Jump to content

Gdje pronaći pravni savjet o osnivanju d.o.o.-a kao zaposlen


Maximilian_

Preporučene objave

Poštovani,

Nikada nisam imao potrebu za pravnim savjetom pa ne znam kako i gdje pronaći odvjetnicu/odvjetnika za pravni savjet. Pretragom na internetu nailazim samo na odvjetničke urede koji koriste terminologiju s kojom ja ne baratam kao nestručna osoba, a i vjerujem da su njihove usluge znatno skuplje od "individua", ali možda se varam.

Otvorio bih d.o.o. koji će se primarno baviti uslugom planiranja putovanja hrvatskom (nešto nalik turističkoj agenciji, ako ne i prava turistička agencija), a sekundarno posredovanjem u trgovini nekretninama.

Zaposlen sam na puno radno vrijeme u nepovezanoj branši (ugostiteljstvo) i ne bih olako davao otkaz dok se posao ne uhoda, a prilike uviđam zbog čega i razmišljam o osnivanju d.o.o.-a. Naravno, iz navedenog proizlazi da se poslom želim baviti čisto, uredno i legalno, uz pravnu zaštitu, a isto žele i potencijalni klijenti zbog čega se i javlja potreba za osnivanjem d.o.o.-a.

Moje pitanje je sljedeće:
Kome se mogu obratiti za pravni savjet ili gdje mogu pronaći odvjetnicu/odvjetnika koji nude uslugu pravnog savjetovanja na temu osnivanja d.o.o.-a? Specifično dok sam zaposlen na puno radno vrijeme. Zanima me koje uvjete moram ispuniti, što sve moram napraviti, troškovi osnivanja i vođenja d.o.o.-a, itd.

Bio bih zahvalan na svakom savjetu ili smjernici. Ako imate dodatnih pitanja, samo pitajte.

Hvala unaprijed i srdačan pozdrav,
Maximilian_

uređeno: od Maximilian_
Gramatika.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo tko da vam priredi dokumentaciju za osnivanje firme na kraju istu morate ovjeriti kod javnog bilježnika. Možete dokumentaciju za osnivanje firme, sve što je potrebno prirediti kod većine odvjetnika, ali na kraju završite kod bilježnika. Zato je najbolje, osnivanje uraditi kod javnog bilježnika.

uređeno: od Borbena7
Velika slova, crtice, razni znakovi...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Maximilian_ je napisao:

Specifično dok sam zaposlen na puno radno vrijeme. Zanima me koje uvjete moram ispuniti, što sve moram napraviti, troškovi osnivanja i vođenja d.o.o.-a, itd.

Prema izmjenama Zakona o radu, matičnog poslodavca ste dužni obavijestiti o radu za drugoga (pa tako i za sebe), ali vam nije potrebna njegova suglasnost. Matični poslodavac može zatražiti da se prestanete baviti tim drugim poslom samo ako za to ima objektivan razlog (npr. konkurencija ili obavljanje poslova u radno vrijeme koje imate kod njega).

Na web stranici Plavi ured ima dosta savjeta za one koji kreću u posao pa potražite tamo. Imaju i puno besplatnih edukacija.

Što se samog procesa osnivanja tiče, detaljno je opisano na hitro.hr, porezne pojedinosti na stranicama porezne uprave i slično.

Prvi korak jest da odlučite da li d.o.o. ili j.d.o.o. te da li odmah ili kasnije u sustav pdv-a.

Odabirete ime i kod javnog bilježnika započinjete proces - ime mora biti slobodno. 

Krenite odavde https://www.hitro.hr/kako-otvoriti-d.o.o.-j.d.o.o.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , lawbydesign je napisao:

Prema izmjenama Zakona o radu, matičnog poslodavca ste dužni obavijestiti o radu za drugoga (pa tako i za sebe), ali vam nije potrebna njegova suglasnost. Matični poslodavac može zatražiti da se prestanete baviti tim drugim poslom samo ako za to ima objektivan razlog (npr. konkurencija ili obavljanje poslova u radno vrijeme koje imate kod njega).

Na web stranici Plavi ured ima dosta savjeta za one koji kreću u posao pa potražite tamo. Imaju i puno besplatnih edukacija.

Što se samog procesa osnivanja tiče, detaljno je opisano na hitro.hr, porezne pojedinosti na stranicama porezne uprave i slično.

Prvi korak jest da odlučite da li d.o.o. ili j.d.o.o. te da li odmah ili kasnije u sustav pdv-a.

Odabirete ime i kod javnog bilježnika započinjete proces - ime mora biti slobodno. 

Krenite odavde https://www.hitro.hr/kako-otvoriti-d.o.o.-j.d.o.o.

Hvala Vam na odgovoru i na smjernicama koje ću svakako konzultirati.

Odlučio sam se na osnivanje j.d.o.o.-a za početak, dok se posao ne uhoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija