Jump to content

stan pod hipotekom - naknadno pronadjena imovina


thorsten

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima.

 

Ako smijem zamoliti za kratki savjet  - bio bih zahvalan.

Otac je preminuo 2017 godine. Stan u kojem su zivjeli on i majka je vlasnistvo 50-50% izmedju njih dvoje no nije usao u ostavinsku raspravu (nije se niti odrzala obzirom da nije bilo imovine) obzirom da je na stanu hipoteka (zapis banke). Hipoteka jos nije otplacena i zapis je jos na stanu,majka otplacuje.Uz majku sam jedini potencijalni nasljednik. Pitanja koja me zanimaju:

1.U kojem trenutku mogu pokrenuti postupak naknadno pronadjene imovine?

2.Ukoliko ga pokrenem sada da li ce se moguca pozitivna presuda staviti kao zapis u Z. K.? (ispricavam se ako koristim krivu terminologiju)

3.Da li sam u tom slucaju i suodgovoran za otplatu hipoteke?

4.Da li je pametnije cekati da se hipoteka u potpunosti otplati i zatim traziti pokretanje postupka o naknadno pronadjenoj imovini?

5. Kako zatraziti pristup informacijama o statusu otplate kod banke (obzirom da je to zasticeni podatak koji samo majka ima s kojom ne komuniciram -da li postoji dokument koji se moze zatraziti od suda koji mi omogucuje pristup informacijama?)

 

Unaprijed hvala svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravne struke pa i meni nije jasno i tražim savjet i onih nekoliko pitanja kako bih znao kako nastaviti proces. Pretpostavljam da je zbog hipoteke koja je na stanu,no to je moje nagađanje. U prilogu je ZK izvadak od prošlog tjedna  i rješenje da se ostavinska  rasprava  ne provodi jer otac nije imao ništa u posjedu (što je osim polovice tog stana pod hipotekom istina).

 

LP

ostavinska2 legalis.jpg

picmanova novi legalis.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 21. 03. 2022. u 15:52, thorsten je napisao:

Pretpostavljam da je zbog hipoteke koja je na stanu,no to je moje nagađanje

Iz razloga što je dug osiguran fiducijom, a što je razlika u odnosu na hipoteku, obzirom da za slučaj hipoteke dužnik zadržava pravo vlasništva, a za slučaj fiducije se vjerovnik upisuje kao vlasnik do isunjenja obveze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija