Jump to content

participacija


Shiljo

Preporučene objave

ak ti tako kažeš prijatelju dsemovca onda ajd dobro,hehehehe--..,,,,,, prvo stupanjsko rješenje je koliko je meni poznato = o= nula bodova dok nestigne drugostupanjsko barem u slavoniji ,no možda je dalje i prvostupanjsko važeće.... pozdrav :-o ..................... javi nam krajnji ishod glede participacije...............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram ti odgovoriti da nisi baš dobro upoznat,Naime u Osijeku imaš pravo na oslobođene participacije sa prvostupanjskim rješenjem.Ono doduše podliježe reviziji ali po zakonu si HRVI već sa prvostupanjskim rješenjem jer je ono u tom trenutku pravomočno.Naravno da u slučaju da ne prođeš reviziju,gubiš status HRVI-a i automatski pravo na oslobođenje od participacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shiljo je napisao:

Išao sam u HZZO i teta kaže ništa .Samo uz drugostupanjsko.Inače sam iz Broda

Reci ti toj teti neka se skine sa igrica na kompjuteru i pročita mlo što ti piše na prvostupanjskom rješenju.E onda neka uzme zakon u ruke pa i to malo pročita.Dakle ako ti po prvostupanjskom rješenju HZZO,priznaje recimo bolovanje u izosu 100% od plaće ,ne vidim razloga da ti taj isti HZZO ne prizna participaciju do datuma koji ti je naznaćen kao priznavanje privremene invalidnosti.Sretno i borba s tom tetom.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno Zakonu, postupak priznavanja statusa HRVI-a dvostupanjski je postupak.

O statusu HRVI-a u prvom stupnju rješava nadležni Ured državne uprave u županiji, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba (prvostupanjsko tijelo).

Svako prvostupanjsko rješenje kojim se priznaje status HRVI-a i pravo na osobnu invalidninu podliježe reviziji drugostupanjskog tijela, odnosno MOBMS-a.

Postupak revizije odgađa izvršenje rješenja.

Drugim riječima kada dobijete prvostupanjsko rješenje sa priznatim statusom HRVI-a, dobili ste samo papir na kojem piše da vam je prvostupanjsko tijelo priznalo navedeni status i prava temeljem istog, te da je predmet uputilo drugostupanjskom tijelu na reviziju. Ništa više. Nemate još nikakva prava, a sam status (a time i prava) bit će vam biti priznat tek kada predmet prođe reviziju, jer Zakon, kao što ste vidjeli, određuje da je riječ o dvostupanjskom postupku. Uostalom, isplata osobne invalidnine ide tek nakon što se donese drugostupanjsko rješenje. Ako tražite bilo koje pravo iz Zakona o HB (...) koje vam pripada temeljem statusa HRVI-a, MOBMS će vam uvijek tražiti da priložite drugostupanjsko rješenje o utvrđenom statusu HRVI-a.

(Slično je i u postupku priznavanja invalidske mirovine HB-u: potrebno je da prvostupanjski nalaz i mišljenje prođe reviziju Povjerenstva za reviziju da bi se priznalo pravo na invalidsku mirovinu.)

Dakle, gledajući po Zakonu, ni jedno tijelo ne bi trebalo uzimati u obzir da ste priznati HRVI sve dok to ne potvrdi revizijsko (drugostupanjsko) tijelo.

E sad, što se u praksi radi ovako ili onako sasvim je druga tema ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lega izgleda da nisi dobro upoznat s nekim stvarima ..mislim da je najbolje reći prijatelju stvarnost ,a sve ono što netko sebi sredi na neke čudne fore to su samo puste priče... vidiš ja kad nešto idem nekome odgovoriti pokušavam samo pomoći ako samo prošao taj dio puta kužiš lega !!!!!!

pozdrav svima i sretno danas je tak lijep dana za lupanje po tastaturi oleeeeeeeeeeeeee :čekić:

---tetica u HZZO zna posao ne brini lega,da je to sve napravila sa prvostupanjskim rješenjem onda bi tek dokazala da ne poznaje Zakon....................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim lega da si sretan što mi je vrlo drago i ne pada mi napamet voditi nek privatne rasprave s tobom.Naime dosadašnja praksa pokazuje suprotno,pa sam zbog toga napisao ono što sam napisao.Eto jednostavno pitanje:Zašto jedno te isto tijelo u ovom slučaju HZZO,priznaje 100% pravo na bolovanje po osnovi rješenja PLP-a,čak u rješenju priznaje status HRVI-a?To znači da ipak postoje nekakve dopune ili čak interni naputak navedenog tijela kako postupati u pojedinim slučajevima.To ti je isto tako i sa dozvolom za nošenje oružja osobama liječenim od PTSP-a,gdje neki bez obzira na bolest i dalje nastavljaju raditi svoj posao,da li u policiji ili vojsci i to preko 10 godina a da pri tom još sačuvaju i ovlasti.Toliko o primjeni zakona u praksi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti se neki strašan lega ! ne pada ni meni više na pamet da raspravljam s tom,al ti si počeo prvi bockati po mojim komentarima stoga lega prvo skoči pa reci hop..... vidim ja da si ti nabrijan sa poznavanjem zakona no ipak prepusti odgovore osobama koje su tu poželjnije da pomažu sa svojim savijetima a ima ih dosta,naravno ja nisam ta osoba koja barata zakonima ,ja samo dam komentar s onim što sam osobno prošao... to što tebe boli da je netko radio 10 godina sa ptsp mogu ti reći da si stvarno komičar obzirom da ima i sada djelatnika s tom dijagnozom koji uredno rade( pa što ako mogu izdržati neka dečki rade).. pogrešno ti gledaš na oboljele od ptsp-a nismo mi ludi ,bolesni zasigurno da ...zato da skratim pusti te priće i ako nešto ne znaš i nisi prošao taj zakonski dio nemoj petljati sa zakonom i ne točno sugerirati.... još nešto dozvolu za držanje i nošenje oružja recimo posjedujem kakve to ima veze,zar ti misliš da samo oboljeli od ptsp-a moraju ostati bez dozvola i biti izolirani u ovom društvu ,lega ti si totalno profulao imaš ti kriminalaca u svom gradu koji nisu rata osjetili a puškaraju se međusobno samo tako,,,, niti jedan ubijeni u Osijeku nije bio bolestan od ptsp-a,a spušili su vjerovatno od osoba koje nikada nisu ni posjedovale dozvole za držanje i nošenje vatrenog oružja,pa kako komentiraš sad te svoje izjave .....

---------tvoji komentari su za mene 0,zato ne želim više raspravljati s tobom..

---------pozdrav svim poštenim braniteljima i oboljelima od ptsp-a...živio general Glavaš !!!!!! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako je zakon jasan, ali u praksi se savim drugačije primjenjuje. Zavisno od Područne službe, tako da će negdje uvažiti prvostupanjsko rješenje, a negdje ne. Negdje će vam priznati i na osnovu 20% HRVI-a, dok negdje je potrebno 30%. Da ne ponavljam u praksi se svakako radi, zato valja pokušati i s prvostupanjskim, ako baš ne ide, ne gubite glavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

dsemovca je napisao:

Iako je zakon jasan, ali u praksi se savim drugačije primjenjuje. Zavisno od Područne službe, tako da će negdje uvažiti prvostupanjsko rješenje, a negdje ne. Negdje će vam priznati i na osnovu 20% HRVI-a, dok negdje je potrebno 30%. Da ne ponavljam u praksi se svakako radi, zato valja pokušati i s prvostupanjskim, ako baš ne ide, ne gubite glavu.

E to bih ja baš pitao. Naime, nije mi baš jasan članak zakona:

 

Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%.

 

Koja je razlika između HRVI iz DR i HB iz DR s oštećenjem organizma? Te odnosi li se ovih 30% na obje kategorije ili samo na ovu drugu?

Nekako mi je to malo nejasno napisano.

Ili zdravo seljački: imam li ja kao HRVI 20% pravo na oslobađanje od participacije ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja probao sa prvostupanjskim rješenjem i nije prošlo. Zamolim jednu moju prijateljicu iz HZZO da mi dodatno provjeri i opet ništa uz obrazloženje da u njihov terminal moraju unijeti broj drugostupanjskog rješenja koji mora u sebi sadržavati "UP/II" (što je oznaka drugostupanjskog tijela).

Sa drugostupanjskim rješenjem MOBMS HRVI sa 20% ostvaruje oslobađanje plaćanja participacije.

HB DR mogu ostvariti to pravo sa 30% oštećenja organizma. Ovo pravo se može ostvariti nakon što netko neuspije ostavriti HRVI, npr. prilikom odlaska u mirovinu kod HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuna je napisao:

Koja je razlika između HRVI iz DR i HB iz DR s oštećenjem organizma? Te odnosi li se ovih 30% na obje kategorije ili samo na ovu drugu?

Nekako mi je to malo nejasno napisano.

Ili zdravo seljački: imam li ja kao HRVI 20% pravo na oslobađanje od participacije ili ne?

Svaki HB koji ima priznat status HRVI-a (bez obzira koje skupine, odnosno kojeg %) oslobođen je od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite. Dakako, nakon podnesenog zahtjeva, provedenog postupka i donesenog rješenja.

S druge strane, HB koji nema ostvaren status HRVI-a, ali ima od nadležnog tijela utvrđenu invalidnost od najmanje 30%, ostvaruje - također nakon provedenog postupka - navedeno oslobađanje od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite. Nije bitan uzrok invalidnosti (drugi riječima, ne mora biti vezana za DR), bitno je da je utvrđena i da iznosi najmanje 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

commando je napisao:

... Ja sam danas u Klovićevoj u Zagrebu na osnovi prvostupanjskog rješenja dobio karticu za oslobađanje od plaćanja participacije i to bez ikakvih problema. Znači ukoliko imate i 20% HRVI, pravac HZZO....

Digresija: ako ste iz Vukovara , savjet kolege neće dati rezultata; samo drugostupanjsko rješenje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je da svaki područni ured ima svoja interna pravila ili sve ovisi o naklonosti onig teta kojima predajemo zahtjeve.Netko reće da iskaznice HVIDR-e vrijede umjesto drugostupanjskih rješenja.Ako je tako onda bi svi koji ih posjeduju mogli ostvariti oslobođenja na osnovu iskaznice bez obzira što nemaju važeće drugostupanjsko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija