Jump to content

Kako funkcionira samoobrana u Hrvatskoj?


PainaSanna03

Preporučene objave

Evo bas me zanima, imam 20 godina i cesto se sama vracam navecer iz izlazaka, zanima me kako funkcionira samoobrana, smijem li imati pepper spray ili taser ili ne? Vidila sam dosta prica o prekoracenju nuzne obrane pa ni sama ne znam vise sto taj zakon radi, ako mene neko ide silovat ne daj boze a nema oruzje znaci li to da ja ne smijem koristiti pepper spray ili soker vec moram ili rukama se izvuc ili istrpit to?

Zanima me da znam vrijedi li uzimat pepper spray ili taser ili ne.

@drot13 @Borbena7 

uređeno: od PainaSanna03
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 04. 2024. u 8:19, PainaSanna03 je napisao:

A sto je sa onim proporcionalna sila? Kako to funkcionira?

Kao što je drot gore pisao, sa sprejem nemaš brige.

A s ovime što navodiš kao proporcionalna sila, kada je suzavac u pitanju ne zamaraj se time. (Naravno, koristi ga odgovorno, odnosno zaista u slučaju neke opasnosti).

Ako ga koristiš za samoobranu, a budući da  poslijedica po zdravlje nema kao što ti je i cijenjeni Drot pisao, tada u pravnom smislu problema neće biti.

 

Inače, sa suzavcem ti je zaštita zagarantirana u 99% situacija.

Također, suzavac je lako nabaviti, a s obzirom na tvoju dob i ovo što si gore navela to bi ti bila pametna investicija.

Kod elektrošokera je pak stvar malo drugačija s obzirom na njegovo djelovanje pa tu onda moraš voditi računa o nekim stvarima prilikom uporabe istog.

Hoćeš li upotrijebiti šoker na način da samo uplašiš napadača ili ćeš ga upotrijebiti na način da napadač bude nesposoban ustati se? Ne dao bog da ima problema sa srcem a ti u tom djelu upotrijebiš šoker, možda ima pacemaker ili nešto slično.

Hoćeš li u opasnoj situaciji racionalno sagledati što je oko tebe da napadač ne bi pao i udario glavom?

Hoćeš li ispravno držati šoker na način da ti je vezica sa sigurnosnom iglom oko ruke kako bi se elektrošoker deaktivirao ako ga napadač želi upotrijebiti protiv tebe?

Hoćeš li biti dovoljno pribrana da sebe ne "udariš" elektrošokerom?

Sa pravne strane, ti kao punoljetna osoba možeš imati elektrošoker, ali on nosi i veću odgovornost. 

 

uređeno: od Slyder
Nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija