Jump to content

Dan žena


bex

Preporučene objave

Dana 08. 03. 2024. u 13:46, bex je napisao:

Danas povodom dana žena sve djelatnice dobile pravo da rade kraće, naravno to se ne odnosi na muškarce. Mobing, diskriminacija, nešto treće ili ništa od navedenog?

po mojem misljenju je to diskriminacija na temelju spola, osim ako muskarci rade krace na "dan muskaraca" ako on postoji.

uređeno: od weezz0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se što ću nastaviti priču o Islandu (isključivo iz potrebe za korekcijom svojih brzopletih navoda).

Islandske žene su se djelomično izborile za svoja prava na jednak tretman s muškarcima nakon prvog protestnog skupa iz 1975. godine na kojem je sudjelovalo „samo“ 90% islandskih žena, nakon kojeg je izglasan zakon s takvim pozitivnim rješenjima.  Zbog još uvijek prisutne nejednakasti u plaćama žena i muškaraca (pogotovo u tzv. "ženskim zanimanjima) i rastućeg rodnog nasilja organizirale su krajem 2023. godine protestni skup na kojem se okupilo oko 100.000 ljudi, i žena i muškaraca (od 380.000 stanovnika).

Njih kad nešto žulja znaju to i pokazati...

Mi (i ne samo mi)smo u našoj svakodnevnici u prilici promatrati kako naša društvena zajednica tone polako sve dublje u patrijarhanost budući da se vjetar pozitivnih promjena s Islanda ispuhao dok je dopuhao preko Atlantskog oceana do naših europskih meridijana i paralela - mi imamo neke zlokobnije situacije na našim trgovima...A od Islanda, kako trenutno stojimo, smo svjetlosnim godina udaljeni po mnogo čemu, pa i činjenici da se između ljudskih i ženskih prava ne može staviti ni znak približnosti, a kamoli znak jednakosti.

Tu ću stati, jer ako nastavim, past ću u iskušenje da se uobičajeno izgubim u opširnosti...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok i sama sam žena i svjesna da je većina tih žena vjerojatno otišla doma ranije spremat ručak i oprat kupaonu, ali to nije tema.

Uzmimo za primjer firmu koja zapošljava 20 ljudi, 10 inženjera građevina i 10 inženjerki građevine. Plaća određena pravilnikom, povećava se ovisno o poziciji, terenima, prekovremenima, olakšicama itd.

Ako samo žene na 8.3.  rade skraćeno, radi li se o diskriminaciji ili ne?

Je li onda firma dužna omogućiti i muškarcima da rade kraće 19.11.?

 

Molim samo odgovor na pitanje, bez prepucavanja na razini spola?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po principu ista prava za sve - jasno da je dužna ...😊

Samo što većina njih,  neće otići doma ranije spremat ručak i oprat kupaonu, nego negdje na tulum...kako su i cure trebale napraviti 😊, a ne otići s jednog posla na drugi.

Ako bi pri tom poveli i onih 10 inženjerki (zašto baš inženjerki, može i kolegica) , mislim da bi firma zažmirila na jedno oko.

To je samo vanjska manifestacija cijele priče, kojom se maskira bitniji problem:

Dana 09. 03. 2024. u 17:32, Borbena7 je napisao:

Isto kao i činjenica da su žene u prosjeku plaćene oko devet posto manje od muškaraca.

Ako je u toj , za primjer uzetoj firmi, osiguran dohodak i za inženjere i inženjerke prema pravilniku, u tom slučaju vrijedi ona da izuzetak potvrđuje pravilo... 

uređeno: od Antuntun56
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Roxette je napisao:

Ako samo žene na 8.3.  rade skraćeno, radi li se o diskriminaciji ili ne?

Je li onda firma dužna omogućiti i muškarcima da rade kraće 19.11.?

Nažalost nitko nije napisao odgovor (ili barem ja ne vidi isti) na pitanje radi li se tu o diskriminaciji ili nečem drugom. Spada li to uopće u radno pravo ili je to eto tako

Dana 09. 03. 2024. u 17:32, Borbena7 je napisao:

Isto kao i činjenica da su žene u prosjeku plaćene oko devet posto manje od muškaraca.

Činjenica da u mom poslu djelatnici/ce bez obzira na spol sa istom stručnom spremom, za isto radno mjesto i vrijeme ... imaju istu plaću 😉

U mojim očima prosjek ne prikazuje ništa ukoliko se izravno ne uspoređuju ista radna mjesta kod istog poslodavca, a takvu analizu nisam vidio.

Čisto primjera radi moja supruga VSS (ja sam VŠS), radi u školi i ima manju plaću nego ja. Tu nije stvar spola već drugih stvari...

prije 5 sati , Antuntun56 je napisao:

Samo što većina njih,  neće otići doma ranije spremat ručak i oprat kupaonu, nego negdje na tulum...kako su i cure trebale napraviti 😊, a ne otići s jednog posla na drugi.

Vjerojatno da, ali da ne bi bilo da bi one otišle radit "kućanske poslove", eto da sam bio u prilici otići s pola u 12 sati umjesto u 16 ja bi recimo otišao ranije po dijete u vrtić, skuhao ručak dok supruga dođe kući(jer eto i to muškarac može) 😘

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , bex je napisao:

Nažalost nitko nije napisao odgovor (ili barem ja ne vidi isti) na pitanje radi li se tu o diskriminaciji ili nečem drugom. Spada li to uopće u radno pravo ili je to eto tako

Sigurno je da taj običaj "proslave" svog dana ne spada u radno pravo ranijim odlaskom s posla, kao i činjenica da djelatnice iz mnogih/većine tvrtki u Hvatskoj nisu bile u toj prilici...

prije 3 sati , bex je napisao:

Činjenica da u mom poslu djelatnici/ce bez obzira na spol sa istom stručnom spremom, za isto radno mjesto i vrijeme ... imaju istu plaću 😉

U mojim očima prosjek ne prikazuje ništa ukoliko se izravno ne uspoređuju ista radna mjesta kod istog poslodavca, a takvu analizu nisam vidio.

Čisto primjera radi moja supruga VSS (ja sam VŠS), radi u školi i ima manju plaću nego ja. Tu nije stvar spola već drugih stvari...

Izabrali ste pogrešan primjer vaše supruge budući da radi u školstvu, djelatnosti u kojoj su pretežno zaposlene žene (svaka čast i muškarcima zaposlenim u toj „ženskom“ zanimanju), a radi se djelatnosti prevažnoj za našu zajednicu – što je važnije od odgoja naše djece koja će jednog biti temelj našeg društva, uključujući pritom oblikovanje općeljudskih mjerila vrijednosti u životu promocije stava da smo svi ISTI - i u pogledu odnosa među spolovima i odnosa većine prema manjinama i međusobne tolerancije,  da dalje ne nabrajam ove vrlo jednostavne životne postulate – teško ostvarive iz primjera naše patrijarhalne i ksenofobične sredine. Da li je u redu da ona ima manju plaću za svoj trud, da ne kažem društvenu odgovornost?

Statistika i prosjek su dobar pokazatelj odnosa u društvu, a navedeni primjer vaše supruge ide u prilog tezi o prosječnom osobnom dohotku žena - što je to nego primjer diskriminacije iz vašeg pitanja – i po spolu i po djelatnosti...gledajući pretežno većinu, a ne analizu u okviru  pojedine firme.

prije 3 sati , bex je napisao:

Vjerojatno da, ali da ne bi bilo da bi one otišle radit "kućanske poslove", eto da sam bio u prilici otići s pola u 12 sati umjesto u 16 ja bi recimo otišao ranije po dijete u vrtić, skuhao ručak dok supruga dođe kući(jer eto i to muškarac može) 😘

Priznajem, ima vas sve više emancipiranih muškaraca, sretna sam da je i moj sin među vama (ni njemu nije teško otići po djecu u vrtić ili skuhati ručak za obitelj i još štošta), ali što nam to vrijedi kad se moramo boriti ne za demokratski napredak nego protiv nazadovanja u međuljudskim odnosima =odnosa među spolovima – primjerice svakomjesečnih masovnih okupljanja na našim trgovima sa isključivim zahtjevima okupljenih i nedovoljna briga za zaštitu ženskih života.

 

I za kraj

 

Koliko puta ste u svakodnevnom životu upotrijebili sintagmu „ni med cvetjem ni pravice“ - iz Krležinih Balada Petrice Kerempuha? I u kojim prilikama?

Meni je često bila u primjeni kao uzrečica kod spominjanja bilo kakve nepravde - u mojoj bivšoj firmi je načelno bio isto vrednovan i muški i ženski posao, ali  kroz sistematizaciju radnih mjesta nije postignuto to načelo primjenom diskriminacije po političko rođačkoj liniji (uvijek je u pitanju neki oblik diskriminacije).🙃

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija