Jump to content

Porez na kupnju vikendice


Dada19

Preporučene objave

Poštovani, vlasnica sam stana u Zagrebu (kupljena prije braka). Zajedno sa suprugom kupujem vikendicu od 45m2 s okućnicom površine 700m2 u Zaprešiću u iznosu od 100 000 kuna. Na supruga će glasiti vlasništvo. Zanima me koliki ćemo okvirni iznos poreza trebati platiti na navedenu nekretninu te postoji li mogućnost da suprug bude oslobodjen plaćanja poreza barem djelomično?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj partner je kupio vikend kuću 2019.g., i iste godine platio porez za kupnju nekretnine. Porezna je onda priznala navedenu cijenu vrijednosti nekretnine. Redovno svake godine plaćamo porez. Da bi ovih dana dobili iz porezne da im dostavimo slike nekretnine, šta smo mi i učinili. Vikendica ima 25 kvadrata, ima priključak struje, vode i plina,al nije za stanovanje jer nema kupaonu nego samo wc. 

Porezna tek sada tvrdi da cijena nije realna i da možemo živjeti u njoj jer u potkrovlju imamo madrac za spavanje. 

Zanima me da li porezna ima pravo nakon 3g. tražiti naknadno plaćanje poreza na kupnju. I da li postoji mogućnost da nas je netko prijavio poreznoj.? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne plaćate vi porez na promet nekretnina nego na kuće za odmor. Porez na promet nekretnina se plati jednokratno, a ovaj se plaća godišnje na temelju kvadrature kuće. S obzirom da je potkrovlje očito dodatni kvadrat porezna traži da se plaća porez i na tu površinu. 

Opcija vam je sad naći nekog arhitekta koji će napraviti izračun neto korisne površine pa se na temelju toga možete pokušati žaliti i pobijat taj njihov pokušaj.

Naravno da postoji mogućnost da vas je netko prijavio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sporan je porez  na promet nekretnine koji se plaća kako ste naveli jednokratno. Mi smo ga platili još 2019. I onda je bilo navedeno da nekretnina tj. vikend kuća ima podrum, prizemlje te potkrovlje. Al sada porezna smatra da smo platili premalo. 

Da li porezna ima to pravo nakon 3.g.? Zar ne vrijedi i za njih neki pravni rok? Najprije priznaju vrijednost nekretnine koju smo naveli, da bi se sada predomislili. 

Oprostite na podižem tekstu, ali stvarno smo revoltirani i ne znamo kako se postaviti, koja su naša prava. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vrijedi i za njih pravni rok. Ovo vaše bi išlo pod ovo "Saznanje novih činjenica, ili stjecanje mogućnosti upotrebe novih dokaza koji bi mogli dovesti do drugačijeg rješenja da su te činjenice, ili dokazi, bili izneseni ili upotrijebljeni u prijašnjem postupku tri godine od dana dostave rješenja stranci"

Sad je li prošlo 3 godine od dostave tog rješenja vi znate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Petavitić je napisao:

Sporan je porez  na promet nekretnine koji se plaća kako ste naveli jednokratno. Mi smo ga platili još 2019. I onda je bilo navedeno da nekretnina tj. vikend kuća ima podrum, prizemlje te potkrovlje. Al sada porezna smatra da smo platili premalo. 

Pošto ste vjerovatno dobili privremeno porezno rješenje, porezna može postupiti kao što sam naveo u Temi pod brojem 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija