Jump to content

Dječja prava


svjedok

Preporučene objave

S obzirom da je Hrvatska potpisnica Konvencije o pravima djeteta, te je donesen Nacionalni plan i program odgoja za ljudska prava, ja sam kao odgojiteljica u jednom vrtiću započela rad na projektu upoznavanja djece s njihovim pravima u skladu s konvencijom koja na to i obvezuje. Međutim, osim podrške pedagoga našla sam se silno prozivana od ostalih kolegica kao i ravnateljice da je to što radim neprimjereno, da djeci nije dobro govoriti da imaju neka svoja prava jer su generacije sve gore i gore upravo jer se djeci daje previše prava, zašto to uopće nazivati pravima i sl. Moj rad je postao tema zlonamjernih razgovora kolegica, a s kolegicom s kojom sam radila u skupini sam došla u konflikt jer nisam željela odustati od teme i suradnje s pedagogom, te je bilo i puno buke i neprihvtljivih izjava od strane te kolegice te sam se našla u gotovo neprijateljskom okružju. Potpuno mi je neshvatljivo takovo ponašanje kolektiva i nisam sigurna da li se ovakav slučaj trebao prijaviti dječjoj pravobraniteljici. Svako moje izražavanje stava o tome u ustanovi mi donosi loše bodove.Ima li netko savjet za mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz sociologije vama je vjerojatno poznato načelo da pojedinac u grupi može opstati samo onda ako prihvati osnovne stavove te interesne grupe. Svako istupanje i nametanje svojeg stava nije moguće ako se grupa ili istaknuti članovi protive. A to je očito vaš slučaj. Ne preostaje vam drugo nego svoje pozitivne stavove o njihovim pravima prezentirate grupi djece koja vam je povjerena. Vrijeme će zasigurno donijeti saznanja i drugih da je potrebno znanje djece o njihovim ljudskim i zakonskim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Odgajateljice ! Sretna su djeca koju Vi odgajate i trebali bi biti uzor ostalim odgajateljicama.

Zastrašujuća je spoznaja o politički podobnoj ravnateljici i njezinim ulizicama .

Tko je rođen zemljom da puže ne može nikad dići se k nebu..

Dječja pravobraniteljica je pravi izbor jer djeluje neovisno i samostalno, držeći se načela pravičnosti i morala, nitko joj ne smije davati upute i naloge u njezinom radu, a ona i njeni zamjenici ne smiju pripadati niti jednoj političkoj stranci niti sudjelovati u političkim aktivnostima.

Između ostalog prati usklađenost zakona i drugih propisa u Republici Hrvatskoj koji se odnose na zaštitu prava i interesa djece s odredbama Ustava Republike Hrvatske, Konvencije o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumenta koji se odnose na zaštitu prava i interesa djece; izvršavanje obveza Republike Hrvatske koje proizlaze iz Konvencije o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumenata; primjenu svih propisa koji se odnose na zaštitu prava i interesa djece; prati povrede pojedinačnih prava djece i proučava opće pojave i načine povreda prava i interesa djece;

Ovlaštena je upozoravati, predlagati i davati preporuke. Tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i pravne osobe, obavezni su surađivati s pravobraniteljicom za djecu i na njezin zahtjev podnositi izvješća i odgovarati na upite te odmah, a najkasnije u roku od 15 dana izvijestiti pravobraniteljicu za djecu o poduzetom u povodu njegovog upozorenja, prijedloga ili preporuke. Ukoliko tijela i pravne osobe ne postupe u propisanom roku prema njegovom traženju, pravobraniteljica za djecu će o tome obavijestiti tijelo koje obavlja nadzor nad njihovim radom. Ako tijelo koje obavlja nadzor ne izvijesti o utvrđenim činjenicama i poduzetim mjerama, pravobraniteljica će o tome obavijestiti Vladu Republike Hrvatske;

Adresa:

Andrije Hebranga 4/1

10000 Zagreb

 

Telefon:

01/ 4929 669, 01/4921 278

Fax.:

01/4921 277

E-mail:

info@dijete.hr

 

Želim Vam odlično zdravllje i neka se vaša kap pretvori u slap !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjete koje ste dobili od mojih predhodnika uistinu su vrijedni pažnje, ali samo u sredini koja je društveno, pravno i moralno osvješćena. Djećja pravobraniteljica neće ništa moći napraviti jer vaša riječ protiv svih ostalin ne vrijedi ništa, ostati ćete usamljeni i vjerovatno morati pod stalnim pritiskom i napustiti tu sredinu. I niste ništa postigli. Zato razumno i oprezno, lako je davati savjete, ali stvarni život nešto je sasvim drugo, a budimo iskreni ni naši sindikati nisu bog zna što pitanje je koliko oni uopće mogu pomoći. Odvagnite sve solucije i tek onda krenite u akciju ili poslušajte moj savjet u postu prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok sve 5, sa svime se slažem ALI-uvijek postoji taj ali, pa vas lijepo molim za komentar slijedečeg slučaja iz stvarnog života-dakle, klinac u 7 razredu oš. počinje potkradati vlastite roditelje-1. reakcija roditelja-zar sam lud?pa brojao sam i bilo je 200, 300 kn više. nakon nekog vremena roditeljui skuže o čemu je riječ i mirno porazgovaraju s klincem, kazne ga neizlascima.

8 razred mali završava na popravnom, uspije proć, upisuje 1. srednje iz kojeg se ispisuje mjesec dana prije kraja šk. godine zbog 6 kolaca i neopravdanih, druge godine upisuje u novu školu-plugodište-opet 5 kolaca, neodlasci na praksu. kroz cijeli ovaj period potkrada starce na već opisani način i biva kažnjen-klasičnim metodama- neizlasci, uskraćivanje đeparca, zabrana tv-a i interneta, uz razgovor. starci su poludili kad je uzeo od mame karticu, znajući pin otišao na bankomat diže 200kn, au tom periodu otac mu je u bolnici i mali mu je očistio kasicu prasicu gdje je stavljano po 5kn-ukupno 200 tinjak kn. inače ljudi imaju kćer koja je ok,a kroz cijeli period kako je kod nas običaj preljevaju iz šupljeg u prazno da bi platili stambeni kredit i klincima priuštili i iznad onog osnovnog minimuma

otac bjesan dolazi iz bolnice urla na malog, mali bezobrazno odgovara i tati pukne film, ruka polet, a mali će: udari me pa ću te prijaviti plavom telefonu.

osobno, kad bi skužila da me vlastito dijete podkrada nalupala bi ga ko vola u kupusu.

što bi vi učinili, obzirom na dječja prava?

nemojte ovo shvatiti ko kontru ovome što ste napisali- u svemu se s vama slažem, ali mislim da neka djeca jednostavno zlorabljuju informacije. mislim da se djecu treba naučiti i odgovornosti, a onda i njihovim pravima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije to kontra, ali tko je u ovom slučaju i sličnim ovome kriv? Željezo se kuje dok je vruče, kasno je dotični roditelj upotrijebio batinu, trebao je krenuti ispravnim putem od početka, ako nezna trebao je tražiti savjete stručnjaka, a ne sve prepustiti vremenu koje nije bilo na njegovoj strani. Sada neka žanje plodove svoga nerada, ali mislim da je kasno.

Ali jedan primjer nije i pravilo, učimo se na tim lošim rezultatima i ne primjenjujmo ih u svojoj obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nije poanta u tome učiti djecu vrtićke dobi njihovim pravima, već naprotiv, UČITI RODITELJE o tome što je roditeljstvo, koja su prava djece, koja su prava njih kao roditelja, kako bi se na tome baziralo i učenje o odgovornostima s druge strane, kako roditelja, tako i djece. Mislim da je cijela priča o PRAVIMA, prenapuhana, u situaciji kada tako malo od nas pokazuje i malo zrnce odgovornosti. Pravnik sam po struci, imam dvoje djece vrtićke dobi i poznajem Konvenciju koju spominjete, odredbe Obiteljskog zakona, odredbe Ustava RH u kojima Zakon nalazi polazište. Nisam siguran da bi učenje o pravima u ovoj dobi pomoglo mojoj djeci, ali sam siguran da pomaže meni da naučim kako razumjeti svoju (i drugu) djecu, samim time i njihova prava, obveze i odgovornosti, te obveze i odgovornosti, ali i prava mene kao protuteže s druge strane. Zanima me, poštovana odgajateljice, u kojem smjeru ide Vaše učenje, ili u kojem smjeru je trebalo ići (ako je stopirano). Volio bih (ili nebi) da me razuvjerite. Mi smo u vrtiću imali roditeljski sastanak (bez djece naravno) na kojem je bilo riječi o tome što vi želite reći i mislim da je to bolji put. Naravno, to je samo moje mišljenje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgoj za ljudska prava je u sustavu predškolskog odgoja temeljem Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava koji je donijela Vlada RH. Taj program utvrđuje polazišta, psihološko-pedagošku utemeljenost odgoja ljudska prava u predškolskoj dobi, te ciljeve i zadatke, te strategije rada u području odgoja za ljudska prava u sustavu predškolskog odgoja, utvrđuje teme koje se preporučaju za neposredni rad s djecom, praćenje i vrednovanje rada te ulogu odgojitelja. Kao prepostavke sustavnog djelovanja navodi se naravno rad s roditeljima predškolske djece, ali i normativni preduvjeti (zakonska osnova koja postoji), programi odgojno obrazovnog djelovanja sve do operativnog programa na razini odgojne skupine (to sam učinila, ali već to je bio razlog za osudu u kolektivu),priručnici i didaktički materijali (priručnike sam posudila u gradskoj knjižnici i pomogla mi je pedagoginja ,did. materijal izrađujem sama),uprava i stručno-razvojna služba koja bi trebala dati podršku i davati inicijativu( u mom slučaju je inicijativu gušila), stručna izobrazba, permanentno obrazovanje na tom polju ( kod nas vlada stav da mi znamo raditi i da je to nepotrebno barem u ovom području), kontinuitet odgojnog djelovanja te promidžbeni materijali za osvještavanje šire duštvene zajednice o važnosti odgoja za ljudska prava. Moj projekt je prezentiran od strane pedagoga na jednom stručnom seminaru, te dobio od strane struke pohvale, ali nažalost ne i u ustanovi u kojoj radim!

Što se tiče plavog telefona, vezano za anonimnu objavu, očito je da u obiteljskoj komunikaciji postoje dugotrajni problemi koji su eskalirali afektivnim stanjem i djeteta i roditelja i bilo bi dobro, kad već nisu ranije, da se obrate baš plavom telefonu (nije to kazna) ili potraže pomoć psihologa u školi. Roditelji u pravilu imaju dobre namjere prema djeci, ali slažem se s prethodnikom da je neophodna edukacija roditelja jer nas nitko nije učio roditeljstvu, a mnogi nisu imali tu sreću da su njihovi roditelji bili idealni model za učenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Odgajateljice !

Nadam se da zbog dobrobiti djece niste odustali od Vašeg hvalevrijednog rada na projektu upoznavanja djece s njihovim pravima.

Osim Pravobraniteljstva za djecu predlažem Vam da posjetite stranice Ministarsva znanosti obrazovanja i športa , te im sve to napišite.

Samostalna služba za inspekcijske poslove ustrojena je u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa kao služba koja nadzire primjenu i provođenje zakona, zakonskih i podzakonskih propisa u području u kojem se obavlja odgoj i obrazovanje.

 

Prosvjetna inspekcija nadzire provođenje zakona u predškolskim ustanovama, osnovnim školama, srednjim školama i ostalim ustanovama odgoja i obrazovanja. Radi prema posebnom Zakonu o prosvjetnoj inspekciji, kao i ostalim zakonima koji tretiraju djelatnost odgoja i obrazovanja. Obavlja nadzor u odgojno-obrazovnim ustanovama, kao i rješavanje zahtjeva građana koji imaju primjedbe na rad ustanova ili pojedinaca u tim ustanovama.

Tijekom rada uočavaju se određeni nedostaci, naređuje se školama da ih u određenom roku isprave, te se samoinicijativno radi na prijedlozima izmjena postojećih propisa, koji nisu životno provodivi.

Koordiniranim radom radi se u suradnji s drugim upravama u Ministarstvu i ostalim pravnim subjektima na otklanjanju uočenih nedostataka.

 

Razmišljanja ravnateljice i ostalih odgajateljica kao da su ispala iz ropotarnice povijesti.

Molim Vas da mi javite o kojoj se ustanovi radi, te ime i prezime konzervativne ravnateljice , pa da poštovana novinarima pojasni svoje neprihvatljive postupke prema Vama i kolegici zbog nacionalne pripadnosti kao i svoj odbojan stav prema Nacionalnom planu i programu odgoja za ljudska prava

 

Želim Vam odlično zdravlje !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ako radite u neprijateljskom okruženju možete se žaliti ravnateljici (kao svojem poslodavcu) i tražiti da poduzme mjere kojima će Vas od toga zaštititi. Ako kaže da neće, možete ju upozoriti da ćete tražiti sudsku zaštitu. Ako ne poznaje dovoljno zakonske propise možda je dobro da ih na vlastitoj koži iskuša. Onaj tko radi s djecom i ne poznaje njihova prava i tko istovremeno zapoišljava druge, a ne poznaje prava radnika, i nije za mjesto na kojem radi.

 

Dajem vam punu podršku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija