Jump to content

Gordijski čvor: Ekspropijacija


Sunasce

Preporučene objave

Rješenjem Općinskog suda u Sesvetama 1978. ekspropirano je zemljište moje bake u korist P.P. Maksimir. U međuvremenu zemljište je dijelom izgrađeno.

 

Dokazi o isplati naknade za zemljište nema.

 

Do kraja 2006. vlasnički i posjedovno je bila uknjižena moja pokojna baka. Bez ikakve obavijesti Zemljišno knjižni ured upisao je P.P. Maksimir.

 

Zašto se P.P. nije uknjižio prije, ako je sve 'čisto' (imali su 30 godina vremena)? Zašto ZK ured nije pozvao zainteresirane strane?

 

I zanima me da li postoji kakva mogućnost povrata nekretnine ili naknade i na koje zakone da se pozovemo?

 

Molim za pomoć iskusne. Hvala.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu postoji mogućnost naknade. Naravno, uz dobrog odvjetnika.

 

Još jedno dodatno pitanje.

 

Kako je Zemljišno knjižni sud mogao upisati novog vlasnika 2006 god. na temelju presude iz 1978.g.??(uz dodatak čl.127 Zakona o zemljišnim knjigama i NN 114/02).

 

A postoji upisano da im je odbijen upis 2002 i 2004 god.

Koji je to zakon 114/02 vezan za zemljišne knjige i zar ne postoji neka vrst zastare za rješenja iz tog doba (1978 god.)?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brisovna tužba mi jedino pada na pamet, rok za podnošenje je 3 godine od upisa kojim je povrijeđeno knjižno pravo. Aktivna legitimacija je na knjižnom vlasniku, tj. vašoj baki.

Vjerojatni razlog što su se sad upiasli, a bilo im je prije odbijeno jeste promjena Zakona o vlasništvu od prošle godine kojom se promijenio članak 368. koji regulira pravno sjedinjenje zemljišta i neupisane zgrade i ujedno se ublažili kriteriji za upis. Promjena je u NN 79/06. Ukratko nakon izmjene više nije trebalo priložiti rješenje o deposedaciji. Ovo sve pišem uvjetno jer ne znam pravu situaciju, a očito je ne znate niti Vi.

U zemljišniku provjerite temeljem kojih isprava su upisani, neka Vam to bude polazna točka za daljnje "kopanje", uvijek su moguće greške.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kopam koliko mogu. U gruntovni mi NE DAJU ni uvid u dokumentaciju na temelju koje su upisali PP. Jedino što mogu isčitati iz gruntovnog izvatka:

 

Zaprimljeno xx.xx.2006. broj Z-xxxx/06

Temeljem rješenja donesenog na raspravi za ispravak br. Rz-xx/06 dana xx.12.2006. upisana je u AI čkbr. xxx oranica PP Maksimir sa xxxx m2 otpisana iz zk.ul. xxx ove k.o. zajedno sa upisima temeljem ovosudnih rj. Z-xxxx/02 (a na temelju toga je prije bilo odbijeno),

1.

PP . ZAGREB,

1.1.

Zaprimljeno xx.07.2006. broj Z-xxxx/06

Temeljem rješenja donesenog na raspravi za ispravak br. Rz-xx/06 dana xx.12.2006. uknjiženo je pravo vlasništva na nekretninama upisanim u A za korist:

2.1.

Primljeno:xx.prosinca 2002. Z-xxxx/02

Zabilježen je odbijeni prijedlog za uknjižbu prava vlasništva na č.k.br.xxx, xxx, xxx/x, xxx/xx, xxx/x, predlagatelja PP Maksimir d.d.

3.1.

Primljeno:xx.listopada 2004.g. Z-xxxx/02

Na temelju čl.127 Zakona o zemljišnim knjigama (N.N.91/96, 114/02) zabilježena je žalba PP iz Zagreba, 1 protiv rješenja ovog suda broj gornji.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po nastupu vidim da ste upoznati sa time.

 

Koje je to pravo da se ozakoni krađa?

 

Mojoj obitelji nije palo nešto s neba. Sve što su mi djedovi i bake ostavile, teškim radom su došle do toga.

 

No to ne ulazi u moje pitanje koje sam postavila.

 

Ako tko želi pomoći dobro, ako ne, onda ne.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da pogledate moj prvi post u vezi naknade i pitanja za bakicu.

 

A što se tiče arhive, neznam koja je nadležna za pitanje naknada.

 

Ukoliko tko zna, neka javi.

 

Inače, hvala svima na dosadašnjoj pomoći i nadam se da ćete se i dalje javljati jer ne namjeravam odustati, upravo radi gore navedene bakice. :clint:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ako nije izgrađeno ono zbog čega je provedena eksproprijacija odnosno ako nije isplaćena naknada, trebali ste podnijeti zahtjev za poništenje rješenja o eksproprijaciji.

 

Izmjenama Z. o vlasništvu iz 2006 godine propisano je da se pravomoćna rješenja o izvlaštenju ne mogu više poništiti. MIslim da to obuhvaća i eksproprirane nekretnine. U svakom slučaju, da i ne obuhvaća, da biste ostvarili povrat nekretnine odnosno naknadu za oduzetu imovinu trebali ste podnijeti zahtjev za povrat/naknadu prema Zakonu o imovini oduzetoj za vrijeme jugokom.vladavine. Za to vam je rok nažalost već davno prošao.

 

obzirom na te okolnosti mislim da vaša brisovna tužba ne bi imala uspjeha. no to je teško sada reći.

 

Što se tiče isplate naknade, ako to želite provjeriti u arhivu grada Zagreba vjerojatno biste mogli pronaći rješenje o oduzimanju i rješenje o dodjeli naknade.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete u pisarnici zatraziti uvid u predmet Rz-xx/06, kao nasljednik prijasnjeg upisanog vlasnika imate pravni interes. Sto se tice prijasnje isplate naknade, ona se nekad obavljala preko suda, tzv. R predmeti, pa mozete u sud. arhivi zatraziti predmet, ali biste trebali znati godinu. Najbolje je da pitate u sud. arhivi koji su im podaci potrebni za pronalazenje predmeta.

Takodjer, u arhivi Grada zatrazite uvid u predmet pod brojem koji je na rjesenju o eksproprijaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija