Jump to content

Razvrgnuće zajednice nekretnina


KorisnikX

Preporučene objave

U tri spojene čestice imam sljedeće udjele: u dvije čestice po 180/1080, dakle po 1/6, a u jednoj (srednjoj) imam više od 1/4 (160/540). Budući da s ostalim suvlasnicima nije moguć dogovor u smislu međusobnog odricanja, mogu li ja samostalno izaći iz te zajednice sa svojim udjelima? To je površinski 106 m2 + 150 m2 + 230 m2. Kad bi se sve spojilo, to bi bila čestica solidne veličine. Kako sudovi na to gledaju budući da su čestice spojene - teži li se spajanju udjela jednog vlasnika u svrhu okrupnjavanja? Na jednoj od čestica je i stara kuća u kojoj je moja obitelj posljednja (i jedina) stanovala. Imam li tu prednost da se izdvojim s tim dijelom na kojem je kuća? Kuća sama po sebi nema neku vrijednost jer je ruševna. Najveći dio suvlasnika ima vrlo malene udjele u tim česticama, samo jedan ima približno kao i ja. Molim neki koristan savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vi bi mogli zatražiti razvrgnuće suvlasništva geometrijskom diobom putem suda u izvanparničnom postupku u svrhu eventualne kasnije parcelacije i spajanja tih dijelova u jednu česticu. No problem je što su suvlasnički udjeli idealni dio te se smatra da svaki suvlasnik koristi svaki dio te nekretnine i u tome slučaju bi morali dokazati da ste koristili baš te dijelove. Daljnji je problem kuća. Kako je suvlasništvo na njoj također u idealnim dijelovima ne možete je samo vi dobiti a ista se vjerovatno ne može geometrijski podjeliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 09. 2023. u 11:57, Spitfire je napisao:

Vi bi mogli zatražiti razvrgnuće suvlasništva geometrijskom diobom putem suda u izvanparničnom postupku u svrhu eventualne kasnije parcelacije i spajanja tih dijelova u jednu česticu. No problem je što su suvlasnički udjeli idealni dio te se smatra da svaki suvlasnik koristi svaki dio te nekretnine i u tome slučaju bi morali dokazati da ste koristili baš te dijelove. Daljnji je problem kuća. Kako je suvlasništvo na njoj također u idealnim dijelovima ne možete je samo vi dobiti a ista se vjerovatno ne može geometrijski podjeliti.

A kako bi bilo da se ja npr. izjasnim da mi je svejedno koje dijelove dobijem u geometrijskoj diobi? To sada pitam hipotetski, u slučaju da nema kuće, ali da su čestice spojene. Bi li tada sud bio sklon da mi dodijeli tri komada razbacana i nepoveziva? Kakva je praksa? Naročito kad se uzme u obzir da se radi o kvadraturama 106 m2 + 150 m2 + 230 m2. Je li uopće moguće formirati česticu od 106 m2? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija