Jump to content

Pravo sluznosti prolaza


Lanela12

Preporučene objave

Postovani,

Molim za pomoc. Pokojni svekar 2012 ustupa pravo sluznosti puta vlasnicima u bloku jer su isti bili vlasnici 1/8 njegove kuce i to je bio uvijet. U bloku sa svekrom nije niko zivio 20 -30 godina mozda i vise , to se koristilo kao konoba. Svekar je tu sluznost potpisao i ovjerio u biljeznika ali nikad nije uknjizio. Uknjizena nije bila jer se on kao vlasnik kuce tek uknjizio pet mjeseci nakon potpisivanja izjave o sluznosti puta. Svekar umire 2013, a kucu 7  godina od njegove smrti nasljeduje moj suprug. On nije znao za sluznost puta jer nije bilo ni  zabiljezeno u vlasnickom listu svekra. Kucu u bloku( koja je nekoc sluzila kao konoba) kupuju novi vlasnici i traze od mog supruga da on potpise izjavu o sluznosti puta i da je upise u zemljisne knjige. Novi vlasnici nemaju nikakvu potrebu koristit taj put, jer su iza nase kuce kupili veliki parcelu , koja je spojena s cestom, otvorili dvoja vrata za ulaz u kucu.Ali ne, oni zele i dalje prolazit kroz tih nasih 10,30 m2.

1.Da li je moj suprug duzan potpisati sluznost puta?

2. Ima li veze sta je moj svekar ovo potpisao, a vlasnik postao tek nakon par mjeseci?

3. Da li njih zakon stiti da i dalje prolaze kroz nas prolaz od 10m2 iako imaju svojih 180 m2 iza nase kuce koja je lipo spojena s cestom i jos imaju ne jedan nego dva ulaza u svoju nekretninu.

4. Ukoliko moj suprug odbije potpisat sluznost puta, mogu li ga oni tuzit pa da sud zatrazi isto.?

Mi smo nasu nekretninu poceli uredivat s namjerom iznajmljivanja, a njihov prolaz kroz nasu nekretnine uvelike rusi privatnost buducih turista, a i nas naravno. Vjerovatno ce nam to biti veliki minus kod iznajmljivanja.

 

Zemlja iza kuce prije nije bila ni nasa, ni susjeda  u bloku pa je jedini put do susjedove parcele bio preko nase. To sad vise nije slucaj. Ovo je sad njihov komod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte ih slučajno pokušati spriječiti u korištenju puta, jer tužit će Vas istog trena. Dovoljno je da uvjere sud kako su ga godinama koristili i eto izgubljenje parnice. Nije bitno ako su koristili i deset različitih prilaza, ovdje će predmet spora biti isključivo korištenje jednog jedinog, onog koji ide preko Vaše parcele.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje također u vezi stvarne služnosti puta,

Dali mi kao tužitelji za služnost puta koju tražimo u sudskom postupku moramo upisane ZK vlasnike obeštetiti novčano?

Dalii je dovoljna tabularna isprava tuženika da nam dopuštaju upis u ZK služnost puta?

To su nama tuženi ponudili nakon naše tužbe .

Dali treba još kakav ugovor priložiti tabularnoj?

Put je korišten preko 100 godina u obitelji i pravnim prednicima u širini skoro od 4 m širine tako je i ucrtan u katastar

Odvjetnik napisa tužbu za nužni prolaz i tumačio nam da je nužnost i služnost u našem slučaju  izjednačena zbog Austro- Ugarskog prava  i da netrebamo isplatiti prolaz vlasnicima po postoječem osnovanom putu.

Ali to što je on tumačio uopče nije tako... Obzirom na žalbeni sud koji je naveo da se nužni nemože dobiti po dosljednosti.

Dali nam vlasnici mogu uzit stvarnu korištenu  širinu od 4 m  ,ucrtanog puta ?

Također zanima me ako je put upisan  oko 80 godina revizijom katastra na posjedovni list broj 0 naziva moje katastarske opčine i upisan pod opisom broj .... Privatni put.Tko je je posjednik,dali možda tadašnja Opčina-tadasnja lokalna samouprava?

Dali je moguče da je put pripadao Opčini kao nerazvrstani ppu dok su zaistali kao vlasnici u Z.K.su upisani susjedi ?

Kako saznati dali je jedinica tadašnje lokalne uprave put proglasila opčim dobrom?

Mi smo iz jedne Opčine prije jedno 30 godina pripali pod lokalnu samouravu  drugog grada.

Dali da  moguče tražim  neko rješenje u  sadašnjoj  urbanističkoj gradskoj upravi?

Na dvorištu je stara kuča izgrađena prije 67 a  pristupni put od javnog puta navodno ucrtan tek 1964.

Dali je možda moguče pronači upis lokacijsje po starim kućnim brojevima?

Dali je  nerazvrstana cesta isto kao nerazvrstani put?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija