Jump to content

Komunalna naknada


biende

Preporučene objave

Poštovani, 

Htjela sam Vas ovim putem pitati jesmo li dužni plaćati komunalnu naknadu koja se (uz još neke parametre) obračunava prema kvadraturi kuće ako se jedan dio kuće koristi kao neuređena tavanska prostorija u kojoj nije moguće  živjeti jer ista nije ožbukana niti okrečena. 

U Rješenju o komunalnoj naknadi piše da se žalba može predati ili izjaviti na zapisnik te da se može predati i poštom preporučeno s napomenom da se na žalbu plaća određeni iznos  upravne pristojbe. Nisam shvatila kako se inače naplati cijena žalbe ako se žalba šalje preporučeno poštom? 

Hvala! 

uređeno: od biende
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , biende je napisao:

Poštovani, 

Htjela sam Vas ovim putem pitati jesmo li dužni plaćati komunalnu naknadu koja se (uz još neke parametre) obračunava prema kvadraturi kuće ako se jedan dio kuće koristi kao neuređena tavanska prostorija u kojoj nije moguće  živjeti jer ista nije ožbukana niti okrečena. 

U Rješenju o komunalnoj naknadi piše da se žalba može predati ili izjaviti na zapisnik te da se može predati i poštom preporučeno s napomenom da se na žalbu plaća određeni iznos  upravne pristojbe. Nisam shvatila kako se inače naplati cijena žalbe ako se žalba šalje preporučeno poštom? 

Hvala! 

 

Ako imate neki dokument koji to dokazuje građevinsku, rješenje o izvedenom stanju, plus slike. to sve sastavite i otiđite u JLS (općina/grad), možda Vam uvaže primjedbu i smanje za te kvadrate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , biende je napisao:

Htjela sam Vas ovim putem pitati jesmo li dužni plaćati komunalnu naknadu koja se (uz još neke parametre) obračunava prema kvadraturi kuće ako se jedan dio kuće koristi kao neuređena tavanska prostorija u kojoj nije moguće  živjeti jer ista nije ožbukana niti okrečena. 

Da li je u obujam građevine uračunat i prostor ispod dijela kosog ili zaobljenog krova visine manje od 1,2 m?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

Da li je u obujam građevine uračunat i prostor ispod dijela kosog ili zaobljenog krova visine manje od 1,2 m?

ja iskreno ne znam kako je računato. a zašto ste to pitali? 

radi se o prostoriji naziva "SPAVAĆA SOBA" na ovom tlocrtu, gornja bez dvoje vrata. 

https://ibb.co/xgWTLxd

https://ibb.co/HHs1Rj3

 

hvala vam! 

prije 9 sati , Danate je napisao:

 

Ako imate neki dokument koji to dokazuje građevinsku, rješenje o izvedenom stanju, plus slike. to sve sastavite i otiđite u JLS (općina/grad), možda Vam uvaže primjedbu i smanje za te kvadrate.

pa morat ću nešto samo nisam baš potkovana u tom području pa mi se tako teško s njima boriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , biende je napisao:

Htjela sam Vas ovim putem pitati jesmo li dužni plaćati komunalnu naknadu koja se (uz još neke parametre) obračunava prema kvadraturi kuće ako se jedan dio kuće koristi kao neuređena tavanska prostorija

Da, dužni ste. Naime, komunalna naknada se obračunava za svu korisnu površinu, bila ona uređena ili ne samo su koeficijenti za obračun drugačiji. Prema navedenome eventualno bi mogli smanjiti komunalnu naknadu ako je obračunata za tu sobu kao za stambeno potkrovlje (uređen prostor) a ne kao nestambeno potkrovlje (neuređen prostor) te bi u tome slučaju ukupna kvadratura korisne površine bila umanjena za cca 15-20 m2. Dakle, eventualno tada bi imali osnova za žalbu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Da, dužni ste. Naime, komunalna naknada se obračunava za svu korisnu površinu, bila ona uređena ili ne samo su koeficijenti za obračun drugačiji. Prema navedenome eventualno bi mogli smanjiti komunalnu naknadu ako je obračunata za tu sobu kao za stambeno potkrovlje (uređen prostor) a ne kao nestambeno potkrovlje (neuređen prostor) te bi u tome slučaju ukupna kvadratura korisne površine bila umanjena za cca 15-20 m2. Dakle, eventualno tada bi imali osnova za žalbu. 

a kako sada znati kako su oni to obračunali i na što se točno u žalbi pozvati? ne znam iskreno otkuda bi krenula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Pa od rješenja na koje bi se žalili a kojim se utvrđuje naknada, valjda nešto piše u njemu te bi sigurno trebala biti navedena obračunska površina. Taj podatak usporedite s vašom (ili nekoga tko bi se razumio) izračunom korisne površine pa ako se razlikuju to navedete u žalbi.

pa jel bi onda u tom slučaju netko izašao ponovno na teren da provjeri stvarno stanje ili kako? 

imam tlocrte kuće no ne snalazim se baš puno  s time pa ću se morati snaći nekako da to bude što točnije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , biende je napisao:

pa jel bi onda u tom slučaju netko izašao ponovno na teren da provjeri stvarno stanje ili kako? 

Teško jer o žalbi odlučuje drugostupanjsko tijelo koje će svoje rješenje temeljiti na onome što ste naveli u žalbi i eventualnim prilozima.

No da se odmah razumijemo, kako smo utvrdili da vam ne može biti smanjena komunalna naknada za cjelokupnu kvadratutu te prostorije te da eventualno može biti razlika u 15-ak m2 ako je krivo izračunata za tu prostoriju, nemojte se čuditi da nakon mogućeg rješenja u vašu korist, kada se ti m2 pretvore u vrijednost bodova prema Odluci o komunalnoj naknadi vaše JLS te pomnože s koeficijentom namjene i koeficijentom zone, to i ne bude neki iznos za koji bi se umanjila naknada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

Teško jer o žalbi odlučuje drugostupanjsko tijelo koje će svoje rješenje temeljiti na onome što ste naveli u žalbi i eventualnim prilozima.

No da se odmah razumijemo, kako smo utvrdili da vam ne može biti smanjena komunalna naknada za cjelokupnu kvadratutu te prostorije te da eventualno može biti razlika u 15-ak m2 ako je krivo izračunata za tu prostoriju, nemojte se čuditi da nakon mogućeg rješenja u vašu korist, kada se ti m2 pretvore u vrijednost bodova prema Odluci o komunalnoj naknadi vaše JLS te pomnože s koeficijentom namjene i koeficijentom zone, to i ne bude neki iznos za koji bi se umanjila naknada.

jel već u cijeni kvadrature nije to sve skupa što ste naveli uzeto u obzir? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da Vas još pitam je li bi trebalo nešto posebno istaknuti u žalbi; mislila sam u smislu da napišem samo ukratko da smatram da se radi o prostoru koji ne podliježe plaćanju komunalne naknade . Nemam baš iskustva s tim žalbama pa ako biste mi mogli malo pomoći. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , biende je napisao:

jel već u cijeni kvadrature nije to sve skupa što ste naveli uzeto u obzir? 

Trebalo bi. Jedino što ja ne znam na osnovu čega su odredili kom. naknadu i dobili obračunsku površinu (kvadraturu). Je li to na osnovu rješenja o izvedenom stanju ili nečega sličnoga gdje je sadržan nacrt građevine po etažama s visinama i kosinama potkrovlja ili je rješenje rađeno na osnovu već postojećih podataka.

prije 2 sati , biende je napisao:

da Vas još pitam je li bi trebalo nešto posebno istaknuti u žalbi; mislila sam u smislu da napišem samo ukratko da smatram da se radi o prostoru koji ne podliježe plaćanju komunalne naknade

I tu će vas glatko odbiti sa žalbom jer sam vam već iznad naveo, podliježe plaćanju kom. naknade bez obzira što vi tvrdite da je neuređeno, tako da bi za taj prostor bila obračunata kom. naknada kao za neuređeni prostor. Dakle ponavljam, podliježe plaćanju samo ovisi što su oni obračunali, uređen prostor ili neuređen.

prije 2 sati , biende je napisao:

ne bih ni ja puno cijepidlačila oko toga, ali ima to više od 15 m2; slika u prilogu, piše "soba za spavanje gore".

OK, očigledno se ne razumijete u način obračuna pa ću probati ugrubo napraviti računicu. Ako se radi kao što ste rekli o sobi koja nema dvoja vrata ona bi da je normalna etaža imala neto korisnu površinu od 36,19 m2. Međutim, kako se radi o potkrovlju sama površina se računa drugačije, u ovom slučaju za obračun komunalne naknade površina se računa prema Uredbi o uvjetima i mjerilima za utvrđivanje zaštičene najamnine koja kaže da se korisna površina određuje prema normi HRN U.C2.100 te se prema istoj potkrovlja računaju tako da se površina množi s određenim koeficijentima u zavisnosti od visina, za uređen prostor od 1m do 2m visine te preko 2m a za neuređeni prostor visina do 2 m i preko 2m. Tako bi ta bi soba da se računala u kom. naknadi kao uređen prostor imala (računam otprilike jer mi nije poznata visina nadozida itd.) cca 30-tak m2. Ako se računa kao neuređeni prostor onda kvadratura može iznositi cca 15-tak m2.  Pa ponavljam, ako je obračun u komunalnoj naknadi za tu sobu rađen kao za uređeni prostor umjesto za neuređen imate samo razliku od 15-ak m2 koju bi vam eventualno umanjili.

Najjednostavnije rečeno, platiti ćete svakako komunalnu naknadu i za tu sobu pa makar i za cca 15 m2 za neuređen prostor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, 

Muz i ja stanujemo u vikendici na moru na otoku, gdje smo i prijavljeni. Kad smo sagradili kucicu, dobili smo Rijesenje o placanju poreza za kucu za odmor. Kroz zimu odemo kod sina i budemo tamo. Prosle godine dobili smo racune za platiti komunalni i vodni doprinos, koje isto placamo. U razgovoru s domacim ljudima, dolazimo do podatka da oni placaju samo komunalije. U gradu imaju stan ili kucu, a na otoku nasljedjenu nekretninu u koju povremeno dolaze. Kad sam se pozalila na Rijesenje komunalija, rekli su da to nije stvar, nego Porezne. Kontaktirala sam poreznu i vele da moram dokazati da na otoku zivim i kroz zimu. Dokaz su racuni Hepa. Naravno, kroz zimu nema neke potrosnje, jer mi smo negdje oko 6mj.na otoku, a 6mj.na kontinentu. Da li mogu izbjeci placanje poreza i na koji nacin? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija