Jump to content

Poništenje darovnice


Predy

Preporučene objave

Može li se, i kako , poništiti darovnica kuće? naime, moja je majka darovala vikendicu mojoj sestri koja ju je prevarila. U slučaju da majka želi poništiti tu darovnicu (lipanj 2006) kako se to može pravno izvesti. Napominjem da je darovnica napravljena u vrijeme kada je ista vikendica pod hipotekom i pod Predugovorom o prodaji 8nakon skidanja hipoteke). Molim savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darovanje se može opozvati zbog "grube nezahvalnosti" obdarenika pisanom izjavom o opozivu darovanja koja mora biti ovjerena kod bilježnika. Po grubom nezahvalnošću bi se podrazumijevalo kaz. djelo obdarenika protiv darovatelja ili povreda zakonske dužnosti uzdržavanja i sl.

Drugi razlog za opoziv darovanja može biti oskudnost darovatelja, tj. ako darovatelj naknadno poptuno osiromaši, a nema nikoga tko bi ga po zakonu bio dužan uzdržavati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovanje se, osim toga što navodi bojan79, može pobijati isto kao i svaki drugi pravni posao.

1. ako stranka nije imala poslovnu sposobnost

2.ako je ugovor sklopljen pod utjecajem prijetnje, zablude, prijevare

3. zbog oštećenja vjerovnika

4. zbog povrede ekvivalentnosti

 

Zato malo obrazložite kako je to sestra prevarila majku i kad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mojoj "dragoj" sestri sam dao na koristenje stan u Zagrebu s dogovorom da samo placa rezije, 318 kuna otplate stana.

Nakon 4 godine koristenja otkrio sam da nije platila ni kune: oko 54.000 kune rezija. Uvela je plin na moje ime (uz krivotvorenu punomoc) i na kraju.... nije me pustila u stan pozvavsi u pomoc policiju "radi pokusaja provale".

Policija me nasla sa suprugom i koferima ispred ulaza i nije intervenirala jer je navodno u pitanju imovinsko pravni odnos.

Tada sam, nakon istrage, saznao da u u postupku neki izmisljeni dug za koji nisam nikada ni primio tuzbu. Uspio sam preko suda dokazati da je navod o dugu nepostaojeci i sestra je izgubila spor.

U medjuvremenu uspjevam uci u stan uz pomoc bravara, biljeznika i dva svjedoka. Nakon intervencije advokata i opet policije, opet jedne izmisljene prijave o prijetnji, uspjevamo se dogovoriti da sestra napusti stan. Nakon 10 dana nalazimo, nakon poziva susjeda, stan otvoren i potpuno prazan. Bez nasih stvari, fotografija , djecjih uspomena. Strasno. Ali svi nas tjese da je dobro proslo: imamo nasa 4 zida.

Nakon nekoliko mjeseci saznajemo da je stan koristen par godina kao advokatska kancelarija. Zaboravih reci da je moja sestra ODVJETNIK Ured je dvije godine radio a da ona nije bila clan odvjetnicke komora. Saznajemo i jos nesto: da je stan prodan !

U medjuvremenu roditelji mi se povjeravaju da netko sestri prijeti te da su "morali" dati vikendicu kao garanciju za otplatu duga.

Stan je prodan na osnovu lako dokazane falsificirane biljeznicke punomoci. Ali sada je i u pitanju i ovrha nad vikendicom. I taj je dokument pod upitom jer su vidljivo zamjenjene neke stranice Ugovora. Pecati ne odgovaraju. U MEDJUVREMENU je sestra osudjena na 1,2 godine krivicna (3 uvjetno) radi krivotvorenja dokumenata o navodnoj prodaji stana. U ozujku 2006 potpisujem ugovor o kupnji vikendice mojih roditelja kada se hipoteka skine ali u lipnju mjesecu saznajem da je sestra prevarila roditelje "da joj treba darovnica za vikendicu" za dizanje kredita. Stari roditelji pristaju.... i tako se unatoc predugovoru o prodaji (kupnji) nalazim sa vikendicom roditelja koja je jos uvijek pod hipotekom i darovnicom koju trebam anulirati. Kako?

notarica je napisao:

Darovanje se, osim toga što navodi bojan79, može pobijati isto kao i svaki drugi pravni posao.

1. ako stranka nije imala poslovnu sposobnost

2.ako je ugovor sklopljen pod utjecajem prijetnje, zablude, prijevare

3. zbog oštećenja vjerovnika

4. zbog povrede ekvivalentnosti

 

Zato malo obrazložite kako je to sestra prevarila majku i kad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navodno je sestra trazila od nase majke (koja je vlasnica videndice... pod hipotekom ) da joj napise darovnicu kako bi mogla dgnuti neki kredit. Nakon toga je dogovor bio da se darovnica "vrati". Moja je majka naivno na to pristala (85 ima godina) ali joj sestra ne zeli vratiti taj darovnicki list.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija