Jump to content

Darovni ugovor- kuća/oranica


pasko_patak

Preporučene objave

Pozdrav, 

ukratko ja brat i majka smo naslijedili kuću od oca, svatko u jednakim omjerima (1/3). Sada bi ja i majka htjeli darovati svoj dio bratu tako da brat ima 1/1 udio.

Kuća ima građevinsku dozvolu (legalno je sagrađena 1975. god.) međutim nije legalizirana te nije upisana odnosno parcela se i dalje vodi kao oranica. Mi tri smo upisani kao vlasnici te oranice međutim kažem kuća nije ucrtana niti se igdje u ostavinskoj navodi kuća, samo "da se ostavlja parcela kč. br. xxx" !

Mene sad interesira da li će brat kada se upiše kao vlasnik te parcele 1/1 (tj. kada mu ja i majka darujemo naš dio) moći dalje sređivati papire za postojeću kuću kao jedini vlasnik (bez mene i majke) odnosno da li to što je postao jedinim vlasnikom parcele(oranice) dalje za njega znači da je jedini vlasnik nekretnine na toj parceli?

Isto tako, što ubiti ja i majka moramo navesti u darovnom ugovoru, samo tu parcelu (oranicu) ili bi trebalo navesti da se daruje kompletan udio nasljedstva mene i majke pošto kažem kuće uopće u ostavinskoj nema samo je navedena parcela kč. br. xxx ? 

Ubiti bitno nam je da je brat vlasnik i da on nakon svega može sve sam kao jedini vlasnik dalje nastaviti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , top_troller je napisao:

da li to što je postao jedinim vlasnikom parcele(oranice) dalje za njega znači da je jedini vlasnik nekretnine na toj parceli?

Možete darovati nekretninu, a nekretnina je čestica (ili više njih) zemljišne površine xyz, uključujući i sve što je s njom razmjerno trajno povezano na njezinoj površini ili ispod nje (npr. kuća, i sl.).

No, u ovom slučaju nekretnina je oranica te se ne može u darovnom ugovoru napisati da se daruje nekretnina, u naravi kuća s okućnicom, koja se nalazi na kat.čest xy te upisati pravo služnosti stanovanja na nečemu što ne postoji. U biti može ali će ZK odjel to odbiti.

Trenutno se darovnim ugovorom, a da bi bilo provedivo u ZK može darovati nekretnina, u naravi oranica i upisati pravo npr. plodouživanja. 

ZK odjel bi to trebao prihvatiti i provesti kako bi postojalo pravo služnosti plodouživanja i uporabe na oranici. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , lawbydesign je napisao:

Možete darovati nekretninu, a nekretnina je čestica (ili više njih) zemljišne površine xyz, uključujući i sve što je s njom razmjerno trajno povezano na njezinoj površini ili ispod nje (npr. kuća, i sl.).

No, u ovom slučaju nekretnina je oranica te se ne može u darovnom ugovoru napisati da se daruje nekretnina, u naravi kuća s okućnicom, koja se nalazi na kat.čest xy te upisati pravo služnosti stanovanja na nečemu što ne postoji. U biti može ali će ZK odjel to odbiti.

Trenutno se darovnim ugovorom, a da bi bilo provedivo u ZK može darovati nekretnina, u naravi oranica i upisati pravo npr. plodouživanja. 

ZK odjel bi to trebao prihvatiti i provesti kako bi postojalo pravo služnosti plodouživanja i uporabe na oranici. 

 

Puno hvala na odgovoru međutim nisam siguran da sam Vas potpuno shvatio (nisam baš upoznat sa takvim stvarima).

Mi bi samo htjeli darovati darovnim ugovorom svoj udio te oranice (kako trenutno stoji u zk), na kojoj se nalazi kuća, bratu tako da on bude vlasnik 1/1 oranice te nas interesira da li on onda kao jedni vlasnik te oranice može sam dalje bez nas sređivati papire za kuću i upisati kuću na svoje ime u budućnosti pošto na svim papirima od kuće (građevinska i sl.) stoji ime pokojnog oca?

Ovo što se naveli za darovni ugovor mi je donekle jasno da ne možemo darovati nekretninu (kuću) koja faktički ne postoji, ali mi bi darovali samo naš udio oranice. Odnosno ukratko kada brat postane jedini vlasnik oranice, da li može u budućnosti sam bez mene i majke provesti sređivanje papira vezanih za kuću koja se nalazi na toj "oranici"? 

uređeno: od top_troller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka i vi možete bratu darovati svoje udjele u oranici kako bi brat postao vlasnik 1/1.

Nakon toga on mora u zemljišnim knjigama urediti pravno slijedništvo vlasništva tj. opravdati upis sebe kao vlasnika svim dokumentima.

Zatim, kao vlasnik nekretnine na kojoj se kuća nalazi može pokušati ishoditi potrebne dokumente za kuću i u konačnici njen upis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija