Jump to content

Odlazak medicinske sestre u mirovinu - kad najisplativije?!


samojako

Preporučene objave

Pozdrav ljudi, pozdrav legalis,

baka mi je medicinska sestra, treba ići u mirovinu. Trenutno ima 63 godine, i 42 godine radnog staža. Pišem ovdje frustriran svakakvim pričama koje ona čuje vezano uz iznos mirovine. Pričala je s nekim članom nekog sindikata, sa pravnicom, sumnjam da ju svi lažu i mažu.

Stvar je da svi pričaju istu priču kad je najbolje(najisplativije) poći u mirovinu. Jedna valjda pravnica navodno kaže pođi ove godine 2023, imat ćeš višu mirovinu. Drugi "stručnjak" obvezno pođi druge godine (2024.), imat ćeš 15% veću mirovinu, spominjao je da će možda biti beneficirani radni staž... Pošto živimo u Hrvatskoj, svi "zakonoznanci" pričaju svoju priču, muljaju, siguran sam lažu mojoj baki, a ona dobra i naivna gleda njih kao neke autoritete...

Znači, kako birokratski saznat kad je mojoj baki najisplativije poći u mirovinu, 2023. ili 2024. godine (ili mjesec ako nije riječ o kalendarskoj godini), pomozite i uputite me da joj kažem kad da ima veću mirovinu! Ne dopustite da mi prevare baku! Ako ne znate, uputite me kod nekog koji će 100% znati odgovor na pitanje, pouzdanu osobu, kojoj je posao "predvidjet" opciju a) b) c) za njenu mirovinu, ako treba platiti, platit ćemo ali da znamo 100%. HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

bez spoznaje koliko iznosi prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, koliko je djece rodila i koliki joj je tada ukupni radni staž najpovoljniji trenutak za odlazak u starosnu mirovinu je na njezin 65-ti rođendan (nikako kasnije od 31.12.2025.g.)

https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166

Izracun mirovine.jpg

samojako izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izračuni za odlazak u starosnu mirovinu 31.12.2024.g. i 31.12.2023.g.

Molim Vas, oko prava na mirovinu kao i iznosa istih, nemojte više ništa pitati u HZMO.

Pogledajte iznose polaznog faktora ZOMO za svaku godinu.

Izracun mirovine 2024.g..jpg

Izracun mirovine 2023.g..jpg

24 samojako izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm 23 samojako izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Ako vasa baka ode:

- sa 31.12.2023.god. u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 60-te godine povecava mirovinu za 5,4%

- sa 30.05.2024.god. u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 60-te godine povecava mirovinu za 6,15%

- sa 31.12.2024.god. u "starosnu mirovinu" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 63 godine i 6 mjeseci povecava mirovinu za 2,7%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uf, hvala, niste se trebali toliko angažirat... dvoje djece je imala.

Ma ona bi pošla prije 65 rođendana, ove godine 2023 ili eventualno iduće početak 2024. Zbog donošenja nekih novih zakona (izbori su sljedeće godine), eventualnog beneficiranog radnog staža (radi noćne smjene) neki su joj savjetovali da ostane...

Evo dok sam pisao, došao mi je odgovor još odgovor, znači najbolje pričekat do iza 31.12.2023 za 5,4%, a ako se može i duže onda je još neko minimalno povećanje, hvala! 

Netko joj je rekao da je čak 15% ako ostane do kraja 2023 godine, kad bi napunila očito se radi o iznosima do 6,15% unutar godine, godine i pol, hvala puno na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino se slažemo oko polaznog faktora ZOMO za 31.12.2024.g., kako smo došli do toga ?

prije 9 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani,

Ako vasa baka ode:

- sa 31.12.2023.god. u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 60-te godine povecava mirovinu za 5,4%

- sa 30.05.2024.god. u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 60-te godine povecava mirovinu za 6,15%

- sa 31.12.2024.god. u "starosnu mirovinu" povecanje mirovine sa osnova duzeg rada od navrsene 63 godine i 6 mjeseci povecava mirovinu za 2,7%

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 S obzirom da Vam baka PVB sigurno nema 0,8000, ti iznosi će biti i veći, a ovisno i o kretanju aktualne vrijednosti u budućnosti, ovo vam je predočen izračun sa PVB-om kojeg sigurno nema, te sa aktualnom vrijednosti mirovine koja će tada biti veća.

Uglavnom, bilo bi dobro da baka napravi prvo postupak pretkompletiranja i tada će približno znati svoj konačni PVB iako i to nije konačan odgovor na visinu PVB-a jer pri kraju karijere su i plaće najveće, no primjerice ako u 2023. ima puno bolovanja, možda je najbolje da i već sada ode u mirovinu. Teško je odgovoriti na to pitanje bez više činjenica. Dugotrajna bolovanja i manje plaće koje ulaze u izračun bitno narušavaju konačni PVB te je uvijek bolje onda kao godini umirovljenja iskoristiti onu u kojoj ima dosta bolovanja u odnosu na prethodne, jer se godina u kojoj se ide u mirovinu ne računa u platni izračun, nego samo u izračun staža.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija