Jump to content

Odlazak u mirovinu teško zapošljive osobe


Kockica1963

Preporučene objave

Poštovani, 

u rujnu ove godine napunit ću 60 godina života. Stalno sam zaposlena kod poslodavca u Zagrebu. Iako sam na tržištu rada aktivno i gotovo bez prekida (uz iznimku 6 mjeseci sudjelovanja u Domovinskom ratu) punih 36 godina, ubilježeni formalni staž mi je samo nešto više od 22 godine (zbog višegodišnjeg honorarnog rada i rada za inozemnog poslodavca tijekom kojega nisam sama uplaćivala staž u Hrvatskoj). Uz to imam i priznatih 195 dana sudjelovanja u Domovinskom ratu (1992. godina, borbeni sektor), koja mi se računaju u dvostrukom trajanju. Zbog nedavne teške bolesti (liječena sam od karcinoma), sadašnjeg zdravstvenog stanja i godina života sve teže obavljam vrlo zahtjevne i stresne radne zadatke i bojim se za svoju budućnost na ovom radnom mjestu. Netko od poznanika mi je skrenuo pažnju da u slučaju otkaza kao tehnološki višak u tvrtki, a sa napunjenih 60 godina života, spadam u teško zapošljive osobe i da u tom slučaju Zavod za zapošljavanje odmah po mojoj prijavi na burzu pokreće postupak prijevremenog umirovljenja. Je li ta informacija točna i ako jest na koji je način mogu ostvariti u slučaju otkaza?

Hvala vam unaprijed na odgovoru i srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ZOMO-u uvijet za "prijevremenu starosnu mirovine" za zene po prijelaznom periodu u 2023. god. je 58 godina i 3 mjeseca zivota i navrsenih 33 godine i 3 mjeseca radnog staza, kako nemate dovoljno radnog staza, u mirovinu mozete kad navrsite 65 godina zivota i imate najmanje 15 godina mirovinskog staza...

Po ZOHBDR-u mozete u "braniteljsku starosnu mirovinu" otici 6 mjeseci prije navrsenih 65 godina zivota, znaci za onoliko vremena koliko ste bili u domovinskom ratu u borbenom sektoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, Malicovjek. Taj dio zakonskih odredbi mi je poznat. No ono što me zanima jest što se događa dobijem li otkaz sa sadašnjeg radnog mjesta sa napunjenih 60 godina života. Ponavljam pitanje koje sam navela u prvom postu: je li točna informacija koju sam dobila, a koja kaže da u takvom slučaju Zavod za zapošljavanje ili neko drugo nadležno tijelo pokreće postupak umirovljenja obzirom da sa 60 godina života i sa sadašnjim zdravstvenim stanjem spadam u teško zapošljive osobe?

uređeno: od Kockica1963
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mojim saznanjima ako dobijete otkaz ne svojom voljom (otkaz vam daje poslodavac) imate pravo na naknadu sa burze u trajanju od 420 dana, ako ste proveli na radu više od 20 godina,

A informaciju koju ste "rekla kazala" dobili ako nije popracena i nekim od zakona koji to omogucava, nije prava informacija...

https://mjere.hr/pretraga/?pojam=Zavod+za+zapošljavanje+odmah+po+mojoj+prijavi+na+burzu+pokreće+postupak+prijevremenog+umirovljenja

Uglavnom kolko vidim, HZZ radi na raznim oblicima potpora za zaposlavanje ali ne i na umirovljenju po zelji...

Otidjite kod svog izabranog  lijecnika opce porakse pa vidite dali vase bolesti omogucavaju eventualno pokretanje postupka invalidske mirovine...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija