Damien je napisao:

Ja kao građanin moram imati nekakva prava, ako je predmet u zastari onda bi sva ova gospoda koja imaju i nekakvu pravnu službu trebali znati da je predmet čiča-mića gotova je priča

Imali ste mogućnost korištenja pravnog lijeka po čl. 210. OZ-a, ali ste propustili rok. Sada bi trebali pokrenuti parnicu radi dokazivanja zastare. Nitko nije dužan paziti na zastaru po službenoj dužnosti. Na ovršeniku je da se na nju pozove i da ju dokaže.

prije 1 sat, D kao Damien je napisao:

Ovo je čisti primjer zlouporaba ovlasti i položaja.

Ne, nema nikakve zlouporabe.

prije 59 minuta, asusas je napisao:

Predlažem da se javiš HT i u pristojnom tonu opišeš situaciju i predložiš zastaru. Sličnu situaciju sam imao s osiguravajućim društvom i uspjeli smo se dogovoriti pa su oni dio dugova stornirali

Ovdje se nema što stornirati, jer su novci već preneseni u korist ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda bi trebalo već u osnovne škole uvesti predmat Pravo, tako da se svaki građanin RH može obraniti od institucija poput Fine koja ne zna kad nastupa zastara.

Oni su predmet trebali vratiti HT-u, a ne samo slijepo izvršiti ovrhu.

Ja idem na kaznenu prijavu

Fina - zlouporaba ovlasti i položaja, a za HT ću vidjeti

HT i Fina - udruživanje u zločinačku organizaciju, šalim se.

Hvala za korisne savjete, smatram da se svatko ima pravo braniti i da zakoni kao što vrijede za obične građane vrijede i za institucije,

zato valjda i postoji Kazneni zakon.

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, D kao Damien je napisao:

Fine koja ne zna kad nastupa zastara.

Posve ste u krivu. FINA-a nije ovlaštena odbijati provedbu ovrhe zbog zastare, dapače. FINA-a nema ovlasti suda.

prije 20 minuta, D kao Damien je napisao:

Oni su predmet trebali vratiti HT-u, a ne samo slijepo izvršiti ovrhu

Opet pogrešno, postupili su baš onako kako su trebali. Nema nikakvog propusta s njihove strane.

prije 21 minuta, D kao Damien je napisao:

Ja idem na kaznenu prijavu

Čisti gubitak vremena, a učinkovitost nula bodova.

prije 22 minuta, D kao Damien je napisao:

smatram da se svatko ima pravo braniti i da zakoni kao što vrijede za obične građane vrijede i za institucije,

Na raspolaganju Vam je parnični postupak.

prije 22 minuta, D kao Damien je napisao:

zato valjda i postoji Kazneni zakon.

To ne znači da je na sve i svašta primjenjiv. Kaznena djela su jasno opisana, a niti jedna radnja iz Vašeg slučaja ne ispunjava biće kaznenog djela po KZ-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija