Jump to content

Troškovi sudskog dostavljača na lice mjesta


leopard

Preporučene objave

Molim Vas za savjet u sljedećem slučaju:

 

Nakon otplate kredita kao jamac, preko odvjetnika tužio sam korisnika kredita za povratak mojih uplaćenih sredstava.

 

1. Tuženi je promijenio adresu i dostava poziva za raspravu nije bila moguća po staroj adresi. Policijska uprava na traženje daje podatke o novom prebivalištu tuženog (druga županija), međutim poziv se i dalje nije mogao uručiti.

2. Traženjem općinskog suda u mjestu prebivališta o sudskoj dostavi na lice mjesta za uručenje poziva tužbe, uplaćujem 361,00 kunu troškova.(dana 09. lipnja 2004. god)

3. Nakon uplaćenih sredstava, dobivamo odgovor da sudski dostavljač nije mogao uručiti poziv tuženome razlog "otputovao". Rasprava još nije održana jer se kako kaže odvjetnik održati kada nije tuženi dobio poziv za raspravu.

 

Zanima me:

1. budući da tuženi živi u kučanstvu sa ostalim članovima koji su prijavljeni na istoj adresi - da li su oni trebali zaprimiti poziv i obavijestiti tuženog makar i onda kad se vrati sa svog "putovanja", odnosno koja je obaveza osoba koje imaju prebivalište na istoj adresi.

2. da li sud u mjestu prebivališta tuženog, ima obavezu , budući da mu je plaćeno, na bilo koji način uručiti poziv, odnosno pokušati više puta jer očito nisu izvršili zadano i plaćeno ( tako sam mogao i sam preporučeno poslati i opet ništa)

3. može li se raspisati potjernica za tuženom osobom jer je očito da ga nitko "nemože naći"

4. budući da je sve "čisto" što se tiće papira, računa i ostalog i vidljivo da mi je tužena osoba dužna vratiti novac, da li je moguće da on dobije odvjetnika po službenoj dužnosti i riješi slučaj bez njegovog pojavljivanja na sudu.

5. može li se na temelju toga donijeti presuda ovrhe na njegovu mirovinu.

 

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zpp-11.asp

Malo više informacija imate ovdje.

 

A ukratko:

pod 1) punoljetni članovi domaćinstva su dužni primiti poziv, a susjedi i poslodavac ili kolegi na poslu samo ako na to pristanu

pod 2) sud vam ne može niti je dužan garantirati urednu dostavu

pod 3) budući da su stranke dužne sudu prijaviti promjenu adrese, ako to ne učine, dostava se obavlja stavljanjem na oglasnu ploču suda, ili možete sudu predložiti da stranci postavi privremenog zastupnika

pod 4) ako sud postavi privremenog zastupnika, te se dostave obavljaju njemu, možda se mogu i ostvariti uvjeti za presudu, ali to vam sve ovisi o djelovanju privremenog zastupnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem,

 

Čini mi se u mojem slučaju najprikladnije i jednostavnije da se iskoristi dolje navedeni članak.....

 

Član 144.

Kad osoba kojoj je pismeno upućeno odnosno punoljetni član njezina domaćinstva odnosno ovlaštena osoba ili radnik državnog tijela i pravne osobe te građanske pravne osobe bez zakonitog razloga odbije da primi pismeno, dostavljač će ga ostaviti u stanu ili u prostorijama gdje ta osoba radi ili će pismeno pribiti na vrata stana ili prostorije. Na dostavnici će zabilježiti dan, sat i razlog odbijanja primitka, a i mjesto gdje je pismeno ostavljeno, i time se smatra da je dostava obavljena.

 

Hm, samo neznam da li ovo kako kaže ...pribiti na vrata stana ili prostorije, "pije vodu" - budući da član domačinstva može reći da nije našao ništa na vratima ili ako mu se stavi i u poštanski sandučić- da nije ništa našao u sandučiću, pa opet sve na početak,. Dali sam u pravu ili je u praksi to drugačije.

notarica je napisao:

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zpp-11.asp

Malo više informacija imate ovdje.

 

A ukratko:

pod 1) punoljetni članovi domaćinstva su dužni primiti poziv, a susjedi i poslodavac ili kolegi na poslu samo ako na to pristanu

pod 2) sud vam ne može niti je dužan garantirati urednu dostavu

pod 3) budući da su stranke dužne sudu prijaviti promjenu adrese, ako to ne učine, dostava se obavlja stavljanjem na oglasnu ploču suda, ili možete sudu predložiti da stranci postavi privremenog zastupnika

pod 4) ako sud postavi privremenog zastupnika, te se dostave obavljaju njemu, možda se mogu i ostvariti uvjeti za presudu, ali to vam sve ovisi o djelovanju privremenog zastupnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija