Jump to content

Otvaranje j.d.o.o.


parlaonica

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Naime muče me određena pravna pitanja na koje bih volio čuti odgovore od onih koji se u to razumiju.

Situacija je sljedeća:

Kolegica i ja smo se odlučili otvoriti firmu jer nam se pružila prilika da realiziramo jednu priču uz njenog muža kao investitora.

Od njega smo dobili cjelokupnu financijsku potporu te bi mu to kroz dobar poslovni plan ako Bog da vratili u što kraćem roku jer nismo definirali vremenski rok za isti.

Međutim, prije samog otvaranja smo se dotakli strukture vlasništva.

S obzirom da niti ja niti ona nismo najbolje upućeni htio bih vidjeti koja je opcija u tom slučaju po mene također povoljna.

Ostavljam stalni i dobro plaćeni posao i htio bih da se kod makar ovakvih stvari ne zeznem.

Dogovor je bio da ćemo zajedno raditi, truditi se i snositi sve podjednako, ali se pojavilo gore navedeno pitanje i prijedlog njenog muža je da bi ona imala 90 udjela vlasništva, a ja 10 što je po meni vrlo nezgodna pozicija ako se da pretpostaviti.

Razumijem da nisam financijski sudjelovao, da je nekako prirodno da bude tako kako je, ali moram znati što to znači za mene?

Da li to znači da ćemo se isto truditi, raditi ( iako ja već sad više toga radim od druge strane kao jer se osjećam dužnim ), a da će ona imati bolju plaću i uvjete?

Da li je po Vama možda bolje zatražiti da me postave na neku drugu funkciju? Ili da budem samo zaposlenik u cijeloj priči?

Navodno bi se nakon što investitoru vratimo i svedemo sve na 0 išlo na vlasništvo 50:50.

Nisam pametan da li prihvatiti takve uvjete? Jesam li u poziciji možda tražiti određeni iznos neto plaće ili koje su mi još opcije po Vama?

 

Hvala svima na pomoći!

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , parlaonica je napisao:

Pozdrav svima,

Naime muče me određena pravna pitanja na koje bih volio čuti odgovore od onih koji se u to razumiju.

Situacija je sljedeća:

Kolegica i ja smo se odlučili otvoriti firmu jer nam se pružila prilika da realiziramo jednu priču uz njenog muža kao investitora.

Od njega smo dobili cjelokupnu financijsku potporu te bi mu to kroz dobar poslovni plan ako Bog da vratili u što kraćem roku jer nismo definirali vremenski rok za isti.

Međutim, prije samog otvaranja smo se dotakli strukture vlasništva.

S obzirom da niti ja niti ona nismo najbolje upućeni htio bih vidjeti koja je opcija u tom slučaju po mene također povoljna.

Ostavljam stalni i dobro plaćeni posao i htio bih da se kod makar ovakvih stvari ne zeznem.

Dogovor je bio da ćemo zajedno raditi, truditi se i snositi sve podjednako, ali se pojavilo gore navedeno pitanje i prijedlog njenog muža je da bi ona imala 90 udjela vlasništva, a ja 10 što je po meni vrlo nezgodna pozicija ako se da pretpostaviti.

Razumijem da nisam financijski sudjelovao, da je nekako prirodno da bude tako kako je, ali moram znati što to znači za mene?

Da li to znači da ćemo se isto truditi, raditi ( iako ja već sad više toga radim od druge strane kao jer se osjećam dužnim ), a da će ona imati bolju plaću i uvjete?

Da li je po Vama možda bolje zatražiti da me postave na neku drugu funkciju? Ili da budem samo zaposlenik u cijeloj priči?

Navodno bi se nakon što investitoru vratimo i svedemo sve na 0 išlo na vlasništvo 50:50.

Nisam pametan da li prihvatiti takve uvjete? Jesam li u poziciji možda tražiti određeni iznos neto plaće ili koje su mi još opcije po Vama?

 

Hvala svima na pomoći!

 

Lp

Vi, ako budete prijavljeni u toj firmi, imatčete plaču, koju se dogovorite, a, na kraju poslovne godine , nakon oporezivanja vama pripada i 12 posto čiste dobiti,,naravno, ako iste bude bilo.
U vašu odluku šta da odaberete i koje uvjete da postavljate, ja osobno nebih ulazio, osim, da svako sebi traži bolju pozicuju i bolje uvjete, jer, to je prirodno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 12. 2023. u 20:58, parlaonica je napisao:

Pozdrav svima,

Naime muče me određena pravna pitanja na koje bih volio čuti odgovore od onih koji se u to razumiju.

Situacija je sljedeća:

Kolegica i ja smo se odlučili otvoriti firmu jer nam se pružila prilika da realiziramo jednu priču uz njenog muža kao investitora.

Od njega smo dobili cjelokupnu financijsku potporu te bi mu to kroz dobar poslovni plan ako Bog da vratili u što kraćem roku jer nismo definirali vremenski rok za isti.

Međutim, prije samog otvaranja smo se dotakli strukture vlasništva.

S obzirom da niti ja niti ona nismo najbolje upućeni htio bih vidjeti koja je opcija u tom slučaju po mene također povoljna.

Ostavljam stalni i dobro plaćeni posao i htio bih da se kod makar ovakvih stvari ne zeznem.

Dogovor je bio da ćemo zajedno raditi, truditi se i snositi sve podjednako, ali se pojavilo gore navedeno pitanje i prijedlog njenog muža je da bi ona imala 90 udjela vlasništva, a ja 10 što je po meni vrlo nezgodna pozicija ako se da pretpostaviti.

Razumijem da nisam financijski sudjelovao, da je nekako prirodno da bude tako kako je, ali moram znati što to znači za mene?

Da li to znači da ćemo se isto truditi, raditi ( iako ja već sad više toga radim od druge strane kao jer se osjećam dužnim ), a da će ona imati bolju plaću i uvjete?

Da li je po Vama možda bolje zatražiti da me postave na neku drugu funkciju? Ili da budem samo zaposlenik u cijeloj priči?

Navodno bi se nakon što investitoru vratimo i svedemo sve na 0 išlo na vlasništvo 50:50.

Nisam pametan da li prihvatiti takve uvjete? Jesam li u poziciji možda tražiti određeni iznos neto plaće ili koje su mi još opcije po Vama?

 

Hvala svima na pomoći!

 

Lp

Ne mora značiti da ćete imati manja primanja, već manji udio u vlasništvu, a samim time i manji udio u ostvarenoj dobiti kada se ona nakon oporezivanja isplati.

Kada se trgovačko društvo osnuje, ono ima vlasnike, članove uprave društva, ali ima i direktora, direktor ne mora biti čak ni nužno u vlasničkoj strukturi, već ga trgovačko društvo može odabrati samostalno.

Dakle, vlasnička struktura je jedno i isplata dobiti, a drugo je vaša plaća i materijalni uvjet kroz radni odnos unutar društva i vašu funkciju.

Omjer vlasništva 90-10 je popriličan. Morate sami procijeniti što vam je za činiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , frenki zg je napisao:

Vi, ako budete prijavljeni u toj firmi, imatčete plaču, koju se dogovorite, a, na kraju poslovne godine , nakon oporezivanja vama pripada i 12 posto čiste dobiti,,naravno, ako iste bude bilo.
U vašu odluku šta da odaberete i koje uvjete da postavljate, ja osobno nebih ulazio, osim, da svako sebi traži bolju pozicuju i bolje uvjete, jer, to je prirodno.

Sory - moja greška u pisanju 10% oporezovane doboti.
Standardno je da svakom suvlasniku pripada oporezovane dobiti koliko ima udjela u firmi, ako isto ugovorom nije drugačije regulirano ili ako osnivači odluče , dobit firme reinvestirati ili  novčano povečati temeljni kapital firme, što je sve , idividualno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 12. 2023. u 20:58, parlaonica je napisao:

Kolegica i ja smo se odlučili otvoriti firmu jer nam se pružila prilika da realiziramo jednu priču uz njenog muža kao investitora.

Prijateljski savjet, platite odvjetnika da vam napiše društveni ugovor. Posebnu pažnju posvetite dijelu oko istupanja iz zajedničkog pothvata jer s ovim omjerom to će biti nemoguće. Obično takve priče završe ružno, a nemaju plan izlaska iz poduzeća kad dođe do toga tako da za vaše dobro ogradite se odmah u startu.

Dana 09. 12. 2023. u 20:58, parlaonica je napisao:

Da li to znači da ćemo se isto truditi, raditi ( iako ja već sad više toga radim od druge strane kao jer se osjećam dužnim ), a da će ona imati bolju plaću i uvjete?

Plaća i benefiti se reguliraju ugovorom o radu. Ako bude imenovana direktoricom, može sebi odrediti šta joj srce hoće. Isto tako vrijedi za vas. Dobit se raspoređuje prema udjelima u temeljnom kapitalu. Tako da je opet u boljoj poziciji jer ima dovoljan broj odjela da može progurati odluku kakva njoj paše. Hoće isplatiti sve, hoće to ići u zadržanu dobit ovisi o njoj.

Dana 09. 12. 2023. u 20:58, parlaonica je napisao:

Da li je po Vama možda bolje zatražiti da me postave na neku drugu funkciju?

Ako želite imati uvid u poslovanje onda je najbolje da budete direktor ili barem prokurist. Ako vas ne zanima to, onda budite zaposlenik. 

U svakom slučaju nađite si odvjetnika za trgovačko pravo da vas savjetuje. Imat ¸10% vlasništva uz ostalih 40% koje vise u zraku jer to nigdje nije evidentirano nije ugodna pozicija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija