Jump to content

Gubitak obveznog zdravstvenog osiguranja


Znatiželjantip

Preporučene objave

Poštovani,

radim u inozemstvu (Češka), no veći dio godine provodim kod kuće jer dio posla obavljam putem interneta. Došao mi je dopis da do 30.6. moram regulirati zdravstveno stanje, inače ću 30.6.2023. izgubiti obvezno zdravstveno osiguranje u RH, iako tu živim. Kako se ne namjeravam trajno preseliti u inozemstvo jer se liječim od kronične bolesti u Hrvatskoj, postoji li ikakva mogućnost da sam sebi u RH plaćam doprinos za zdravstveno osiguranje ili na drugi način reguliram status obveznog zdravstvenog osiguranja? Napominjem da barem 300 dana u godini boravim ovdje.

Citiraj

U nastavku je poruka koju sam danas dobio: temeljem izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, Vaš status u obveznom zdravstvenom osiguranju po osnovi "nezaposlenosti" je ograničen u razdoblju od 01.04.-30.06.2023.g. u kom razdoblju ste se obvezni osobno javiti HZZO-u radi provjere okolnosti na temelju kojih je taj status utvrđen.

Dakle ja nisam nezaposlen, samo radim u inozemstvu preko interneta, a prekjučer su mi stavili status nezaposlen.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Molim vas kako je moguce,ako zakasniš jedan dan za prijavu u hzzo izgubiti obvezno zdravstveno osiguranje,a 35 godina sam placao hzzou i radio u Zagrebu a sada zbog jednog dana zakašnjenja izgubim status zdravstveno osigurane osobe? Sad i moja supruga nema zdravstveno jer je bila preko mene osigurana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , dam67 je napisao:

Molim vas kako je moguce,ako zakasniš jedan dan za prijavu u hzzo izgubiti obvezno zdravstveno osiguranje,a 35 godina sam placao hzzou i radio u Zagrebu a sada zbog jednog dana zakašnjenja izgubim status zdravstveno osigurane osobe? Sad i moja supruga nema zdravstveno jer je bila preko mene osigurana. 

takav je zakon ,a po mom mišljenju bezveze i nepotrebno popisano 30 dana i onda netko nema pravo više prijave samo zato što je nemaran ili zaboravio,pa uz to još tjera ljude na izmišljanja zaposlenja jer osobe koje trebaju zdravstveno (a svi trebaju) traže nekoga da ih zaposli par dana samo da dobiju zdravstevno,pa onda opet imaju rok od 30 dana nakon otkaza.

da li ste se možda prijavili na biro za zapošljavanje u roku 30 dana ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bio sam bolestan i uvjeren da mi je datum ponovnog javljanja 28, a bio je 27. Na šalteru mi je rekla da ne mogu ništa, zakasnio sam jedan dan. Da se zaposlim.

Ne mogu se zaposliti. Nisam prijavljen na biro jer povremeno radim po ugovoru o dijelu. Ali nisam radio ove godine ništa, samo proteklih godina. Dali netko zna što sad moram? 

Ako mi ne treba doktor, samo nastavljam dalje živjeti ili ima neka kvaka?

Pročitao sam da ako su mi u posljednjih pet godina uplaćeni doprinosi na temelju toga imam pravo na osiguranje. 

I nigdje ne mogu naći što im znaće oznake 00190 00185 i ostale?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Možete si sami plaćati doprinos za zdravstveno cca 80€ pa se nećete morati javljati HZZO-u svaka tri mjeseca
2) Ako ste u nekoj vrsti zajednice (bračna ili izvanbračna) možete se osigurati preko svog partnera
3) Možete otvoriti paušalni obrt na mjesec dana i onda ga zatvoriti. Od dana zatvaranja teče vam 30 dana da se prijavite na HZZO i onda opet ide procedura svaka 3 mjeseca na šalter kod njih.

prije 2 sati , Toni Milutin je napisao:

Ako mi ne treba doktor, samo nastavljam dalje živjeti ili ima neka kvaka?

Završite li u bolnici, čeka vas lijep račun.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Mister-X je napisao:

probajte način neki kratkotrajni posao na određeno npr mjesec dana ili kod privatnika ,ako mu trebaš npr. desetak dana,bitno je da vas prijavi na zdravstveno i nakon otkaza vi imate pravo ponovo na hzzo trajno...

Hvala. Nažalost nije moguće više, ne mogu se zaposliti nigdje. 

 

prije 24 minuta, Miran89 je napisao:

Do sad je bilo 24 sata od kad dode promjene osiguranja.

Hvala, to je super. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam sličnu situaciju. Radim kao honorarni radnik preko autorskog ugovora i izgubio sam pravo na osnovno zdravstveno osiguranje jer se nisam javio u roku 90 dana od posljednjeg javljanja. Obzirom da u zdravstveno oosiguranje uplaćujem određenu svotu novaca preko davanja autorskog ugovora postoji li neka računica prema kojoj mogu ostvariti pravo na osnovno zdravstveno osiguranje prema uplatama u isto?

Referiram se na ovo iako je iz 2018. Na 04:50 https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/gubitak-zdravstvenog-osiguranja-sto-uciniti-696028
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 04. 10. 2023. u 12:58, Toni Milutin je napisao:

Bio sam bolestan i uvjeren da mi je datum ponovnog javljanja 28, a bio je 27. Na šalteru mi je rekla da ne mogu ništa, zakasnio sam jedan dan. Da se zaposlim.

 

 

Zatražite Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje da Vam izda pismeno rješenje o tom da ste izgubili obvezno zdravstveno osiguranje i da Vam ga pošalje na adresu.

Iz nekog nepoznatog razloga, oni to rjesenje izdaju samo na zahtjev. 

Uglavnom, kad dobijete na adresu rješenje, možete podnijeti pravni lijek protiv tog rješenja, dakle žaliti se i ako imate, dostavite uz to potvrdu doktora opce prakse ako ste bili bolesni u te dane pred kraj roka javljanja na HZZO tj. taj 27. u mjesecu. Ako nemate potvrdu, odite kod svog doktora opce prakse i zatrazite da ju napravi o Vašem zdravstvenom stanju po Vašem opisu tegoba sto je to vec bilo u to vrijeme: je li visok tlak, vrtoglavica itd. Vi bolje znate od cega ste bolovali u to vrijeme.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 09. 2023. u 17:43, dam67 je napisao:

Molim vas kako je moguce,ako zakasniš jedan dan za prijavu u hzzo izgubiti obvezno zdravstveno osiguranje,a 35 godina sam placao hzzou i radio u Zagrebu a sada zbog jednog dana zakašnjenja izgubim status zdravstveno osigurane osobe? Sad i moja supruga nema zdravstveno jer je bila preko mene osigurana. 

 

Ako ste bili bolesni pa se niste mogli javiti pogledajte post iznad.

Ako je nesto drugo u pitanju, zatražite isto od HZZO-a da Vam izda rješenje o gubitku obveznog zdravstvenog osiguranja i pošalju na adresu.

Možete podnijeti pravni lijek protiv tog rjesenja i iznijeti razloge zašto se niste mogli javiti taj zadnji dan. 

Opcenito su Vam s aspekta priznavanja prava, povrata u prijasnje stanje, propustanja rokova... zdravstveni razlozi među najjačima za uvazavanje zahtjeva. Ako je osoba bila bolesna, nije se nikako mogla javiti i treba svakako podnijeti pravni lijek protiv rjesenja o gubitku statusa osiguranika.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate ovdje za PGŽ županiju. I u Zagrebu su iste cijene koliko vidim.

https://domzdravlja-pgz.hr/cjenik/#1662631412724-bf7c0fc0-5a04

 

Vama je zdravstveni problem nastao dok ste bili osigurani, uključujući 27. u mjesecu. Stoga je moje misljenje da niste dužni platiti. Svakako provjerite s med. sestrom i da li Vam vrijede prava jos 30 dana nakon sto su Vas odjavili.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 09. 2023. u 17:43, dam67 je napisao:

Sad i moja supruga nema zdravstveno jer je bila preko mene osigurana. 

 

Supruga isto moze zatražiti rješenje od HZZO-a ako su je odjavili s obveznog zdravstvenog osiguranja i onda se mozete žaliti Vi na svoje rjesenje, a supruga na njeno rjesenje.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam kod doktorice, pregledala me, dala mi lijekove (pretpostavljam da je to funkcioniralo radi tih 30 dana jer joj stoji da nemam zdravstveno pa kao ne bi joj smilo uopće dati me u sustavu). I dala mi je papir za HZZO da nisam mogao doći. Otišao sam s tim papirom tamo i predao žalbu. Rekli su da ide u Zagreb i da se treba čekati do 60 dana na odgovor. 

 

Pa ćemo vidjeti. Preuzeo sam lijekove u ljekarni. 

Sad ostati doma i ljecit se. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nezaposlena sam osoba i zaboravila sam se 03.11 javiti na socijalno radi zdravstvenog osiguranja. Nikakav posebam razlog, jednostavno sam zaboravila i nisam toga bila svjesna dok me moja doktorica jucer nije na to upozorila. Danas sam otišla na socijalno i rekli su mi da ako sam udana da se mogu preko supruga prijaviti kao član obitelji. Suprug je samozaposlen /domaća radinost. Ako me suprug prijavi za zdravstveno preko sebe, kao clana obitelji  znaci li to da on plaća troskove mog osiguranja i da vise nemam pravo na besplatno zdravstveno kao do sada? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija