Jump to content

Nužna obrana


Cabetu

Preporučene objave

Dana 09. 08. 2023. u 22:39, Borbena7 je napisao:

Ne bi trebao ništa dobiti, ako je uistinu bila riječ o nužnoj obrani.

Da je svije idealan, da su svi ljudi iskreni itd.

 

Problem je u tome što postoje "zaštićeni zlostavljači". Ima ljudi koji smiju napadati druge i nikom ništa.

 

Dakle mene zanima, netko te napada i ti se braniš i u protuobrani napadneš njega. Onda zbog toga dobiješ otkaz. Možeš li se braniti na sudu da je bila nužna obrana i koji bi uvjeti trebali biti zadovoljeni da se to uvaži?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 08. 2023. u 6:16, sivko je napisao:

To iz kaznenog zakona vrijedi samo ako si počinio kakvo kazneno djelo (ili prekršajnog zakona ako si počinio prekršaj).

Radne odnose i ponašanje na poslu regulira zakon o radu kolektivni,pravilnik o radu ili ugovor o radu.

Da ali piše da je isključena "protupravnost djela", a ne protuzakonitost.

 

Dana 12. 08. 2023. u 13:15, Borbena7 je napisao:

Sve ovo je previše općenito da bi se komentiralo prekoračenje nužne obrane.

Ajmo ovako, mene zanima je li općenito moguće se pozvati na nužnu (samo)obranu u vezi nečega što je počinjeno na radnom mjestu.

Recimo dobiješ otkaz. Možeš li tvrditi da je otkaz protuzakonit jer se radilo o nužnoj obrani?

Recimo dobiješ opomenu. Možeš li napisati onaj zahtjev za zaštitu radničkih prava jer se radilo o nužnoj obrani?

 

Nije bitan konkretan slučaj, već je bitan princip.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nužna obrana postoji kad od sebe moraš otkloniti izravni ili izravno predstojeći protupravni napad.

U ovoj tvojoj situaciji, što je osoba napravila da bi dobila otkaz/opomenu, a u čemu bi se pozivala na nužnu obranu?

Od same opomene/otkaza se ne možeš braniti institutom nužne obrane.

Moraš reći konkretno, jer ti jedino tako možemo dati neki konkretni odgovor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Cabetu je napisao:

 

Recimo dobiješ otkaz. Možeš li tvrditi da je otkaz protuzakonit jer se radilo o nužnoj obrani?

Recimo dobiješ opomenu. Možeš li napisati onaj zahtjev za zaštitu radničkih prava jer se radilo o nužnoj obrani?

Možeš tvrditi i možeš napisat zahtjev.Bitno je da li će to uvažiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , drot13 je napisao:

Nužna obrana postoji kad od sebe moraš otkloniti izravni ili izravno predstojeći protupravni napad.

U ovoj tvojoj situaciji, što je osoba napravila da bi dobila otkaz/opomenu, a u čemu bi se pozivala na nužnu obranu?

Od same opomene/otkaza se ne možeš braniti institutom nužne obrane.

Moraš reći konkretno, jer ti jedino tako možemo dati neki konkretni odgovor...

Ne trebate mi ništa pomoći, taj slučaj je već davna prošlost. Ja se sada raspitujem jer me općenito zanima.

Ne bih htio otkriti o čemu se konkretno radilo jer bih s time otkrio svoj identitet. Nije ni bitan konkretan slučaj, bitan je PRINCIP jer će netko imati drugačiji slučaj.

 

Osim nužne obrane postoji i krajnja nužda pa se i na nju može pozivati.

Ja stvari vidim ovako. U zakonu piše "isključena je protupravnost", a ne "protuzakonitost". Dakle taj članak kaznenog zakona se onda odnosi i na pravilnik o radu. Ne može nitko biti kažnjen radi kršenja pravilnika o radu ako je u pitanju nužna obrana ili krajnja nužda. Što je nekako samo po sebi i logično.

Dakle po meni se osoba koja je dobila neku stegovnu mjeru na poslu radi nečega što je počinjeno iz nužne obrane ili krajnje nužde itekako može žaliti.

A, možda, bi se moglo i reći da je Uprava koja je donijela takvu odluku počinila kazneno djelo jer se radniku ne smije dati stegovna mjera radi nečega što je on počinio u nužnoj obrani / krajnjoj nuždi.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, u načelu, ako se radnika kažnjava za nešto što je počinio u nužnoj obrani (otklanjanje napada) ili krajnjoj nuždi (otklanjanje opasnosti), onda mu to može biti temelj za žalbu/tužbu.

Sad, napamet ti ne možemo reći jesu li u konkretnom slučaju postojali elementi nužne obrane ili krajnje nužde (to što radnik misli da jesu ne znači da je nužno tako i bilo)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 56 minuta, drot13 je napisao:

Da, u načelu, ako se radnika kažnjava za nešto što je počinio u nužnoj obrani (otklanjanje napada) ili krajnjoj nuždi (otklanjanje opasnosti), onda mu to može biti temelj za žalbu/tužbu.

Sad, napamet ti ne možemo reći jesu li u konkretnom slučaju postojali elementi nužne obrane ili krajnje nužde (to što radnik misli da jesu ne znači da je nužno tako i bilo)...

Hvala to me zanimalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija