Jump to content

Doprinosi na i iz plaće


fjasarev61

Preporučene objave

Poštovani,

Imala sam trgovačko društvo i nakon 23 godine poslovanja 31.12.2013. poduzeće je prestalo sa radom zbog pada prodaje. Po prijedlogu Fine 2016. godine  poduzeće je zatvoreno po kratkom stečajnom postupku.  Po savjetu HZMO ja se nisam odjavila sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Budući da poduzeće nije poslovalo ja za taj period nisam isplaćivala plaće.

Nakon zatvaranja poduzeća dobila sam rješenje porezne uprave za uplatu doprinosa iz na plaću za 2016, 2015 i 2014 godinu. Poslala sam žalbu na rješenja. Porezna je odmah zadužila na PKK doprinose za 2016. godinu koji su podmireni. Odgovor na žalbu stigao je prošle godine, žalba je odbijena uz napomenu da sam se trebala odjavit sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, a sami su me savjetovali da e ne odjavim. Doprinose za 2014 i 2015, godinu nisu nikada zadužili na PKK. 

U srpnju ove godine podnijela sam zahtjev za odlazak u mirovinu sa 01.08.2023. godine. Danas sam išla provjerit svoju PKK i vidjela da su nakon 6 godina od izdavanja rješenja zadužili doprinose iz i na plaću za 2014 i 2015. godinu sa datumom 04.09.2023.

Zanima me da li porezna uprava može nakon toliko godina zadužit PKK za doprinose iz 2014 i 2015. godine? Nisam dobila nikakvu obavijest o tome. Budući da nikada nisu zadužili PKK za navedene doprinose, mislila sam da je to otišlo u zastaru. Radi se o iznosu od 7.000 eura za dvije godine. Što bi bilo najbolje sada napraviti?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 20. 09. 2023. u 10:06, fjasarev61 je napisao:

 

Nakon zatvaranja poduzeća dobila sam rješenje porezne uprave za uplatu doprinosa iz na plaću za 2016, 2015 i 2014 godinu. 

 

 

Imate dvije vrste zastare kod Porezne uprave: zastaru prava na utvrđivanje i zastaru prava na naplatu.

Ako ste na primjer primili rješenja za doprinose u 2017. godini, Porezna je u roku utvrdila doprinose za 2014., 2015. i 2016. godinu.

I onda Vam počinje teći ova druga zastara prava na naplatu od 1.1.2018. tako da zastara prava na naplatu nastupa 1.1.2024. godine.

Ako ste rjesenja za doprinose primili u 2018. godini, onda Vam zastara prava na naplatu nastupa 1.1.2025. godine.

Ako u rjesenju gdje se utvrđuje neka obveza za uplatu, piše da žalba odgađa izvršenje onda Vam se taj datum zaduženja pomiče u godine unaprijed i ovisi o  rješenju žalbe, a o tom ovisi onda i zastara prava na utvrđivanje i zastara prava na naplatu.

Ako nastupi zastara za doprinose za mirovinsko, onda se ti doprinosi ne priznaju kod obračuna mirovine.

Razlika u vezi zastare je i jeste li radili kao obrtnik ili kao trgovačko društvo (d.o.o. ili neki drugi oblik) jer skoro svi obrtnici imaju nekretninu za stanovanje pa Vam se mogu uknjižiti za taj dug na nekretninu i onda ne dolazi do zastare glavnice i nezastarjele kamate nego samo do zastare zastarjele kamate. Dok kod d.o.o. ako ono nema nekretninu takva uknjižba nije moguća.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje za 2016. godinu dobila sam 23.04.2018. godine. Ti doprinosi su podmireni.

Rješenja za 2014 i 2015. godinu dobila sam 22.05.2020. godine, a 04.09.2023. porezna uprava je zadužila moju PKK za doprinose.

Žalba kojom sam tražila da mi se briše radni staž za 2014 i 2015 odbijena je 2017. godine uz napomenu da se radni staž priznaje za te dvije godine. 

Da li porezna uprava može napisati rješenje po službenoj dužnosti tek 2020. godine i zadužit moju PKK nakon više od 3 godine?

Lp.

 

uređeno: od fjasarev61
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za 2014. godinu imaju pravo utvrditi doprinose u 2014. godini i u roku 6 godina počev od prve godine koja slijedi nakon 2014.

Mogu ih znaci utvrditi u 2015., 2016., 2017., 2018., 2019. ili 2020. godini.

1.1.2021. godine bi nastupila zastara prava na utvrđivanje.

Ali, ne mogu ovako zaduživati nakon 3 godine. Trebali su ih zadužiti u 2020. godini. Jedino, ako ste Vi podnijeli žalbu na ta rješenja iz 2020. (a ona je odgađala izvršenje), onda mogu zadužiti u godini kad Vam se uruči rješenje da se ta žalba odbija.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doduše, to zaduženje u Vašem konkretnom slučaju ne bi bilo moguće nikako u 2023. i da ste podnijeli žalbu jer bi njihov Samostalni sektor za II° upravni postupak morao utvrdit po žalbi (ako ona odgađa izvršenje) da je 1.1.2021. nastupila zastara prava na utvrđivanje za obvezu iz 2014. godine. Oni na to paze po službenoj dužnosti. 

A ako žalba ne odgađa izvršenje (piše Vam u rjesenju o utvrđivanju doprinosa), onda su odmah trebali zadužiti u 2020. godini, neovisno o tom je li zalba podnesena.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Na rješenju piše da se protiv rješenja može podnijeti žalba u roku 30 dana i da žalba izjavljena protiv rješenja ne odgađa izvršenje temeljem članka 186. stavka 2. Općeg poreznog zakona.

Ja nisam podnijela žalbu.

Da li to znači da mogu tražiti brisanje doprinosa za 2014 i 2015 godinu?

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu.

Bilo bi dobro da ste u roku podnijeli žalbu.

Mozete podnijeti zahtjev za zastaru ako su Vam rjesenje na kojem piše da je iz 2020. godine, uručili u 2021., 2022. ili tek u ovoj 2023. godini jer to dovodi u sumnju kada su zapravo donijeli rješenje i pomiče utvrđenje doprinosa u zastaru.


Ako ste rjesenja o utvrđenju doprinosa primili u 2020. godini, onda su Vam doprinosi za 2014. i 2015. godinu utvrđeni u roku i doprinosi će ukoliko nemate nekretninu, sami pasti u zastaru prava na naplatu 1.1.2027. godine. Vi u tom slucaju ako ste rjesenja primili u 2020. godini, svakako možete inzistirati pismeno kod Porezne da se uvede u spis da smatrate da su trebali biti zaduženi 2020. zbog ispravnog proteka zastarnih rokova.

Kod Porezne onda 1.1.2027.  imate 2 prava: pravo na zastaru i pravo na otpis. Oni ce zastarjelo potrazivanje u potpunosti otpisati.

Taj staž se međutim neće priznati za mirovinu ako doprinosi za mirovinsko nisu uplaćeni.

Ako porezni obveznik ima nekretninu, onda je druga situacija. Porezna se uvijek pokuša uknjižiti za to potraživanje na nekretninu i onda ne dolazi do zastare glavnice nego samo zastarjele kamate. Vi taj upis možete osporavati pravnim lijekom protiv rjesenja suda kojim se određuje takav teret na nekretnini.

Imate mogućnost zahtjeva za otpis i temeljem članka 148., stavka 4. Općeg poreznog zakona, ali onda se gleda sve sto imate od imovine i zahtjev se odbija ako npr. imate nekretninu itd.

https://www.zakon.hr/z/100/Opći-porezni-zakon

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobro jutro,

Sa poreznom upravom sam dogovorila da predam Zahtjev za zastaru dugovanja po računima za doprinose.

Ako se ti doprinosi otpišu, da li mogu tražit od HZMO da mi brišu 2 godine radnog staža za koje nisu uplaćeni doprinosi?

Budući da sam predala Zahtjev za prijevremenu  starosnu mirovinu, što se više isplati: Tražiti od HZMO brisanje 2 godine radnog staža ili imati 2 godine radnog staža bez uplaćenih doprinosa?

Prema Zahtjevu za prijevremenu starosnu mirovinu išla bih u mirovinu godinu dana prije uvjeta za starosnu mirovinu. 

Lp.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , fjasarev61 je napisao:

Dobro jutro,

Sa poreznom upravom sam dogovorila da predam Zahtjev za zastaru dugovanja po računima za doprinose.

Ako se ti doprinosi otpišu, da li mogu tražit od HZMO da mi brišu 2 godine radnog staža za koje nisu uplaćeni doprinosi?

Budući da sam predala Zahtjev za prijevremenu  starosnu mirovinu, što se više isplati: Tražiti od HZMO brisanje 2 godine radnog staža ili imati 2 godine radnog staža bez uplaćenih doprinosa?

Prema Zahtjevu za prijevremenu starosnu mirovinu išla bih u mirovinu godinu dana prije uvjeta za starosnu mirovinu. 

Lp.

 

 

Pozdrav,

Ako Vam se uvaži zahtjev za zastaru doprinosa, Porezna šalje primjerak rješenja u HZMO (i HZZO).

Stoga, podnošenjem zahtjeva za zastaru i samim pristajenjem na rješenje o zastari, Vi ste prihvatili to da Vam se ne prizna staž za mirovinu za ono razdoblje za koje se uvaži zastara. No, to ne znači da Vam ta razdoblja u pravnom smislu nestaju kao da nikada niste radili te dvije godine jer Vi možete ako se situacija izmijeni, naknadno u zakonom određenom roku, uplatiti te doprinose pa Vam se mirovina povećava.

Pravilnik o postupku naknadne uplate doprinosa otpisanih zbog zastare ili nenaplativosti za osiguranike koji su sami za sebe obveznici doprinosa i obveznici plaćanja doprinosa (nn.hr)

Pravilnik o izmjeni Pravilnika o postupku naknadne uplate doprinosa otpisanih zbog zastare ili nenaplativosti za osiguranike koji su sami za sebe obveznici doprinosa i obveznici plaćanja doprinosa (nn.hr)

 

 

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija