Jump to content

Pravo na mirovinu


sretnomeni

Preporučene objave

Imam 71 god. radio sam u Austriji i Svicarskoj  sve ukupno 18 god. dobivam mirovinu   ukupno 250,00 eura mjesecno  posto ne zivim vani nemogu dobiti zdravsteno osiguranje  iz Austrije i Svicarske. u hr. imam 14 mjeseci radnog staza .

Dali  mogu naknadno podnjeti zathtjev  da dobijem zdravsteno osiguranje u Hr. sad ga placam 600 kn mjesecno Austrija i Svicarska  mi nisu uracunali vrijeme koje sam radio u Hr. u mirovinskom su mi rekli moram imati  1 god. radnog staza u Hr. i 15 god. vani da mogu dobiti zdravsteno osiguranje. Koja su moja prava  i dali postaju neke ustanove koje su upoznate s slicnim  problemima.?

Unaprijed Hvala.

Marko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

mislim da imate pravo na priznavanje starosne mirovine u Hrvatskoj u najmanjem iznosu od 77,65 kn mjesećno. Odmah sutra možete podnijeti zahtjev za priznavanje starosne mirovine nadležnom uredu HZMO, predlažem sa nadnevkom umirovljenja 19.03.2022.g. (6 mjeseci prije podnošenja zahtjeva).               

Nakon priznavanja starosne mirovine u RH, temeljem toga zatražite i priznavanje zdravstvenog osiguranja u RH u nadležnom županijskom uredu za zdravstveno osiguranje.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 09. 2022. u 14:13, sretnomeni je napisao:

Imam 71 god. radio sam u Austriji i Svicarskoj  sve ukupno 18 god. dobivam mirovinu   ukupno 250,00 eura mjesecno  posto ne zivim vani nemogu dobiti zdravsteno osiguranje  iz Austrije i Svicarske. u hr. imam 14 mjeseci radnog staza .

Dali  mogu naknadno podnjeti zathtjev  da dobijem zdravsteno osiguranje u Hr. sad ga placam 600 kn mjesecno Austrija i Svicarska  mi nisu uracunali vrijeme koje sam radio u Hr. u mirovinskom su mi rekli moram imati  1 god. radnog staza u Hr. i 15 god. vani da mogu dobiti zdravsteno osiguranje. Koja su moja prava  i dali postaju neke ustanove koje su upoznate s slicnim  problemima.?

Unaprijed Hvala.

Marko

Postovani,

Staz iz drzava evropske unije i onih drzava sa kojima RH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju se zbraja.

Vi po mirovinskom zakonu u RH  mora imati minimalno 15 godina takvog zbrojenog radnog staza uz normalno i navrsenih potrebnih godina zivota prema ZOMO-u, a sto je u RH 65 godina

Znaci Vama ce se zbrojiti radni staz iz Austrije, Svicarske i Hrvatske sa time da ako je staz manji od godine dana u nekoj od zemalja taj staz ce se zbrojiti stazu zemlje u kojoj se podnosi zahtjev za mirovinu, no kako vi imate u RH 14 mjeseci staza imate i pravo na razmjerni dio mirovine za onoliko staza i doprinosa koliko je uplaceno u pojedinoj zemlji.

Prema tome vas ukupno zbrojeni staz iz tri drzave vam bi trebao biti 19 godina i 2 mjeseca..., iz Austrije i Svicarske vec dobivate mirovinu, sad samo odmah podnesite zahtjev u najblizom nadleznom uredu HZMO-a kako bi vam odredili i razmjerni dio mirovine iz Hrvatske za tih 14 mjeseci rada...

Netreba vam odvjetnik, samo ispunite zahtjev i prilozite potrebne dokumente koji su navedeni u zahtjevu...

https://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica_zahtjeva_br_1_1.pdf?vel=565635

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sretnomeni je napisao:

Postovani. hvala vam na informaciji ja cu imati  sve ukupno oko 18 godina radnog staza  u Austriji,Svicarskoj i Hrvatskoj. vi pisete da bi trebao imati 19 god i 2 mjeseca ?

Lijep pozdrav,

Marko

Pa vi ste u svom tekstu napisali citiram:

Imam 71 god. radio sam u Austriji i Svicarskoj  sve ukupno 18 god. dobivam mirovinu   ukupno 250,00 eura mjesecno  posto ne zivim vani nemogu dobiti zdravsteno osiguranje  iz Austrije i Svicarske. u hr. imam 14 mjeseci radnog staza .

Iz ovoga napisanog ja sam razumio da imate 18 godina staza u Austriji i Svicarskoj i jos da imate plus 14 mjeseci staza u RH...

Ako imate ukupno 18 godina staza iz sve tri drzave to nista ne mjenja na stvari, Vi po mirovinskom zakonu ZOMO-u u HR ispunjavate uvjete za mirovinu iz HR, Vi podnesite zahtjev u HZMO i trebali bi iz HR dobivati razmjerni dio mirovine za 14 mjeseci staza u HR...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Ako vam se prizna pravo na razmjerni dio mirovine iz RH, automatski s danom priznanja prava na razmjerni dio mirovine iz RH, dobivate i zdravstveno.

Nije potrebno ići na HZZO regulirati navedeno već se to radi automatskim putem elektroničkom razmjenom između dvaju institucija HZMO-HZZO.

Ako živite u HR, zahtjev u Hzmo, navesti da ste radili u Inozemstvu i priložiti strana rješenja ako ih imate. Zavod će pribaviti staževe iz inozemstva i sukladno uredbi Eu riješiti o pravu na razmjerni dio mirovine ako imate minimalno 15 godina staža (hr+at+ch).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija