Jump to content

izračun mirovine


zavalje

Preporučene objave

Poštovani zavalje,

bez poznavanja Vaših bruto uplata u mirovinski fond (prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž - pvb) ovo je najviše što mogu napraviti. Točan je samo iznos minimalne braniteljske starosne mirovine, za izračun starosne braniteljske mirovine iz rada morate pribaviti Vaš prosječni vrijednosni bod - pvb za ukupni radni staž.

Izracun mirovine.jpg

zavalje izračun braniteljskih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Radi se o invalidskoj-braniteljskoj

Nadnevak rođenja 07.12.1967.

31.03.2023. ispunio uvjete za priznanje prava na invalidsku mirovinu - Do kraja godine bi trebao biti umirovljen

Vrijednosni bod (pišem jer nisam siguran jel dobro računam) = tatina osnovica sukladno clanku 34. Zakona o braniteljima je za satnika 143.576,03, prosjecna godisnja za 2022 124.800 i onda dobivam 1,150 da iznosni jedan bod.< -- To je ako se racuna bruto, a ako se racuna neto dobijem da je vrijednosni bod 1,56. 

Nisam siguran koji od za 2 VB ide? I nije mi jasno clanak 33 stavak 2 u Zakonu o braniteljima govori slijedeće  "Mirovina iz stavka 1. ovoga članka određuje se na temelju osobnih bodova iz stavka 1. ovoga članka povećanih za 45%."

mirovinski staž 42 godine

čin satnik

polazni faktor 1,85

uzrok invalidnosti ; 50 % vojni, 50 % civilni 

broj dana borbenog sektora 2100 (ima status dragovoljca).

Eto ja bi volio da mi izračunate, barem da znamo okvirno, hvala Vam i lijep pozdrav!

Ovo sam ja dobio, jel ova matematika točna?

image.png.53ca0b424a93e47ac7a13e91dc62e048.png

 

 

uređeno: od Domyxx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno, još bi samo da mi objasnite ako nije problem šta točno sad te dolje brojke znaće, ZOHB minimalna mirovina i ZOHB komulirana mirovina o vrsti uzroka i o cemu ovisi koju ce eventualno dobiti, i brojke su u eurima ili? Te jel sam točno izračuno ovaj prosječni vrijednosni bod?

 

uređeno: od Domyxx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Domyxx,

taj prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž sam prepisao iz Vaše tablice, sada sam siguran da ste pogriješili. 

Prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž je proizvod stvarnih uplata u mirovinski fond za Vašeg oca a služi za izračun civilnog dijela mirovine. Jednostavno ga se može dobiti ako Vaš otac ima pristup e-Građani.

Vi ste računali ono što izračunava sama formula (za čin satnika) prilikom izračuna vojnog dijela mirovine. Kumulirani iznos invalidske braniteljske mirovine je zbojeni iznos vojnog i civilnog dijela mirovine. Može biti profesionalna ili opća nesposobnost a koja ga pripada odlučuju nadležna povjerenstva u HZMO.

Kad je takva invalidska braniteljska mirovina  manja od odgovarajuće minimalne braniteljske mirovine (ZOHB minimalna mirovina) pripada ga za isplatu minimalna braniteljska mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprike, dosta mi je to komplicirano. Ali hvala za e-građanje našao sam u izračunu stavka PROSJEČNI VRIJEDNOSNI BODOVI 1,2718 i stavka OSOBNI BODOVI POVEĆANI 55,9358. I tata ima opću nesposobnost za rad. Jel to sada dovoljno informacija za nekakvu okvirnu mirovinu? Ako možete ubaciti ovo sto sam napisao pa da vidim ponovo, Hvala Vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, redov2 je napisao:

Tablica me buni nesto ,informativno samo molim izracun ....rodjen 1.5.1966 , 21 g staza u trenutku umirovljenja19,2g+1,8g prosj.vrijed.bod ukupno 0.724, u mirovini od 1.6.2009,HRVI opca 50:50, stozerni narednik, 666 dana, status dragovoljca.

Poštovani mislim ako ste otišli 2009 godine u mirovinu onda se nisu računali dani u borbenom sektoru na ovakav način nego se povećavao osobni bod ovisno o provedenom vremenu u Domovinskom ratu na primjer dragovoljcu za 30%.

Najlakše vam je izračunati sadašnju mirovinu da osobni bod x 11.77 - 5% 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani mislim ako ste otišli 2009 godine u mirovinu onda se nisu računali dani u borbenom sektoru na ovakav način nego se povećavao osobni bod ovisno o provedenom vremenu u Domovinskom ratu na primjer dragovoljcu za 30%.

Najlakše vam je izračunati sadašnju mirovinu da osobni bod x 11.77 - 5% 

Ok,hvala na info,nije da meni ne stima nesto ili da je problem neki onako sam iz znatizelje ali  ocito su nama prije 15 g to malo drugacije racunali nebitno je  ugl imam ja eto zadnja mirovina 930eura jos ima onih 5%  Fino se povecalo zadnjih par uskladjenja i ovo ukidanje Kosoricinog nameta.Na proljece nagodinu eto bice i tauzenka eurica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, Prof molio bih, ako mi možete okvirno kazati kako bi mi isao izracun mirovine temeljem mojih podataka?
20% stalno HRVI, vojnik-dragovoljac, 469 dana borbenog sektora, 26 god. 8 mj. radnog staža nakon rata. Te ulazi li u izračun 3 mjeseca u naoružanim odredima MZ do prelaska u satniju. Dobio sam opću nesposobnost prema bolesti po kojoj sam dobio staus. 
Pvb ne znam ni za vojni, ni civilni izracun! 
Ukoliko bi vam navedeno bilo dovoljno kao refrenta točka. Lp. 

uređeno: od Iv-an
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Iv-an,

temeljem Vaših nepotpunih podataka jedino Vam se mogu izračunati minimalne braniteljske mirovine po ZOHB, Vas najmanje pripada minimalna braniteljska invalidska mirovina - opća nesposobnost.

Za pravi izračun iznosa mirovina nedostaju Vam: nadnevak rođenja, nadnevak umirovljenja, prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i omjer vojni i civilni dio mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Iv-an izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani Iv-an,

temeljem Vaših nepotpunih podataka jedino Vam se mogu izračunati minimalne braniteljske mirovine po ZOHB, Vas najmanje pripada minimalna braniteljska invalidska mirovina - opća nesposobnost.

Za pravi izračun iznosa mirovina nedostaju Vam: nadnevak rođenja, nadnevak umirovljenja, prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i omjer vojni i civilni dio mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Iv-an izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm 70.38 kB · 1 download

Poštovani, Prof zahvaljujem na odgovoru. Ne znam kako cu doci do trazenih podataka koji fale? Da li izracun daje iznos 528,69 ili 530,15 na tablici?

Unaprijed hvala. 

uređeno: od Iv-an
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani Iv-ane,

Vaša minimalna braniteljska invalidska mirovina - opća nesposobnost trenutno iznosi 530,15 EUR-a.

Poštovani, Prof hvala na pojašnjeju. Mozete li mi dati savjet kako i gdje mogu doci do podataka za pvb. Izostavljeni podatak datum rođenja 09.05.1972. i mijenja li gore navedni obracun. 
Lp. 

uređeno: od Iv-an
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani Iv-ane,

možda da a možda ne, trebaju se kompletirati svi podaci koji nedostaju. Prosječni vrijednosni bod  (pvb) za ukupni radni staž lako je dobiti ako imate pristup e-Građani.

Poštovani, Prof hvala na info. probat cu sa e-Građani. Da li je vojni pvb. ova tablica koju sam nasao u Prijedlogu zakona o pravima Hrv. Branitelja tablicu Vojnik: 93.830,24 pa vas pitam, da li je ovo podatak koji Ured MORH-a šalje Mirovinskom za izračun pvb.  ili se uzima pvb. moje civilne plaće ukoliko je povoljnija za mene?

prilazem screen tablice.

Postupak mi je nepoznat pa vas molim odgovor. 
Lp. 


 

154D755F-9F6A-41B7-887A-872B75CFC97E.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Iv-ane,

pvb za izračun vojnog dijela mirovine nisam ni tražio, taj izračun radi sama tablica.

Kad uđete na e-Građani otvorite stranicu HZMO i na njoj imate mogućnost informativnog izračuna mirovine. Zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta  i nakon par dana imate Vaš prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž. Sve ostale informacije bacite u more, ne trebaju Vam.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Iv-ane,

pvb za izračun vojnog dijela mirovine nisam ni tražio, taj izračun radi sama tablica.

Kad uđete na e-Građani otvorite stranicu HZMO i na njoj imate mogućnost informativnog izračuna mirovine. Zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta  i nakon par dana imate Vaš prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž. Sve ostale informacije bacite u more, ne trebaju Vam.

Poštovani, Prof iskreno vam zahvaljujem na odgovorima. Ispricavam se, ukoliko sam postavio neko nesuvislo pitanje. 
Lp. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof!

Moj suprug je od 16.02.2020. u prijevremenoj mirovini po ZOHBR, najniža mirovina te je penaliziran s osnova mirovine s 12% za 5 godina koji mu nedostaju do 65 godine. Zanima me slijedeće, naime kada je otišao u  mirovinu imao je 60.g.sa 16.02.i imao je punih 38 godina staža. Bio je u hrvatskoj vojsci i ima status hrv. branitelj u vojsci je bio vojnik i ima 105 borbenih dana. Sada je odradio 332 dana u sezonskim poslovima,drugi dohodak. Mirovinski  doprinosi plaćeni .Sve osim ove godine 2023. uredno prijavljeno u mirovinskom.Želi u 2025.g ponovno stoga podnijeti novi zahtjev za izračun starosne mirovine sa16.02.2025.Željeli bi izračun za koju mirovinu bi bilo dobro da podnese zahtjev, da li po ZOMO ili. ZHOBR.Nema pristup e građanima ali ja imam.Da li mogu tražiti izračun za njega

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, u mirovini sam od 2009. Hrvi i dragovoljac. Omjer 70:30 vojne. Po činu sam desetnik a primam po ustrojbenom mjestu narednika. Neki dan sam vadio potvrdu o ustrojbenom mjestu gdje mi piše da je ustrojbeno mjesto nar-čas.nam. Interesira me imam li pravo na izračun po višem ili nižem ustrojbenom mjestu što se tiče vojnog dijela mirovine?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , VitomirSt je napisao:

Poštovani, u mirovini sam od 2009. Hrvi i dragovoljac. Omjer 70:30 vojne. Po činu sam desetnik a primam po ustrojbenom mjestu narednika. Neki dan sam vadio potvrdu o ustrojbenom mjestu gdje mi piše da je ustrojbeno mjesto nar-čas.nam. Interesira me imam li pravo na izračun po višem ili nižem ustrojbenom mjestu što se tiče vojnog dijela mirovine?

Lp

ne.. to je sve ok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
prije 6 sati , Ivicakom23 je napisao:

Poštovani profesore. 

Molim vas info izračun minimalna braniteljske mirovine. 

Rođen 23.05.1958 sa 210 dana borbenog sektora. 

Zahtjev podnio 1.6.2023.

Još nemam konačno rješenje. 

Imam 31 godine staža, s bod mi je 0.5

Ivica 

Poštovani, kod Vas bi iznosi starosnih mirovina po sadašnjoj aktualnoj vrijednost mirovine (avm) trebali izgledati kao na slici a u isplatu ide za Vas najpovoljniji iznos.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 29. 03. 2024. u 11:31, Ivicakom23 je napisao:

Poštovani profesore. 

Molim vas info izračun minimalna braniteljske mirovine. 

Rođen 23.05.1958 sa 210 dana borbenog sektora. 

Zahtjev podnio 1.6.2023.

Još nemam konačno rješenje. 

Imam 31 godine staža, s bod mi je 0.5

Ivica 

Lijep pozdrav, evo čitam forum, odgovori su brzi, pa bih pitao jer me interesuje što je točno, jer vidim da ste podnijeli zahtjev za mirovinu sa točno navršenih 65 godina života, ali po zakonu o braniteljima imate pravo ranije na mirovinu onoliko dana koliko ste bili u borbenom sektoru, a to bi bilo 210 = 7 mjeseci. Jeste li tu izgubili mirovinu za tih 7 mjeseci što ste mogli ranije podnijeti zahtjev i o čemu se radi i zašto nemate konačno rješenje ili imate samo privremeno za sada. Baš me to interesuje, zahvaljujem na informaciji, lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Molio bi okvirno izračun mirovine trenutno sam u postupku za ostvarivanje iste. 1963 sam rođen,32g rad staža bez benificije,1240 dana borbeni sektor, ZNG i tri pune godine profesionalna brigada, 20%Rvi za stalno i 80% civilne ostale bolesti, čin vojni djelatni razvodnik. Zanima koliku mirovinu mogu očekivati, i kako tj tko dobiva onih 7centi (50 lipa) po danu tj hoću li imati na to pravo. Nemam status dragovoljca (po meni neopravdano) al to je za drugu temu. Hvala. Može odgovor tj izračun na moj mail. Još jednom hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Puma,

Vaše potencijalne braniteljske mirovine izgledaju kao na slici ako Vam je prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž manji od simuliranog. Vaše mirovine mogu biti i veće ako je Vaš stvarni pvb veći od simuliranog.

Profesionalnu ili opću nesposobnost određuje povjerenstvo HZMO a samim tim i iznos Vaše mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , prof je napisao:

Poštovani Puma,

Vaše potencijalne braniteljske mirovine izgledaju kao na slici ako Vam je prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž manji od simuliranog. Vaše mirovine mogu biti i veće ako je Vaš stvarni pvb veći od simuliranog.

Profesionalnu ili opću nesposobnost određuje povjerenstvo HZMO a samim tim i iznos Vaše mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Hvala na stvarno brzom odgovoru, imam još nekih nejasnoća gdje mogu naći ili vidjeti taj pvb koliki je kako doći do toga, onda me zanima gdje ili kako se obračunava onih 7centi po danu provedenih u RH. I zar nije polazni faktor za profesionalnu brigadu 1,85, (na tablici je 1,5)i mjenja li se šta na mirovini kad navršim 65 g. Života,. Još jednom hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Puma,

do pvb za ukupni radni staž se jednostavno dolazi preko pristupa na  e-Građani, gdje se na stranici HZMO zatraži informativni izračun mirovine bez uvjeta. Tako za par dana imate iznos Vašeg pvb za ukupni radni staž.

Želite li da Vam objašnjavam kako se obračunava 7 centi po danu borbenog sektora ili da Vam prikazujem iznos potencijalnih ZOHB minimalnih mirovina (minimalne braniteljske mirovine) na slici ?

Kad korisnik invalidske mirovine navrši 65. godina iznos mirovine ostaje isti, samo se nakon 65 godine zove starosna mirovina ???

 

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , CULUK je napisao:

Pvb   0.6783

Ukupno staza civilnog 27 god

Borbeni sektor 378 dana..i to valjda ide uduplo

Vojnik.

Moguća minimalna braniteljska ili invalidska

Poslani zahtjevi al cekamo

God rođenja 1974.g

Hvala

Poštovani,

pripada Vam jedna od minimalnih braniteljskih mirovina (ZOHB minimalna mirovina) a koja, ovisi o odluci povjerenstva HZMO.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 04. 2024. u 21:06, prof je napisao:

Poštovani Puma,

do pvb za ukupni radni staž se jednostavno dolazi preko pristupa na  e-Građani, gdje se na stranici HZMO zatraži informativni izračun mirovine bez uvjeta. Tako za par dana imate iznos Vašeg pvb za ukupni radni staž.

Želite li da Vam objašnjavam kako se obračunava 7 centi po danu borbenog sektora ili da Vam prikazujem iznos potencijalnih ZOHB minimalnih mirovina (minimalne braniteljske mirovine) na slici ?

Kad korisnik invalidske mirovine navrši 65. godina iznos mirovine ostaje isti, samo se nakon 65 godine zove starosna mirovina ???

 

Izracun mirovine.jpg

Puno hvala na strpljivosti, objašnjenju i izračunima, sad otprilike znam što me očekuje, probat ću još taj pvb doznat ako nebu preteško za mene pošto ovo niš ne razumijem, a Vama prof svaka čast na pomoći ne samo meni već svima nama, da hvala i svim drugima koji znaju nešto o tome i isto žele pomoći, javit ću se kad dobijem službeni izračun, pa ćemo prokomentirati jel sve ok. Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 04. 2024. u 22:26, Dioklecijan je napisao:

Lijep pozdrav, evo čitam forum, odgovori su brzi, pa bih pitao jer me interesuje što je točno, jer vidim da ste podnijeli zahtjev za mirovinu sa točno navršenih 65 godina života, ali po zakonu o braniteljima imate pravo ranije na mirovinu onoliko dana koliko ste bili u borbenom sektoru, a to bi bilo 210 = 7 mjeseci. Jeste li tu izgubili mirovinu za tih 7 mjeseci što ste mogli ranije podnijeti zahtjev i o čemu se radi i zašto nemate konačno rješenje ili imate samo privremeno za sada. Baš me to interesuje, zahvaljujem na informaciji, lp

 

Poštovani, 

Mogao sam ranije u mirovinu, ali sam čekao da završi godina 2022 pa sam onda u ožujku 2023 odlučio podnijeti Zahtjev za mirovinu, ali me službenik HZMO savjetovao da sačekam 2 mjeseca do punih 65 godina pa ću moći birati koja je mirovina povoljnija. 

Riješenje još nije stiglo na kućnu adresu, ali je napravljeno i danas sam baš dobio mirovinu po novom baš kako je profesor izračunso 

Ivica 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš sam to i pomislio da ste u radnom odnosu pa ste primali plaću, a do izračuna koji ste dobili ispunjenjem godina ste utvrdili koja je mirovina povoljnija, to mi je i prijatelj napravio rođ. 1957god., čak je radio do navršenih 66 godina. Ali u slučaju za nekoga tko nije u radnom odnosu a nema prihoda a bio je npr., dvije godine u borbenom sektoru može već sa 63 godine, tj koji mjesec prije podnijeti zahtjev za mirovinu - minimalnu braniteljsku jer će tako steći sredstva za život, neovisno o radnom stažu iz radnog odnosa, zahvaljujem na pojašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija