Jump to content

Dopuštena samopomoć - Zakon o vlasnickim odnosima


anonimno

Preporučene objave

Moze li mi netko objasniti koje bih posljedice trpio ako bih susjedu srusio objekat izdradjen na mom zemljistu.

 

Zaista sam laik, ali zakon umjem sa procitam, prema ZVO cl. 27, samopomoc je dozvoljena, ali zakon daje pravo strani kojoj je sagradjen objekat srusen da stetu nadoknadi.

 

Da li netko ima iskustva sa takvim slucajevima, kakva je sudska praksa i da li mi je u mogucnosti preporuciti nekog odvjetnika sa iskustvom u materiji?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam pravnik, al logički : ako izgrađen objekt nema građevinsku dozvolu (a nema jer nisu rješeni vlasnički odnosi), odnosno, ako nema lokacijsku (ako je objekt za koji treba samo lokacijska), ne vidim zašto ga ne bi smjeli rušit. smije ga rušit država, smijete na svom zemljištu tuđe rušit sami. osim ako to nije neki kokošinjac za koji ne treba niti lokacijska niti građevinska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec smo jednom bili na sudu i presuda je dobijena. Susjed je zamolio da se presuda ne izvrsava (zbog njegove teske obiteljske situacije), cemu je udovoljeno.

 

U medjuvremenu je presuda zastarjela.

 

Sada, kada razlozi zbog kojih se izvrsenje presude nije trazilo vise ne postoje, bilo bi vrijeme da stvari privedemo kraju. Ne bih da se jos jednom povlacim po sudu, pa bih iskoristio instrument samopomoci u ovoj situaciji, ako moze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Može li mi ko objasniti šta imam pravo napraviti jer imam problem sa susjedom koji mi u haustoru uredno na prolaz do ostave širine oko 1 m, bez obzira što sam ga zamolio, stavlja dva bicikla, to nebi ni bio problem toliki da se ne ide u ostavu, ali stvarno mi je ostava potrebna i ulazi se u nju tokom cijelog dana, očigledno nekakav inat. Policija se ograđuje jer oni nisu za imovinska pitanja i ne znam šta smijem uraditi.

Dali je u ovom slučaju dopuštena samopomoć??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi ko objasniti šta imam pravo napraviti jer imam problem sa susjedom koji mi u haustoru uredno na prolaz do ostave širine oko 1 m, bez obzira što sam ga zamolio, stavlja dva bicikla, to nebi ni bio problem toliki da se ne ide u ostavu, ali stvarno mi je ostava potrebna i ulazi se u nju tokom cijelog dana, očigledno nekakav inat. Policija se ograđuje jer oni nisu za imovinska pitanja i ne znam šta smijem uraditi.

Dali je u ovom slučaju dopuštena samopomoć??

 

To uopće nije neko pravno pitanje nego ljudsko.

Pa i savjet nije pravni, nego iz iskustva.

 

Ako vam netko stavi stvari gdje vam smetaju, a na to nema pravo, vi te stvari maknete.

Ja bi te bicikle prvo maknuo drugdje, bilo gdje. Ako susjed ne razumije poruku, drugi puta bi bilo bačeni , ne uredno premješteni.

Treći puta bile bi ispumpane gume na biciklima... ali ja 'ne znam' tko je ispustio zrak.

 

Kad me susjed počne vrijeđati, samo mu mirno kažem neka posjeti doktora.

A on neka odluči kojeg - ili ne čuje dobro, pa treba otorinolaringologa, ili ne razumije izrečeno pa treba psihijatra.

A ako mi počne fizički prijetiti, onda tu policija ima zašto intervenirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija