Jump to content

Tko se poziva na ostavinsku raspravu ?


mandolina

Preporučene objave

prije 4 minuta, mandolina je napisao:

ko se poziva na ostavinsku samo ja kao supruga ili i moja djeca

 

Pozivaju se svi navedeni u oporuci ukoliko ista postoji, a ako oporuke nema pozivaju se zakonski nasljednici.

Prvi nasljedni red su ostaviteljevi potomci i njegov bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner) koji nasljeđuju jednake dijelove.

U drugom nasljednom redu ostavitelja koji nije imao potomke nasljeđuju njegovi roditelji i bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner). U tom slučaju ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine podijeljenu na jednake dijelove, a drugu polovicu nasljeđuje ostaviteljev bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner).

Treći nasljedni red su ostaviteljevi djedovi i bake i njihovi potomci, a četvrti njegovi pradjedovi i prabake. Iza pradjedova i prabaka ostavitelja nasljeđuju njegovi daljnji predci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Tko se poziva na ostavinsku raspravu ?
Dana 23. 06. 2023. u 16:42, lawbydesign je napisao:

Pozivaju se svi navedeni u oporuci ukoliko ista postoji, a ako oporuke nema pozivaju se zakonski nasljednici.

Prvi nasljedni red su ostaviteljevi potomci i njegov bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner) koji nasljeđuju jednake dijelove.

U drugom nasljednom redu ostavitelja koji nije imao potomke nasljeđuju njegovi roditelji i bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner). U tom slučaju ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine podijeljenu na jednake dijelove, a drugu polovicu nasljeđuje ostaviteljev bračni drug (odnosno ostaviteljev izvanbračni drug, ostaviteljev životni partner ili ostaviteljev neformalni životni partner).

Treći nasljedni red su ostaviteljevi djedovi i bake i njihovi potomci, a četvrti njegovi pradjedovi i prabake. Iza pradjedova i prabaka ostavitelja nasljeđuju njegovi daljnji predci. 

...ja sam zakonska nasljednica....u poruci nisam spomenuta...rad se o kuci.  1/2  kuce vec darovano oporucnoj nasljednici, drugu 1/2 kuce oporucno ostavio.... osim nuznog djela, da li imam  sansu vise posto nisam u oporuci spomenuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , jaca123 je napisao:

osim nuznog djela, da li imam  sansu vise posto nisam u oporuci spomenuta.

Vi ste apsolutni nužni nasljednik (kao bračni drug) te imate pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi vam pripao po zakonu. 

Morate davanjem nasljedničke izjave zahtijevati da se utvrdi da ste zbog ostaviteljeve smrti stekli određeni dio nasljednog prava kao svoj nužni dio.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , jaca123 je napisao:

...ja sam zakonska nasljednica....u poruci nisam spomenuta...rad se o kuci.  1/2  kuce vec darovano oporucnoj nasljednici, drugu 1/2 kuce oporucno ostavio.... osim nuznog djela, da li imam  sansu vise posto nisam u oporuci spomenuta.

Je li kuća stečena tijekom braka? 

Jer ako je, onda imate prava i na utvrđivanje bračne stečevine. 

Pa tražiti nužni dio vraćanjem darovanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Bonaparte je napisao:

Je li kuća stečena tijekom braka? 

Jer ako je, onda imate prava i na utvrđivanje bračne stečevine. 

Pa tražiti nužni dio vraćanjem darovanja. 

...ne radi se o braku. Moj otac je u pitanju. Ima nas dvije..... sestra i njen muz osporavaju meni  nuzni dio, obadvoje su oporucni nasljednici, inace zive u jednoj kuci u odvojenim stanovima.  tuzili me da nemam pravo na nuzni dio iz razloga sto mi otac neke novce dao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , lawbydesign je napisao:

Vi ste apsolutni nužni nasljednik (kao bračni drug) te imate pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi vam pripao po zakonu. 

Morate davanjem nasljedničke izjave zahtijevati da se utvrdi da ste zbog ostaviteljeve smrti stekli određeni dio nasljednog prava kao svoj nužni dio.

 

 

prije 5 sati , lawbydesign je napisao:

Vi ste apsolutni nužni nasljednik (kao bračni drug) te imate pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi vam pripao po zakonu. 

Morate davanjem nasljedničke izjave zahtijevati da se utvrdi da ste zbog ostaviteljeve smrti stekli određeni dio nasljednog prava kao svoj nužni dio.

 

moj otac je u pitanju. izjavu sam dala i  zahtijevala nuzni dio, oni mene tuzili da nemam pravo , posto sam neke novce od oca dobila.....dobila sam neke,ne iz struke informacije, da  imam neke sanse i vise nego nuzni dio dobiti posto u oporuci nisam spomenuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija