Jump to content

HZMO i nepoštivanje Ovršnog zakona - ustega iznad 1/4


horvat4561

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam ako je pitanje postavljeno na pogrešnom forumu.

 

Dali mi netko može reći dali su i dalje važeće Prijelazne i završne odredbe OZ-a NN 73/17 ?? 

Konkretno, u dijelu koji se odnosi na članak 44. prijelaznih odredaba, koji propisuje da se ustega od 1/4 primanja (koja su manja od prosjećne neto plaće) temeljem članka 173. (čl. 21 izmjena OZ-a ) primjenjuje na sve postupke u tijeku neovisno o tome kada su isti pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti.

Pitanje mi je od iznimne važnosti jer HZMO ne primjenjuje navedene odredbe pravdajući se" različitom praksom rješenja Županijskih sudova koja rezultiraju troškom po državni proračun !?" 

Znači, ako se zakon još primjenjuje,  HZMO se radi troška u proračunu BOJI primjeniti zakon i štititi prava umirovljenika koja su propisana zakonom, a umirovljenici se mogu samo nadati da će, kako ih pogodi sreća, sud po žalbi ili tužbi tumačiti zakon njima u zaštitu. 

Dali je moguće da ni do današnjeg dana nema usklađene sudske prakse i kako je uopće moguće različito tumačiti navedeni članak 44. koji je napisan "jasno kao dan" ?

 

Unaprijed Hvala na odgovoru.

 

p.s. isključivo zahvaljujući susretljivosti ovrhovoditelja (banke) u međuvremenu je dogovorena ustega u visini 1/4 mirovine. 

 

uređeno: od horvat4561
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • horvat4561 je promijenio naziv u HZMO i nepoštivanje Ovršnog zakona - ustega iznad 1/4
prije 15 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, navedene izmjene i dopune su i dalje aktualne, a taj netko tko radi u HZMO-e očito ne primjenjuje važeći Ovršni zakon.

neznam dali smijem reći na forumu, ali radi se o osobi koja je citat "Načelnik , Odjel za obračun i isplatu primitaka i naknada korisnicima"

Da se ne radi o nezanju pojedinca govori i hzmo web stranica,pod isplata i članak o obustavama , gdje je jednoznačno navedno sve suprotno od članka 44. 

Ovrha nje moja već meni bliskoj osobi, ali sam i sama umirovljenica sa ovrhom tako da me posebno pogodio pisani odgovor mirovinskog.

Stvar je rješena još prošli tjedan ali jednostavno nisam mogla ne upitati za pravno mišljenje na legalisu, ako ništa drugo da umirovljenici znaju da za HZMO vrijede neki drugi zakoni (ili ne vrijede uopće) 

Toliko o pravnoj državi..

uređeno: od horvat4561
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, horvat4561 je napisao:

neznam dali smijem reći na forumu, ali radi se o osobi koja je citat "Načelnik , Odjel za obračun i isplatu primitaka i naknada korisnicima"

Očito si može priuštiti neznanje. Nije prvi put.

prije 8 minuta, horvat4561 je napisao:

Toliko o pravnoj državi..

Trebalo je protuovrhom tražiti sve što je zaplijenjeno i preneseno protivno zakonskim odredbama. To je razlog zašto Vam je ovrhovoditelj bio "susretljiv", jer zna da nije u pravu i da se izlaže dodatnim sudskim troškovima zbog neznanja ovršenikovog dužnika (HZMO-e).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Očito si može priuštiti neznanje. Nije prvi put.

Trebalo je protuovrhom tražiti sve što je zaplijenjeno i preneseno protivno zakonskim odredbama. To je razlog zašto Vam je ovrhovoditelj bio "susretljiv", jer zna da nije u pravu i da se izlaže dodatnim sudskim troškovima zbog neznanja ovršenikovog dužnika (HZMO-e).

.. evo citat sa https://www.mirovinsko.hr/hr/obustave-od-mirovine/298 

"HZMO (...)  nastavio je postupati u cijelosti u skladu s navedenom ispravom , samo ako je ovrhovoditelj na naknadno traženje HZMO-a ustrajao da se ovrha provede na cijelom mirovinskom primanju, što se događalo u rijetkim slučajevima.."

 

Znači u  "rijetkim slučajevima " za HZMO vrijede neki drugi zakoni, prestrašno. 

Eto utjeha svim umirovljenicima, kad već HZMO ne poštuje zakone, barem ih ovrhovoditelji poštuju 

uređeno: od horvat4561
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija