Jump to content

Otkaz ugovora o najmu stana


Crash123

Preporučene objave

Poštovanje, 

potpisala sam ugovor sa stanodavkinjom na 6 mjeseci (prvi je bio na 6 mjeseci pa ponovno 6, i sada novi na 6), dakle do sada sam zivjela godinu dana tamo i imala sam prijavljeno boraviste, za daljnje boraviste stanodavkinja je rekla da nema potrebe vise produzivati, niti se javila kasnije u vezi toga... U međuvremenu sam saznala da su se odvijale neke ilegalne radnje u tom stanu što ja, naravno, ne mogu nikako dokazati jer se to odvijalo prije nego što sam živjela tu, dakle stvar je u tome da vjerujem curi preko puta mene. Suočila sam stanodavkinju s time što sam čula te je njen odgovor bio "prošla stanarka je bila super cura, izbacila sam ju jer je lupala vratima pa je smetala drugima", što je apsolutno nerealno. Također sam zbog te iste bivše stanarke bila nekoliko mjeseci bez jednog unutarnjeg prozora jer ga je razbila kad joj stanodavkinja nije htjela vratiti polog, a stanodavkinja tvrdi da je razbijen tako što je stanarka držala cvijeće na prozoru. 

Nakon svega toga što sam saznala ja više ne želim živjeti u tom stanu, platila sam joj prvi mjesec od potpisivanja ugovora te smo se našle da vidi stan da je u najboljem redu i da potpiše kad složim otkaz ugovora, rekla je potpisat će, da joj dostavim na adresu gdje živi (prijavljena je na istu adresu stana, makar ne živi tu niti postoji soba za nju pošto ih je sve iznajmila te dolazi u stan samo jednom mjesečno). Ugovor sam detaljno iščitala i u njemu je definirano da se otkazni rok daje neposredno, dakle to što mi kaže da joj pošaljem nema smisla. Nakon toga se ne javlja na pozive. 

Također, može li ona mene kamatariti još 5 mjeseci koliko bi ugovor trebao trajati ukoliko sam ju zvala, slala poruke, poslat ću također i poštom otkaz u slučaju da preuzme? Što uopće mogu učiniti ako se ona meni ne javlja? 

I mogu li potraživati polog? Shvaćam da bi on trebao pokriti otkazni rok od 30 dana, no stanodavkinja se meni uopće ne javlja, a otkaz je trebao krenuti još prije 3 tjedna, a ja čekam jer mi ništa drugo ne preostaje. 

Stanodavkinja nije predala ni opomenu, a nisam platila novu najamninu pošto ni ne živim više tamo, isteklo mi je boravište i ne želi ga produžiti čim se izmotava da ne treba, da mi nitko ne može ništa ako nisam prijavljena itd. Sada sam kod svojih roditelja kod kojih oduvijek imam prijavljeno prebivalište te me zanima moram li po zakonu prijaviti i boravište na adresu mojih roditelja ako već imam prebivalište ovdje?

Šaljem također ugovor s cenzuriranim podacima, ovjeren kod javnog bilježnika, jer nisam sigurna što mogu dalje učiniti, a nemam toliko znanja da mogu profesionalno iščitati čitav. 

Hvala Vam puno i ugodan ostatak dana, 

LpIMG_20240411_142440_edit_42972763700213.thumb.jpg.7da8415b842f19aadfda96b9995fabe8.jpg

IMG_20240411_142501.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Suočila sam stanodavkinju s time što sam čula

Ovo nije opravdani razlog za otkaz najma.

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Također sam zbog te iste bivše stanarke bila nekoliko mjeseci bez jednog unutarnjeg prozora

Krivnja za Vas je na strani najmodavca, a ne bivšeg najmoprimca.

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Nakon svega toga što sam saznala ja više ne želim živjeti u tom stanu, platila sam joj prvi mjesec od potpisivanja ugovora te smo se našle da vidi stan da je u najboljem redu i da potpiše kad složim otkaz ugovora, rekla je potpisat će

Jeste li joj vratili ključ od stana?

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

prijavljena je na istu adresu stana, makar ne živi tu niti postoji soba za nju pošto ih je sve iznajmila te dolazi u stan samo jednom mjesečno

Trebali ste joj na tu adresu poslati otkaz ugovora putem pošte i to preporučeno i sa povratnicom.

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Ugovor sam detaljno iščitala i u njemu je definirano da se otkazni rok daje neposredno, dakle to što mi kaže da joj pošaljem nema smisla

To ste propustili tj. niste joj ga uručili kada je bila došla napraviti uvid.

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Također, može li ona mene kamatariti još 5 mjeseci koliko bi ugovor trebao trajati ukoliko sam ju zvala, slala poruke, poslat ću također i poštom otkaz u slučaju da preuzme? Što uopće mogu učiniti ako se ona meni ne javlja?

Pošaljite odmah poštom kako sam naprijed navela. Je li ugovor samo ovjeren kod jb ili je i solemniziran?

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

I mogu li potraživati polog?

Ne.

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Stanodavkinja nije predala ni opomenu

Kad ste trebali platiti najam?

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

nisam platila novu najamninu pošto ni ne živim više tamo

Nije bitno, ako još uvijek imate ključ od nekretnine?

prije 19 sati , Crash123 je napisao:

Sada sam kod svojih roditelja kod kojih oduvijek imam prijavljeno prebivalište te me zanima moram li po zakonu prijaviti i boravište na adresu mojih roditelja ako već imam prebivalište ovdje?

Ne, a niti bi takva prijava bila moguća pri MUP-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ovo nije opravdani razlog za otkaz najma.

Tako je, znam, zato i ne mislim to staviti pod razlog otkaza jer de facto nema veze jer nije dokazivo, razlog otkaza planirala sam da bude nedovoljno sredstava za platiti stanarinu te sam svakako nezaposlena, uz to i studentica privatnog fakulteta koji također plaćam godišnje. 

 

Obično sam plaćala 13. u mjesecu pošto od tada ugovor počinje teći, tad je prvi ugovor potpisan, no stanodavkinja je inzistirala da se početkom mjeseca plaća, dakle zadnja stanarina koju sam platila traje do 13.04., dakle sutra. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Krivnja za Vas je na strani najmodavca, a ne bivšeg najmoprimca.

Također ne mogu ništa, makar ona i prizna to, krivi mene da što sam joj izlazila u susret, odgađala je dugo vremena, a ja sam joj izlazila u susret jer je starija gospođa koja uvijek ili ide u toplice ili je bolesna ili ne može doći, nije u stanju itd.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Jeste li joj vratili ključ od stana?

Planiram to učiniti danas isto sa povratnicom, pošto nisam sigurna ako ostavim u stanu hoće li se izgubiti ili će reći da joj nisam predala. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Trebali ste joj na tu adresu poslati otkaz ugovora putem pošte i to preporučeno i sa povratnicom.

To ću isto učiniti danas, sastavila sam sljedeće (u privitku je sporazumni ugovor) :

Screenshot_20240412_114346.thumb.jpg.d9c7e9977febee2db6ff460158ddd854.jpg

 

 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

To ste propustili tj. niste joj ga uručili kada je bila došla napraviti uvid.

Da, nisam tada bila sastavila jer sam mislila da ćemo moći riješiti normalnim putem kao što smo sve dosada kao i za prozor te npr. to što sam izlazila u susret s tim da se veš mašina pokvarila te sam sama morala popraviti, odnosno obiteljski prijatelj, jer što god bih njoj rekla bi odgovorila "budem, budem sutra, prekosutra, idući tjedan" itd., tako da sam odustala da ona išta od toga riješi i većinu sam sama rješavala, pa sam mislila da će biti dovoljno poštena da ona meni ovaj put izađe u susret što se tiče otkaza, a ne da se moramo loviti. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Pošaljite odmah poštom kako sam naprijed navela. Je li ugovor samo ovjeren kod jb ili je i solemniziran?

Nisam sigurna kako mogu provjeriti to, znači li Vam ovo išta? (u privitku su zadnje stranice ovjere kod jb) 

 

 

 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ne.

Sve okej, bitno mi je samo da me ne može kamatariti kasnije da joj nisam platila budućih 5 mjeseci koliko ugovor traje. 

Također osim što nije prijavljeno boravište, unijela sam svoj frižider, za što je ona znala pošto je njezin bio pun leda i nije bio uporabljiv sve dok se ne odmrzne, a nije ga odmrznula par mjeseci. Stanodavkinja je znala da sam unijela te da sam neke stvari premjestila, radne stolove i stolice, nekoliko puta je bila u stanu i nije se nikad žalila, također je bila i neka gospođa koja je slikala prostor iz nekih meni nepoznatih razloga, stanodavkinja je opisala to kao "to se mora da se vide uvjeti da su okej", što je napravila i u svim ostalim sobama. Kasnije mi se stanodavkinja žalila da je to protiv ugovora, makar je ona znala svo vrijeme te je ulazila u stan svaki mjesec. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Kad ste trebali platiti najam?

Po novom ugovoru piše početkom mjeseca, makar ugovor počinje teći s 13.04., a potpisan je 04.03. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Nije bitno, ako još uvijek imate ključ od nekretnine?

Imam, nije ih htjela uzeti tada pa su ostali kod mene, pored svih ostalih obaveza te praksa u bolnici nisam stigla dosada rješiti to, no svakako nisam ni znala na koji način rješiti pošto se ne javlja, raspitivanjem sam shvatila da je najbolje poslati otkaz poštom s povratnicom, makar ugovor nalaže da je neposredno. 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ne, a niti bi takva prijava bila moguća pri MUP-u.

U redu, nisam htjela biti u prekršaju, u svakom slučaju trenutno boravište mi je adresa prebivališta pošto je stanodavkinja odgađala prijavu boravišta te je na kraju rekla "ma to ti i ne treba, neće se ništa dogoditi".

 

Razmišljala sam da ju nazovem i snimim razgovor, ako se javi da joj odmah na početku razgovora kažem da se poziv snima te ako je voljna odgovoriti na pitanja kad se možemo naći za otkaz, ali šanse da se javi su jako male pošto sam pokušala već dva puta, eventualno s drugog broja. Otkaz ugovora ću poslati danas na adresu na koju je prijavljena, s povratnicom, zajedno s ključevima. 

IMG_20240412_115031.jpg

IMG_20240412_115200.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad sam shvatila da zapravo ovo više nije sporazumni otkaz, pa sam prepravila u sljedeće:

 

obavijest o raskidu otkaza ugovora o najmu

 

Obavještavam Najmodavca da raskidam ugovor koji su XY, adresa, OIB kao najmodavac (dalje u tekstu: Najmodavac) i XY, adresa, OIB kao najmoprimac (dalje u tekstu: Najmoprimac) zaključili dana 14.03.2024. Ugovor o najmu stana koji se nalazi na XY adresa, a koji je ovjeren od strane javnog bilježnika XY pod poslovnim brojem XY. 

 

zbog nedovoljno sredstava Najmoprimca te obiteljske situacije.

 

U Zagrebu, dana 04.04.2024.

 

Najmoprimac: __________

Laura Horvat

 

Nisam sigurna smijem li napisati datum usmenog dogovora kad smo 04.04. dogovorile da se raskida, ili striktno mora današnji, pretpostavljam da mora biti današnji te će i to biti prepravljeno prije nego se pošalje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, nema sporazuma već ga Vi raskidate iz osobnih razloga. I niste dužni objašnjavati koji su to Vaši osobni razlozi.

Datum je današnji tj. datum kad ga vlastoručno potpisujete i šaljete.

Datum uručenja je datum kada nastupaju pravne posljedice raskida, ako ga ne primi, onda je to datum kad ste ga predali pošti. Zato danas idite do pošte.

Zatim još navedite da se polog ima smatrati naknadom za zadnju stanarinu i da nikakvih drugih potraživanja nema, a što je i utvrđeno prilikom njenog uvida koji je bio datuma kad je već bio. 

I to bi bilo to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija