Jump to content

Spremište za alat


goran261987

Preporučene objave

Poštovani,

Vlasnik sam apartmana u Mandrama u zgradi sa osam apartmana. Isto tako vlasnik sam i parkirnog mjesta iza kojega dolazi zelena povrsina ciji sam suvlasnik 1/8, zanima me dali mi je potrebna suglasnost stanara da na zelenoj povrsini iza parkirnoga mjesta postavim spremiste za alat dimenzija 1,5 m x 1,5 m2?

Zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebate najprije vidjeti što GUP predviđa za namjenu te zelene površine ili te površine uz zgrade, a sa čime vaše parkirno mjesto nema veze jer je isto posebno definirano. Mandre su mjesto sa gusto zbijenim zgradama sa minimalnim odstojanjima među objektima i treba dobro provjeriti je li tamo moguće graditi jednostavni objekt za koji nije potrebna građevinska dozvola jer u to spada i ta vaša kućica za alat, ali neke su suglasnosti ipak potrebne. A i to zajedničko zemljište koje ste vlasnik 1/8 mora biti parcelirano jer morate znati koji je dio vaš i na kojem bi željeli postaviti kućicu za alat.

I samim nazivom zelena površina određeno je da se na istoj ne može graditi ništa što nije u namjeni te površine ili već unaprijed određenoj svrsi. To navodim uz pretpostavku da je ta čestica stvarno zelena površina, a ne samo zato što tamo raste trava. Posjetite odjel za građevinarstvo u vašoj općini jer ćete tamo dobiti najkorisnije podatke o vašoj namjeri da imate na tom dijelu spremište za neki alat.

Ali iz osobnog iskustva mislim da sve to skupa neće biti jednostavno izvesti. Ili da uopće postoji mogućnost da to ostvarite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 04. 2023. u 13:56, slavko1941 je napisao:

Trebate najprije vidjeti što GUP predviđa za namjenu te zelene površine ili te površine uz zgrade, a sa čime vaše parkirno mjesto nema veze jer je isto posebno definirano. Mandre su mjesto sa gusto zbijenim zgradama sa minimalnim odstojanjima među objektima i treba dobro provjeriti je li tamo moguće graditi jednostavni objekt za koji nije potrebna građevinska dozvola jer u to spada i ta vaša kućica za alat, ali neke su suglasnosti ipak potrebne. A i to zajedničko zemljište koje ste vlasnik 1/8 mora biti parcelirano jer morate znati koji je dio vaš i na kojem bi željeli postaviti kućicu za alat.

I samim nazivom zelena površina određeno je da se na istoj ne može graditi ništa što nije u namjeni te površine ili već unaprijed određenoj svrsi. To navodim uz pretpostavku da je ta čestica stvarno zelena površina, a ne samo zato što tamo raste trava. Posjetite odjel za građevinarstvo u vašoj općini jer ćete tamo dobiti najkorisnije podatke o vašoj namjeri da imate na tom dijelu spremište za neki alat.

Ali iz osobnog iskustva mislim da sve to skupa neće biti jednostavno izvesti. Ili da uopće postoji mogućnost da to ostvarite.

 zelena površina ti je nešto drugo. Izgrađenost parcele definira se prostornim planom.

Da, za izgradnju na parceli potrebna je suglasnost svih vlasnika. Kako za jednostavne građevine za koje nije potreban ni projekt a niti dozvola možeš ju sam izgraditi i postaviti jer ti se nitko nigdje od ostalih suvlasnika ne mora potpisati. Ti imaš pravo to tamo postaviti, a drugi imaju pravo to maknuti. osim ne smiju ti oštetiti imovinu, ali maknuti mogu.

uređeno: od prvo1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 11. 04. 2023. u 12:55, prvo1 je napisao:

Da, za izgradnju na parceli potrebna je suglasnost svih vlasnika. Kako za jednostavne građevine za koje nije potreban ni projekt a niti dozvola možeš ju sam izgraditi i postaviti jer ti se nitko nigdje od ostalih suvlasnika ne mora potpisati. Ti imaš pravo to tamo postaviti, a drugi imaju pravo to maknuti. osim ne smiju ti oštetiti imovinu, ali maknuti mogu.

Definiraj jednostavnu građevinu?

Prema zakonu na koji se pozivaš (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_11_112_2625.html) prema članku 2 točno je definirano što se smije graditi bez dozvole i glavnog projekta.

Eventualno možeš "spremište alata" klasificirati kao "e) spremnik za smještaj tipskih kontejnera za komunalni otpad", ali ne znam što znači u pravnom smislu tipski kontejner. Ja recimo od grada imam kantu za komunalni otpad i ja to tumačim kao kontejner za komunalni otpad. Ako će mi doći inspekcija, probat ću se pozvat na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija