Jump to content

F.62.0 ili F.43.1


Novak44

Preporučene objave

Pozdrav, trenutno sam na hospitalizaciji prije predavanja za mirovinu. RVI imam za stalno. Sa šifrom PTSP uz promjenu osobnosti. Doktori će mi izaći u susret ali ni sami ne znaju što da pišu dali prva dijagnoza F.62.0 a druga PTSP. Znam da F.62.0 isključuje F.43.1

Ako može savjet bio bih zahvalan 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani F62.0 ne isključuje F43..1. koje jesu povezane ali su i različite. Po meni kakva je trenutna situacija s pravilnikom o zdravstvenim pregledima vozača ako je trajni poremećaj koji se i tamo navodi i ako ne želite ostati bez vozačke dozvole bolje da vam samo piše F43.1. mada je i tu situacija upitna zbog trošenja terapije koju vam obiteljski liječnik prepisuje po preporuci specijalista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani F62.0 ne isključuje F43..1.

vrlo često se prije (a možda i sad ) pišu obje dg...izašli su radovi iz psihijatrijskih krugova šta je pravilno.

citat

"Primjer "prijelaska" jedne dijagnostičke kategorije u drugu kao prirodni tijek nije čest u
psihijatriji, i jedva ima nekoliko primjera pa je vjerojatno i zbog toga u kliničkoj praksi "prijelaz"
PTSP-a u trajne promjene ličnosti nakon katastrofalnog doživljaja teško prihvatljiv. Vrlo često u
rutinskoj kliničkoj praksi se nalazi na istom dokumentu i u isto vrijeme navedeno obje dijagnoze,i F43.1 i F62.0, što dakle prema izričitoj preporuci nije moguće."

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

ako je trajni poremećaj koji se i tamo navodi i ako ne želite ostati bez vozačke dozvole bolje da vam samo piše F43.1.

same dg nisu prepreka za vozačku.....prepreka je stanje bolesnika i lijekovi koje troše ili kako ih podnosi i može netko biti nesposoban sa f.43.1,a drugi sa f62.0 sposoban..........

prije 7 sati , Novak44 je napisao:

Sa šifrom PTSP uz promjenu osobnosti. Doktori će mi izaći u susret ali ni sami ne znaju što da pišu dali prva dijagnoza F.62.0 a druga PTSP

a i sam Novak navodi da ima obje ,pa je to već gotova priča oko izbora koju će....

uglavnom ako ima dg f62.0 ,ona se piše kao glavna bolest

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PRAVILNIK

O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE

EVIDENTIRANJE PROMJENE ZDRAVSTVENOG STANJA

Članak 24.

(1) Ako liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača ili izabrani liječnik utvrdi da vozač boluje od bolesti radi koje više nije sposoban sigurno upravljati vozilom, na razdoblje dulje od 6 mjeseci, obvezan je odmah po saznanju o tim promjenama, uz upozorenje vozaču, obavijestiti policijsku upravu ili postaju (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) prema mjestu prebivališta, boravišta, uobičajenog prebivališta, školovanja, odnosno privremenog ili stalnog boravka vozača.

(2) Ako liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača ili izabrani liječnik utvrdi da vozač boluje od bolesti radi koje više nije sposoban sigurno upravljati vozilom, privremeno, a najduže na 6 mjeseci, dužan je o tome upozoriti vozača, a dano upozorenje evidentirati u medicinskoj dokumentaciji.

(3) Evidencija u medicinskoj dokumentaciji mora obvezno sadržavati vrstu izrečene mjere kao i njeno trajanje.

(4) Upozorenje vozaču i obavijest policijskoj upravi ili postaji iz stavka 1. ovoga članka evidentira se i dostavlja putem Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske, odnosno na obrascu Izvješća o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vozača (u daljnjem tekstu: Obrazac) koji se nalazi u Prilogu V. koji je otisnut uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio.

(5) Vozač kojemu je izrečeno i evidentirano upozorenje iz stavka 2. ovog članka neće se po završetku privremene nesposobnosti ponovno upućivati na pregled...

 

 

PRILOG III.

MINIMALNI STANDARDI ZDRAVSTVENE I PSIHIČKE SPOSOBNOSTI ZA UPRAVLJANJE MOTORNIM VOZILIMA

7. PSIHIČKI POREMEĆAJI I POREMEĆAJI U PONAŠANJU

Vozaču prve i druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom ako nema duševni poremećaj (urođen ili stečen kao posljedicu bolesti, ozljede ili neurokirurških operacija), mentalnu retardaciju, poremećaje ponašanja uzrokovan starenjem, poremećaj osobnosti koji dovodi do pogoršanja sposobnosti rasuđivanja i ponašanja.

Ako kod vozača postoje patološka stanja iz prethodnog stavka zdravstvenu sposobnost za upravljanje vozilom utvrđuje specijalist medicine rada/medicine rada i sporta ili izabrani liječnik na temelju ciljanog mišljenja specijaliste koji liječi vozača. Ciljano mišljenje se izdaje nakon ciljanog pregleda kod specijaliste koji mora sadržavati procjenu psihičkog statusa, progresije bolesti ili poremećaja i rizika ponavljanja bolesti i prognozu bolesti.

Zagreb, 23. travnja 2024.

- obiteljski liječnik prema dijagnozi i terapiji koji su u prilogu pravilnika od 01.05.2024. mora upisati ili ne upisati napomenu u sustav kao i daljnju obavijest koje se spominju u pravilniku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Skywalker007 je napisao:

poremećaj osobnosti koji dovodi do pogoršanja sposobnosti rasuđivanja i ponašanja.

poremećaji osobnosti su širok pojam...kao što vidiš i ovdje se to spominje ako dovodi do sposobnosti rasuđivanja itd....

međutim ,pravilnik je na snazi i tu će sad biti svega i svačega...

bilo je i prije par godina slanja branitelja od strane pojednih doktora na izvanredni liječnički koji boluju od ptsp-a ,međutim to je zaustavljeno,ali oni koji su poslani tko zna kako su prošli...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakakvih primjera ima,kolegu obiteljska dr poslala na izvanredni pregled jer nije htjela pisat mu recepte(niti jedan nit za tlak kao i ostale) jednostavno, kad je shvatila da je otišao od nje, ga prijavila mupu. S njezine strane ucjena al eto otišao i dobio na 3 godine. Iako je već po datumu premješten kod drugog dr stara kokoš koja bere glavarinu  se pokušala osvetit i zna da je branitelj i uredan bez alkohola i slično. Al očito da će bit mogućih problema kod svakakvih bolovanja, a možda na taj način žele smanjit stopu bolovanja a i nas branitelje dodatno opteretit pa svakih godinu il dvije plaćaj liječnički. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , yaris1990 je napisao:

a možda na taj način žele smanjit stopu bolovanja a i nas branitelje dodatno opteretit pa svakih godinu il dvije plaćaj liječnički. 

onako na prvu ,svatko bi rekao šta je tu loše ako doktori prijavljuju ili "zabranjuju" vožnju autom jer šta ima bolestan čovjek voziti i druge ugroziti.....e onda kad uzmemo u obzir ljudsku narav,sposobnost doktora ili se jednostavno boji kazni pa pretjeruje u provođenju tog zakona ,a pogotovo kad uzmemo u obzir da ce iz straha od gubitka vozačke se ljudi manje liječiti ili uopče neće kazati doktoru bolest ,tada dođemo do toga da cemo opet imati bolesne koji su još gori jer se ne liječe.....

što se tiče branitelja koji troše lijekove....ti ljudi voze već godinama ...i tko sad brani doktoru da vas prijavi da koristite jedan lijek koji je na popisu ..pošalju vas  na liječnički ,teško ćete više dobiti "trajno" i onda svakih par godina na liječnički o svom trošku

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam treba terapija, a bojite se gubitka vozačke , odnosno da će Vas liječnik opće prakse prijaviti policiji, otiđite kod privatnog specijaluste koji će vam na privatni recept, prepusati terapiju.  

Za to neće znati nitko, pa ni vas liječnik opće prakse ni policija.

Jedino ćete morati platiti pregled, jer kod privatnika ne vrijedi zdravstvena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kompa je napisao:

Ako vam treba terapija, a bojite se gubitka vozačke , odnosno da će Vas liječnik opće prakse prijaviti policiji, otiđite kod privatnog specijaluste koji će vam na privatni recept, prepusati terapiju. 

mislim da sad i privatni specijalisti moraju prijaviti

prije 1 sat, Novak44 je napisao:

Zanima me što je jače na komisiju za invalidsku mirovinu 

f62.0 iako zavisi i o sadržaju nalaza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za vještačenje radi invalidske kumulirane mirovine ako imaš 20% HRVI za stalno kod vještaka je praksa da ti odrede 20 % za dio sudjelovanja u obrani suvereniteta RH a 80 % izvan toga. Ako imaš 30 % HRVI onda je 30-70 itd... Dosta mojih prijatelja u zadnjih godinu dana tako dobilo bez obzira na dijagnoze jer su nekima pisali obje nekima samo jednu tako da mislim da dijagnoza nema neku težinu nego postotak trajnog invaliditeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 46 minuta, Skywalker007 je napisao:

Za vještačenje radi invalidske kumulirane mirovine ako imaš 20% HRVI za stalno kod vještaka je praksa da ti odrede 20 % za dio sudjelovanja u obrani suvereniteta RH a 80 % izvan toga. Ako imaš 30 % HRVI onda je 30-70 itd... Dosta mojih prijatelja u zadnjih godinu dana tako dobilo bez obzira na dijagnoze jer su nekima pisali obje nekima samo jednu tako da mislim da dijagnoza nema neku težinu nego postotak trajnog invaliditeta.

Slažem se s kolegom skywalker007,dobili su naputak da tako vjestace omjere,bez obzira što vještaci na ZOSI napišu oni pobijaju i vraćaju nazad na zosi i onda bez da znate oni se slože sa revizijom MHB i napišu kako hoće pa se žali tuži itd 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Novak44 je napisao:

Hvala na odgovorima  ali me nije zanimalo oduzimanje vozačke dozvole. Zanima me što je jače na komisiju za invalidsku mirovinu 

Ovako ni jedna  dijagnoza ne isključuje drugu jedino ako se radi o pogrešnoj procjeni psihijatra ili drugog specijaliste medicine. Ako ste imali f 43,1 ona je i dalje važeča a f 62 se može uzeti kao pogoršanje. Nebi trebali polemizirati koju če vam dijagnozu pisati več treba navesti obe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

mislim da sad i privatni specijalisti moraju prijaviti

f62.0 iako zavisi i o sadržaju nalaza

Odeš jedan mjesec kod jednoga , drugi mjesec kod drugoga .

 

Mora se prijaviti ako ima kontinuitet u uzimanju terapije , ako.je to samo jednom , onda ne mora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija