Jump to content

Ročni vojnik u ratu?


ambrus

Preporučene objave

Pozdrav svima

Evo kako sam se uključio na Legalis i razgovaram među svojima kolegama braniteljima i hvalim se kako tu dobijem super kvalitetne odgovore samo pljušte pitanja od njihove strane da vas sve tu pitam ovo ili ono u vezi njihovih problema.

Evo još jednog konkretnog pitanja.

Kolega mi je prije Maslenice bio ročni vojnik i bio je na terenu kao ročni vojnik.Kada je zatražio ratni put od ratnog zapovjednika napisao mu je da je bio u osiguranju 2 km cca od neprijateljskih linija kao ročni vojnik i da nije bio u izravnom oružanom otporu.Kada ga je nazvao osobno rekao mu da ne smije napisati da je on kao ročni vojnik bio u ratu.

Da li je to istina što mu odgovorio zapovjednik da ne smije napisati da je bio na prvoj liniji a taj mu period piše u vojnoj knjižici kao vrijeme sudjelovanja u ratu potvrđen od postrojbe.

Hvala i BOK

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je nažalost dobro ti je čovik odgovorija! Danas ti sve lipi moj pljušti od propusta vezanih za Domovinski rat i prava koja se na temelju sudjelovanja u Domovinskom ratu ostvaruju!

 

Bitno je da dragi Bog zna da ti brale nije uteka ka mnogi "veliki Hrvati" '90 i '91 vanka iz Hrvatske a danas drmaju ali neć to još dugo jer Otac Nebeski sve vidi i sve zna!

 

ADIO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog!

 

I ja imam isto takav slučaj. Bio sam na terenu u Posedarju i išao sam u izviđanje s profesionlcima, a bio sam ročni vojnik.

Danas mi je na tel. poziv odgovoreno da nije problem napisati ratni put za sve to.

 

Kolega mi je također bio u ratu kao ročni vojnik, plaćene dnevnice , kasnije lova sa zavoda za zapošljavanje, i sve je u ratnom putu.

 

Mislim da se svi grade od nečeg, a svima je asno da su ročnici bili na bojištu. Kolega iz ročne vojske poginuo je na prvoj crti. Kako to sakriti?

 

Danas smo bili na pregledu i moj šef, poručnik, pita psihologa može li upisati da je bio u MVO, pošto je bio u Bosni. Ovaj se samo nasmijao.

 

Sve se danas krije, a zbog toga svi ####mo. Ali, nemojte zaboraviti da od toga neki i vuku korist.

 

Btw: kolega mi je pokazao iskaznicu iz pričuvne brigade (126.9 na kojoj je broj 55/419, izdanu 12.10,1991. Znači, na taj dan brigada je brojala 419 ljudi. Danas se u spisima vodi najmanje 1000, ja mislim. To je sve žalosno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ambrus je napisao:

Kolega mi je prije Maslenice bio ročni vojnik i bio je na terenu kao ročni vojnik.Kada je zatražio ratni put od ratnog zapovjednika napisao mu je da je bio u osiguranju 2 km cca od neprijateljskih linija kao ročni vojnik i da nije bio u izravnom oružanom otporu.Kada ga je nazvao osobno rekao mu da ne smije napisati da je on kao ročni vojnik bio u ratu.

Opis ratnog puta daje (piše) postrojba HV-a koja je pravni slijednik ratne postrojbe HB-a.

Budući da današnji časnici u većini slučajeva ne poznaju osobe o kojima sastavljaju opis ratnog puta (pojedini su vrlo mladi pa je za pretpostaviti da neki nisu ni bili u ratu), uobičajeno je da onaj koji zahtjeva izdavanje narečenog opisa ratnog puta priloži, uz svoju izjavu, i izjave svojih ratnih zapovjednika. Tako data izjava zapovjednika, ovjerena kod javnog bilježnika, samo je jedan od dokaza u upravnom postupku.

Prema tome, nije na tom ratnom zapovjedniku da "filtrira" nečije dužnosti u DR već da napiše ono što je njemu poznato u pogledu ročnikovih dužnosti u DR, bez obzira da li je to danas politički korektno ili nije, jer su u DR i on i taj ročnik samo izvršavali svoje zadaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što je napisao Morskywuk je u potpunosti točno. Inače ne postoje nikakve zapreke niti upute niti bilo što što bi nekog zapovjednika, odnosno postrojbu spriječilo da napiše potpune podatke u opisu ratnog puta ročnika. Zato, neka taj ročnik uputi postrojbi koji je izdala ratni put prigovor na svoj ratni put zbog pogrešnih ili nepotunih podataka i zatraži izdavanje novoga ratnog puta, a da prije izdani stave izvan pravne snage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja osobno ne vidim razliku između mene i tog ročnog vojnika zato jer sam ja bio na liniji a on 2 km iza mene jer i fizički nebi stali na borbenu liniju. dakle svatko je izvršavao svoje zadaće i sve se to vodi kao sudjelovanje u obrani suvereniteta rh. i to je ono bitno što bi svaki zapovjednik trebao napisati u ratnom putu i okolnostima stradavanja, dakle taj i taj bio je raspoređen tu i tu ... u obrani suvereniteta rh ili zadobio povrede obnašajući vojne zadaće u obrani suvereniteta rh a ne mjeriti kilometražu od prve linije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija